Počela podela turističkih vaučera za 2018.
Akcija dodele turističkih vaučera u vrednosti od pet hiljada dinara nastavlja se i ove godine, a po prvi put u odnosu na protekle tri godine od kada se na ovaj način želi podstaći razvoj domaćeg turizma biće uključeni i gradovi Niš i Kragujevac, dok su Novi Sad i Beograd i dalje van ove ponude, a zadržano je pravilo o minimum pet dana odnosno pet noćenja.
Zainteresovani građani su već s prvim danima januara počeli da podnose prijave na šalterima pošta JP “Pošte Srbije”, pa je u Ministarstvo trgovine i turizma već stiglo nekoliko stotina prijava. U Službi za informisanje ministarstva kažu da se prvi turisti sa vaučerima mogu očekivati već posle 1.februara jer treba da prođe 30 dana od podnošenja prijave do korišćenja vaučera. I ove godine turisti se mogu prijavljivati do 15. oktobra, a vaučere treba da iskoriste do 20. novembra.
Početak nove poslovne godine je i prilika i da se rezimira prošlogodišnji učinak, jer Vlada Srbije namerava da ove godine izdvoji 400 miliona dinara za 80.000 vaučera.
„Broj prijavljenih ugostitelja svake godine raste pa se u 2017. povećao za trećinu u odnosu na 2016. što ukazuje na poverenje koje privatni sektor ima u državu. Tako je akcija “Vaučeri za odmor u Srbiji” uz promotivnu kampanju Turističke organizacije Srbije “Moja Srbija” značajno uticale da promet domaćih turista raste i da se građani ne samo odmaraju u svojoj zemlji već i da je bolje upoznaju“, kažu u Službi za informisanje Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Očekuje se manje papirologije
Namera je i da se pojednostavi procedura pri podnošenju zahteva za dobijanje vaučera, ali građani još uvek treba da pored prijave pošalju i fotokopiju lične karte ili pasoša i potvrdu o rezervaciji. Penzionerima treba i kopija rešenja o ostvarenom pravu na penziju i fotokopija ili original penzionog čeka. Zaposleni čija primanja mesečno ne prelaze iznos od 60.000 dinara treba da dostave i original potvrdu o zaposlenju i zaradi.
Tokom 2017. godine stiglo je čak 92.000 zahteva, duplo više nego tokom 2016.godine, kada je bilo 46.000 zahteva. Lane su domaći gosti boravili u 916 hotela, motela, domaćoj radinosti, što je za trećinu više nego prethodne godine. I tokom 2017. s vaučerima najviše su putovali penzioneri (53,7 odsto), potom građani sa primanjima manjim od 60.000 dinara ( 35,5 odsto), a svega deset odsto nezaposleni.
Nepoznato je koliko je zahvaljujući vaučerama država zaradila, jer RZS i NBS nažalost još uvek nemaju mehanizam praćenja potrošnje domaćih gostiju. Zna se, da je devizni priliv od turizma u prvih deset meseci u 2017. rastao po stopi od 14 odsto. Poznato je, da je u prvih deset meseci 2017. broj dolazaka domaćih turista porastao za 7,7 odsto u odnosu na isti period 2016 i da je lane u proseku bilo zabeleženo 6,8 noćenja.
Sa vaučerima se najviše išlo u banje, i to Sokobanju, Prolom Banju, Lukovsku Banju, Vrnjačku Banja, Banju Koviljaču i u Gornju Trepču, potom na planine Zlatibor, Divčibare, Kopaonik, Taru. Najviše domaćih turista se odmaralo u hotelu “Radan” u Prolom banji, vili “Mina “ na Zlatiboru , odmaralištu “Podrinje” u Banji Koviljači i “Nenad Dobrodolac” na Kopaoniku.
Tokom sprovođenja akcije dodele vaučera Turistička inspekcija je bila neprekidno uključena u proces dodele i korišćenja vaučera, kontinuirano je pratila i rešavala eventualne pritužbe kojih je prema evidenciji bilo u malom broju. Ugostitelji, a i korisnici su uglavnom imali primedbe kada je reč o promeni rezervacija, dok je zanemarljiv broj neiskorišćenih vučera – kažu u ministarstvu.
Zorka Delić