Ципрас без подршке лидера опозиције уочи преговора са Македонијом
АТИНА: Грчки премијер Алексис Ципрас није данас добио подршку главног опозиционог лидера ради постизања консензуса уочи интензивираних преговора Атине и Скопља о решавању вишедеценијског спора око имена Македоније.
"Нећемо делити Грке како бисмо ујединили народ Бивше Југословенске Републике Македоније", рекао је лидер конзервативне партије Нова демократија, Киријакос Мицотакис, у телевизијском обраћању после данашњег састанка са Ципрасом, преноси Ројтерс.
Мицотакис је навео да решавање спора у вези са именом Македоније није само питање спољне политике, већ озбиљно питање везано за историју Грчке и "сам идентитет Грка".
Лидер Нове демократије је рекао да је Ципрас "одлучио да овим путем крене сам", док странка Нова демократија "брани национална питања одговорно и одлучно", преноси грчка агенција АНА.
"Грци не верују да ће Ципрас ишта испреговарати", истакао је он.
Такође, Мицотакис - чија партија предњачи у анкетама - окривио је Ципраса што не тражи уставне промене у Скопљу као "неопходан предуслов" за било какве преговоре, закључивши да је "прозор могућности" за договор - затворен.
АНА преноси и да је Ципрас данас лидера Нове демократије обавестио о преговорима у вези са именом Македоније и о свом састанку с премијером те земље Зораном Заевим у Давосу.
Ципрас је јуче, током састака с председником Прокопиосом Павлопулосом, рекао је да је циљ владе да одреди националну политику о текућим преговорима Атине и Скопља о имену Македоније, наводи грчка агенција.
У краткој изјави новинарима, грчки премијер је рекао да је легитимно имати различите ставове о томе како решити спор са Македонијом, али је одбацио "ситничарску партијску политику".
"Ово питање ћемо решавати у атмосфери смисленог дијалога и разборитости. Поред тога, спољна политике земље има континутет. А тај континуитет поштујемо и продужавамо данас и сутра", навео је Ципрас.
Према његовим речима, учињени су напори у циљу приближавања са суседном земљом, уз одређене кораке како би се указало да питање иредентизма мора бити решено.
"Мислим да је позитивно и да је знак добре воље то што ће називи аеродрома и аутопута који повезује две земље бити измењени, јер то је кључно питање. Сви смо јако осетљиви. Нико не може да присвоји историју другог народа. У наредном периоду инсистираћемо на појачању наших напора", истакао је премијер Грчке.
Атина и Скопље су се сагласили да појачају преговоре како би постигли споразум, у спору који је закочио амбиције бивше југословенске републике да се придружи НАТО и ЕУ.
Грчка сматра да име Македонија подразумева територијалне претензије на њен северни регион, који носи исти назив, а стотине хиљада Грка окупило се у Солуну раније овог месеца у знак протеста против употребе назива "Македонија" у било ком решењу.
Постоје неки предлози о комбинованом називу од две речи попут "Северна Македонија" или "Македонија-Скопље", наводи Ројтерс.