Завршетак радова у КБЦ Драгиша Мишовићу половином следеће године
БЕОГРАД: За грађевинске радове и опрему за зграду хирургије у КБЦ Драгиша Мишовић, која је изгорела 2009. године, издвојено је око 13,5 милиона евра, а радови треба да буду завршени половином наредне године.
Грађевински радови на објекту, који има 10.000 квадратних метара, почели су половином новембра, а грађевинаре и запослене данас су обишли премијерка Ана Брнабић и министар здравља Златибор Лончар.
Премијерка Брнабић каже да су предвиђене огромне инвестиције у здравство Србије, да се ради реконструкција четири клиничка центра и седам болница, међу којима је и КБЦ "Драгиша Мишовић".
Новац је, подсетила је она, обезбеђен од Европске инвестиционе банке.
"Здравство је један од највећих приоритета Владе Србије. Да би задржали лекаре и медицинске сестре важне су плате. Мере фискалне консолидације погодиле су и здравствени сектор, али имали смо повећање од два одсто, па пет одсто и сада 10 одсто плате", нагласила је Брнабић.
Премијерка је истакла да ће се наставити са улагањем у здравство, да се побољшају услови у којима раде здравствени радници, али и у којима се грађени лече.
Министар здравља Златибор Лончар је позвао државне органе да ставе тачку на случај пожара у КБЦ "Драгиша Мишовић" и дају одговор како је избио јер, како каже, постоје сумње да је зграда изгорела како би се "прикриле махинације које су рађене".
"Молим надлежбне да то испитају, да се то више никада не би дешавало. Нефункционисање ''Мишовића'' је пореметило цео здравствени систем, не само Београда већ и Србије. Остале клинике морале су да преузму више пацијената, а нису имале ни довољно кадрова ни простора", појаснио је министар.
Он се захвалио свима који су улагали prеthodno у тај објекат, Граду Београду који је 2014. године уложио милион евра, затим турској агенцији Тика која је уложила око 600.000 долара и америчкој амбасади која је уложила око 750.000 долара.
Директор КБЦ "Драгиша Мишовић" Радисав Шћепановић нагласио је да је зграда која је изгорела била срце клиничко-болничког центра, да су у њој смештене клинике за хирургију и за интерну медицу, пет операционих сала са интензивним негама, коронарна јединица.
"У новој згради имаћемо и кардио салу, што значи да ћемо моћи да радимо интервентну кардиологију што је највиши ниво здравствене заштите. Долази нам врхунскла опрема", рекао је Шћепановић.
Он је навео да сада први пут има довољно новца да се све заврши, да ће за опрему бити уложено 10,5 милиона евра, а за грађевинске радове око 2, 9 милиона евра.