Срби више воле стварну повезаност с људима од виртуелне
БЕОГРАД: Великој већини грађана Србије више значи стварна повезаност с блиским људима у односу на виртуелну, будући да би се 73 одсто њих радије одрекли мобилног телефона него изласка са пријатељима, показало је истраживање компаније Хуавеј “Односи према телефону”, спроведено у 12 земаља.
Према резултатма ове студије, људима у Србији је највише стало до односа са вољеним особама, о чему сведочи податак да би се 83 одсто одрекло телефона зарад интимности са својим партнером, наводи се у саопштењу Хуавеија.
Телефони се још увек сматрају уређајима који би требало да нам олакшају живот, а не да замене живот и наше везе са другима. Чак 93 посто становника Србије не би носило телефон са собом у кревет кад крене на спавање, а 88 одсто људи који имају децу изричито тврде да се не би одрекли играња са њима зарад својих телефона.
Ипак, тешко је порећи снажну везу коју имамо са својим телефонима, будући да им многи учесници у анкети дају предност над неким другим стварима и навикама.
Тако је 76 одсто испитаника у Србији рекло да замењује телевизију телефоном, док је 71 проценат изјавио би се много лакше одрекли једења слаткиша у периоду од месец дана него свог телефона.
Неки тврде да паметни телефони убијају романтику за мање времена него што је потребно да их извучемо из џепа.
Али истраживање открива и позитиван утицај телефона - омогућавају нам да лако будемо у интимном контакту с партнером путем уз помоћ и порука.
Ова студија компаније Хуавеј је показала да су паметни телефони одлично средство за одржавање веза с блиским особама и да смо заправо повезани с људима, а не с уређајима.
Истраживање је током јануара 2018. године спровела агенција ИПСОС на тржиштима Аустрије, Бугарске, Хрватске, Чешке, Данске, Грчке, Мађарске, Пољске, Румуније, Србије, Словеније и Турске, а поручила га је компанија Хуавеј, кинески произвођач паметних телефона.