U Vojvodini ostalo svega 70 odžačara
NOVI SAD: Trenutno u Srbiji nema više od 200 dimničara, a za pravilno obavljanje poslova potrebno ih je bar 800.
Kako je za „Dnevnik” rekao predsednik Udruženja dimničara Vojvodine Zlatoslav Vranješ, u Vojvodini ih ima svega 70, a u svim firmama gde postoji odluka o obaveznim uslugama nema dovoljno odžačara.
Svega 13 preduzeća i tridesetak zanatskih radnji u Srbiji bavi se dimničarstvom, ali i oni rade bez licence, što više neće moći jer je Vlada Srbije usvojila Uredbu o načinu i uslovima za otpočinjanje obavljanja komunalnih delatnosti, po kojoj će dimničari morati da imaju licencu, ali i propisanu opremu. Dimničar mora da ima i dimničarsku legitimaciju, koju je dužan da pokaže korisniku komunalne usluge pre započinjanja posla.
Dimničarsku legitimaciju izdaje vršilac komunalne delatnosti usluge. Nadalje, dimničar mora imati srednje dimničarsko obrazovanje ili posedovati osnovno ili trogodišnje obrazovanje uz dodatnu radnu obuku na radnom mestu dimnačara u trajanju od najmanje godinu.
Vladina Uredba propisuje i uslove za obavljanje gradskog i prigradskog prevoza punika, odnosno javnog linijskog prevoza putnika brodom, skelom i čamcem, javnog osvetljenja i zoohigijene. Za obavljanje komunalne delatnosti zoohigijene preduzeća moraju imati najmanje jednog veterinara, sprovedenu dodatnu obuku svih zaposlenih za postupanje sa životinjama, ali i dokaz o vlasništvu nad prihvatilištem za napuštene životinje.
Uredbom je propisana i kompletna dimnačarska oprema: osim dimnačarske legitimacije, tu spada i dimničarska sajla, ručna četka, prodorna sajla, kugla na kanapu, vodilica, šiljasti pobijač, metalna kanta i lopatica, merdevine, mali usisivač za ložišta, dimnačarske četke različitih dimenzija, bušilica s nastavcima, dimnačarsko ogledalo i torbica, baterijska lampa, sitan ručni alat, uređaj za očitavanje ugljen-monoksida u prostoriji i endoskopska kamera za dijagnostiku stanja ventilacionih kanala i uređaja.
Tim Vladinim aktom određena su pravila i za pogrebna preduzeća koja žele da upravljaju grobljima i sahranama: moraće da imaju stručno osposobljene kadrove kao i najmanje jednog zaposlenog diplomiranog pravnika. Uz to, ta preduzeća moraju da budu i tehnički opremljena, što podrazumeva da imaju računar s programom za vođenje evidencije o grobnim mestima i sahranama, radnu mašinu za održavanje grobalja, kolica ili vozilo za prevoz pokojnika unutar groblja, kosilicu za cveće i travu.
Pogrebnici moraju imati najmanje pet zaposlenih, bez obzira na stepen obrazovanja. Takođe, moraju da imaju dva atestirana vozila za prevoz pokojnika, prostoriju za poslovno-izložbeni prostor, rashladnu komoru, prostoriju za pripremanje pokojnika za pogreb, magacinski prostor i obezbeđen parking-prostor za atestirana vozila. Prostorije pogrebnika moraju biti isključivo na teritoriji jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji je registrovano sedište pogrebnog preduzeća.
LJ. Malešević