Почела подела туристичких ваучера за 2018.
Акција доделе туристичких ваучера у вредности од пет хиљада динара наставља се и ове године, а по први пут у односу на протекле три године од када се на овај начин жели подстаћи развој домаћег туризма биће укључени и градови Ниш и Крагујевац, док су Нови Сад и Београд и даље ван ове понуде, а задржано је правило о минимум пет дана односно пет ноћења.
Заинтересовани грађани су већ с првим данима јануара почели да подносе пријаве на шалтерима пошта ЈП “Поште Србије”, па је у Министарство трговине и туризма већ стигло неколико стотина пријава. У Служби за информисање министарства кажу да се први туристи са ваучерима могу очекивати већ после 1.фебруара јер треба да прође 30 дана од подношења пријаве до коришћења ваучера. И ове године туристи се могу пријављивати до 15. октобра, а ваучере треба да искористе до 20. новембра.
Почетак нове пословне године је и прилика и да се резимира прошлогодишњи учинак, јер Влада Србије намерава да ове године издвоји 400 милиона динара за 80.000 ваучера.
„Број пријављених угоститеља сваке године расте па се у 2017. повећао за трећину у односу на 2016. што указује на поверење које приватни сектор има у државу. Тако је акција “Ваучери за одмор у Србији” уз промотивну кампању Туристичке организације Србије “Моја Србија” значајно утицале да промет домаћих туриста расте и да се грађани не само одмарају у својој земљи већ и да је боље упознају“, кажу у Служби за информисање Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Очекује се мање папирологије
Намера је и да се поједностави процедура при подношењу захтева за добијање ваучера, али грађани још увек треба да поред пријаве пошаљу и фотокопију личне карте или пасоша и потврду о резервацији. Пензионерима треба и копија решења о оствареном праву на пензију и фотокопија или оригинал пензионог чека. Запослени чија примања месечно не прелазе износ од 60.000 динара треба да доставе и оригинал потврду о запослењу и заради.
Током 2017. године стигло је чак 92.000 захтева, дупло више него током 2016.године, када је било 46.000 захтева. Лане су домаћи гости боравили у 916 хотела, мотела, домаћој радиности, што је за трећину више него prеthodnе године. И током 2017. с ваучерима највише су путовали пензионери (53,7 одсто), потом грађани са примањима мањим од 60.000 динара ( 35,5 одсто), а свега десет одсто незапослени.
Непознато је колико је захваљујући ваучерама држава зарадила, јер РЗС и НБС нажалост још увек немају механизам праћења потрошње домаћих гостију. Зна се, да је девизни прилив од туризма у првих десет месеци у 2017. растао по стопи од 14 одсто. Познато је, да је у првих десет месеци 2017. број долазака домаћих туриста порастао за 7,7 одсто у односу на исти период 2016 и да је лане у просеку било забележено 6,8 ноћења.
Са ваучерима се највише ишло у бање, и то Сокобању, Пролом Бању, Луковску Бању, Врњачку Бања, Бању Ковиљачу и у Горњу Трепчу, потом на планине Златибор, Дивчибаре, Копаоник, Тару. Највише домаћих туриста се одмарало у хотелу “Радан” у Пролом бањи, вили “Мина “ на Златибору , одмаралишту “Подриње” у Бањи Ковиљачи и “Ненад Добродолац” на Копаонику.
Током спровођења акције доделе ваучера Туристичка инспекција је била непрекидно укључена у процес доделе и коришћења ваучера, континуирано је пратила и решавала евентуалне притужбе којих је према евиденцији било у малом броју. Угоститељи, а и корисници су углавном имали примедбе када је реч о промени резервација, док је занемарљив број неискоришћених вучера – кажу у министарству.
Зорка Делић