Брнабић: Ђилас показао да не може да води Београд
БЕОГРАД: Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је бивши градоначелник Драган Ђилас показао да не може на прави начин да води Београд, нити да представља „дух слободног“ Београда, јер не разуме права мањина, ни своје законске обавезе.
Не подржава Параду поноса. То може да буде његово лично мишљење, али као градоначелник је морао са релевантним државним службама да обезбеди услове да она буде безбедно одржана, рекла је Брнабић у интервјуу за Недељник.
Подсетила је да је ЛГБТ популацији поручивао да све ради у четири зида, што говори да није добро представјао дух слободног Београда.
Сада прича да је имао одличну сарадњу са ЛГБТ, јер је помагао да се граде сигурне куће. Мени се то чини као његово ново вређање: ако не можете у своја четири зида, онда ћу вам обезбедити резервна четири зида, рекла је премијерка.
То је исто, додала је она, показао на примеру Рома.
Упитана какав је њен однос са опозицијом, премијерка каже да је тешко питање јер шта год да каже могло би се протумачити да Србија има добру опозицију, али и лошу.
Чедомира Јовановића и Ненада Чанка сматра одговорном опозицијом, о Саши Јанковићу, каже, не размишља нимало, јер није чула ниједан његов озбиљан став о држави или националним питањима, а за Вука Јеремића је навела да има потпуно другачију политику од свега што она заступа.
Недељник констатује да је Брнабић вероватно највеће политичко изненађење у години за нама.
Постала је премијерка Србије пошто се Александар Вучић преселио на Андрићев венац. Њен долазак на чело владе није оставио готово никога равнодушним у земљи, без обзира на то да ли је реч о позитивном или негативном контексту.
У години на измаку Брнабић каже да је сигурно да постоје ствари које влада не ради добро и да сви у влади нису супер.
Позива на критику али и на одговор око националних питања као сто је Косово да, како каже, за десет година не бисмо, као што то сада чинимо у случају Зорана Ђинђића, причали да је Александар Вучић, могао да реши Косово још тамо неке 2018. али је у интелектуалним круговима тада било популарније да се све критикује.
Брнабић тврди да нема узор у политици, као што га нема у привреди или у приватном животу.
На питање где је Србији место - на Истоку или Западу, Брнабић каже да је Србији место у Европској унији.
И то је одлука коју смо донели у континуитету. У Скупштини имате највећи проценат странака које заступају Србију у ЕУ. И то је недвосмислено. То је наше природно окружење. И трудићемо се да тај циљ постигнемо што пре, навела је премијерка.
Додала је да постоји дилема, како је рекла, та дилема ЕУ или Русија, али то, истиче, није наша дилема.
Наша политика је потпуно искрена и јасна. Кад идемо у Брисел, објашњавамо шта је наш однос према Русији. И обрнуто. Али то што идемо ка ЕУ не значи да затварамо врата не само Русији, ту су и Уједињени Арапски Емирати, Кина, Индија, ту су САД. И Москва зна да је ЕУ наш стратешки правац. И то нису две фотеље него једна - српска столица, рекао је.
Премијерка планира да у наредној години посети Москву, а није додала је, имала ни званичну посету у региону, па и то планира наредне године.
Најбоље се, пак, осећа у свом кабинету јер, како каже, тада највише уради, стигне да чита и да се чује са министрима да провери докле су стигли са важним пројектима.
Присећајући се понуде да преузме премијерску функцију, Брнабић каже да није имала превише времена да размишља, али је помислила да би то свакако био изазов, посебно после Александра Вучића, што је, каже, био „дупли изазов“.
На питање да ли јој он помаже или одмаже и да ли из инерције или из потребе да све, укључујући и њу, контролише, често делује да он и даље обавља премијерски посао, Ана Брнабић је одговорила:
Мени не изгледа тако. Када председник оде да отвори неку инвестицију или постави камен темељац за неку фабрику, мени се најискреније чини да је то фер, јер је ово влада континуитета и зато што је он уложио много труда и енергије да се неки од тих инвеститора доведу. Природно је да он отвара фабрике ако је учествовао у преговорима са тим инвеститорима. А чујемо се често, понекад сваки дан, а некад се не чујемо по недељу дана. Трудимо се да имамо добру координацију.
Брнабић у исповести говори и о свом односу према медијима и да ли је погрешила када је оценила да у Србији нема објективних новинара, те да ли је тиме увредила целу једну професију, а на питање да ли је власт најодговорнија за овако подељену Србију на коју се и сама жали, Брнабић је рекла:
Не бих рекла да је власт за то одговорна, али не бих је потпуно ни аболирала. То питање је исто као шта је старије: кокошка или јаје. И само сазнање ко је одговоран не доприноси проналажењу решења. Оно што је мени невероватно јесте да је у Србији све предмет критике. Као, рецимо, Вучићев позив на унутрашњи дијалог о Косову. Како то другачије може да се перципира него као државнички одговоран и храбар потез? Па ко би отворио то питање? Заштоби то Вучић радио?
Осим ако неће да реши проблем за будуће генерације. Па како не можемо бар око тога да се сложимо и кажемо: 'Хвала богу да неко има политичке озбиљности да крене да решава Косово?
На констатацију да ако се зове на дијалог, онда се мора прихватити и критика, она је рекла да разуме критике опозиције са десне стране, али и да то долази од опозиције која се представља као проевропска, грађанска, што је мени невероватно.
То је најозбиљније национално питање и немојте нападати човека који то покушава да реши. Ви данас имате и људе и медије који оплакују Зорана Ђинђића, али док је човек био премијер, док је био жив, имали сте ужасне нападе на њега.
Кад ћемо као нација да се одрекнемо накнадне памети? Зар треба да прође десет година да видимо да је неко покушавао нешто да уради? И немојте, људи, више да одмажете кад постоји добра намера да се нешто уради. То није добро за вас и вашу децу, није добро за вашу земљу, поручила је премијерка.