У Војводини остало свега 70 оџачара
НОВИ САД: Тренутно у Србији нема више од 200 димничара, а за правилно обављање послова потребно их је бар 800.
Како је за „Дневник” рекао председник Удружења димничара Војводине Златослав Врањеш, у Војводини их има свега 70, а у свим фирмама где постоји одлука о обавезним услугама нема довољно оџачара.
Свега 13 предузећа и тридесетак занатских радњи у Србији бави се димничарством, али и они раде без лиценце, што више неће моћи јер је Влада Србије усвојила Уредбу о начину и условима за отпочињање обављања комуналних делатности, по којој ће димничари морати да имају лиценцу, али и прописану опрему. Димничар мора да има и димничарску легитимацију, коју је дужан да покаже кориснику комуналне услуге пре започињања посла.
Димничарску легитимацију издаје вршилац комуналне делатности услуге. Надаље, димничар мора имати средње димничарско образовање или поседовати основно или трогодишње образовање уз додатну радну обуку на радном месту димначара у трајању од најмање годину.
Владина Уредба прописује и услове за обављање градског и приградског превоза пуника, односно јавног линијског превоза путника бродом, скелом и чамцем, јавног осветљења и зоохигијене. За обављање комуналне делатности зоохигијене предузећа морају имати најмање једног ветеринара, спроведену додатну обуку свих запослених за поступање са животињама, али и доказ о власништву над прихватилиштем за напуштене животиње.
Уредбом је прописана и комплетна димначарска опрема: осим димначарске легитимације, ту спада и димничарска сајла, ручна четка, продорна сајла, кугла на канапу, водилица, шиљасти побијач, метална канта и лопатица, мердевине, мали усисивач за ложишта, димначарске четке различитих димензија, бушилица с наставцима, димначарско огледало и торбица, батеријска лампа, ситан ручни алат, уређај за очитавање угљен-моноксида у просторији и ендоскопска камера за дијагностику стања вентилационих канала и уређаја.
Тим Владиним актом одређена су правила и за погребна предузећа која желе да управљају гробљима и сахранама: мораће да имају стручно оспособљене кадрове као и најмање једног запосленог дипломираног правника. Уз то, та предузећа морају да буду и технички опремљена, што подразумева да имају рачунар с програмом за вођење евиденције о гробним местима и сахранама, радну машину за одржавање гробаља, колица или возило за превоз покојника унутар гробља, косилицу за цвеће и траву.
Погребници морају имати најмање пет запослених, без обзира на степен образовања. Такође, морају да имају два атестирана возила за превоз покојника, просторију за пословно-изложбени простор, расхладну комору, просторију за припремање покојника за погреб, магацински простор и обезбеђен паркинг-простор за атестирана возила. Просторије погребника морају бити искључиво на територији јединице локалне самоуправе на чијој територији је регистровано седиште погребног предузећа.
Љ. Малешевић