overcast clouds
0°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скупштина Новог Сада усвојила измене одлуке о градском буџету

14.12.2017. 19:23 19:26
Пише:
Фото: Дневник (Б. Лучић)

Скупштина града је на усвојила измене Одлуке о градском буџету које се односе на нови максимални број запослених у јавном градском сектору, низ урбанистичких аката, али и Локални акциони план за борбу против корупције.

Одборници и одборнице су већином гласова усвојили и Одлуку о продаји градских станова под повољним условима за решавање социјалних случајева, те истим односом гласова омогућили исплату „солидарне помоћи“ „Паркинг-сервису“, који је последње комунално предузеће чији ће радници добити тај бонус од 22.620 динара. Градски парламент изгласао је и новог в. д. директора Апотеке „Нови Сад“ Гојка Вујновића, који је до сада био председник Управног одбора, а који је заменио Наду Илић, која је поднела оставку из личних разлога.

Председник одборничке групе Српске радикалне странке Ђурађ Јакшић казао је да се измене Одлуке о буџету односе на усклађивање броја запослених у систему града с prеthodnim одлукама.

„СРС је гласао против одлуке о максималном броју запослених у систему Новог Сада јер се противимо отпуштању људи из јавног сектора, пошто то неће донети апсолутно никакву корист Новом Саду“, закључио је Јакшић.

„Оно што нам следи у наредном периоду, како је најавила Ана Брнабић, биће веома болно за Нови Сад, који ће бити на великом искушењу. Премијерка је најавила да ће до краја 2018. године Нови Сад морати да смањи администрацију на 6.930 људи. Сад има 7.898, што значи да ће број запослених морати да се смањи око хиљаду. Поставља се питање где ће доћи до смањења толиког броја људи? Против одлуке смо и што се ограничава број запослених у „Радосном детињству“, а постоји потреба да се ангажује још 150-200 васпитачица, сервирки и другог особља јер имамо критичне тачке као што су Адице, Грбавица, Нова Детелинара....“

Заменик градоначелник Срђан Кружевић пак каже да су измене донеле мањи број запослених, али да отпуштања неће бити.

„Нови Сад мора да измени одлуку због услагашавања правних аката о максималном броју запослених“, казао је Кружевић.


Мајстори и страсти

Заседање Скупштине града обележила су и два до сада необична догађаја. На почетку заседања микрофон за говорницом испао је из лежишта, а да одборници не би чекали мајстора, у помоћ су прискочили члан Градског већа за саобраћај Александар Кравић и одборник СРС-а Лазар Кањерић и поправили то, за одборнике, изузетно важно техничко помагало.

Други инцидент десио се приликом расправе о ЛАП-у за борбу против корупције, када је заменица предшедника Скупштине Бранка Бежанов одузела реч одборнику ДС-а Горану Радојеву. Он је затим одбио да напусти говорницу и наставио да излаже без озвучења, да би Бранка Бежанов запретила да ће звати обезбеђење да га удаљи. Ипак, до инцидента није дошло, пошто се Бранка Бежанов ипак одлучила за петоминутну паузу да би се страсти смириле.


„Одговорно тврдим да у „Радосном детињству“ и градској управи отпуштања неће бити. Важно је да Нови Сад сада има 35 људи мање у управи и јавном сектору и морамо да планирамо новац за плате као за новозапослене, што су предуслови да нам држава одобри да неког запослимо на упражњена места. Планирана маса зарада за оне који иду у пензију неће бити потрошена, тако да Нови Сад неће потрошити ни динар више у маси зарада у односу на prеthodnu годину. Закон нас обавезује на то да те измене урадимо пред усвајање буџета или на сам дан.“

Он је додао и да се Граду повећавају надлежности те да мора да се планира више запослених.

„Не можемо планирати да запошљавамо на неодређено јер нам држава не дозвољава, али одобрава на одређено време, из простог разлога што нас очекује легализација и озакоњење, за шта нам треба више извршилаца. Морамо да ангажујемо више извршилаца и због решавања жалби грађана Управи за комуналне послове у року од 15 дана“, казао је Кружевић.

„Ми планирамо 24 више запослених на одређено време, али њих у овом тренутку нема, већ имамо 35 мање на неодређено време. Морамо да испланирамо да имамо довољно новца за масу зарада да бисмо, када неко оде у пензију или да отказ, могли аплицирази код државе да запослимо на то место новог радника.“

Скупштина града већином гласова одбила је да на дневни ред стави предлог Демократске странке да се обустави тражење приватног партнера за ЈКП „Стан“.

„За одборнике ДС-а, а верујем и грађане, најважнији је предлог наше одборничке групе да се дневни ред допуни препоруком да се обустави избор приватног партнера за ЈКП „Стан“, будући да су околности промењене и да се на тај начин може угрозити јавни интерес“, рекао је новинарима пред заседање председник одборничке групе ДС-а др Вељко Крстоношић.

Он је додао и да предлог одлуке да се ГСП-у исплати још 20 милиона динара текућих субвенција сведочи о томе да су одборници ДС-а били у праву кад су упозоравали на то да новца за солидарну помоћ нема.

У расправи о урбанистичким плановима из опозиције су поново стигле критике да владајућа коалиција непрестано мења планове у интересу приватних инвеститора.

Чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић одбацила је те оптужбе.

„Комисија за планове, која одлучује о изменама, независно је тело, а о томе сведоче стручни и компетентни људи који у њој седе и који су свесни одговорности“, истакла је Мира Раденовић.

„У процедуру за измене улази само оно што је у складу са законом и струком. Град не излази у сусрет инвеститорима, већ разматра иницијативе у складу са законском обавезом.“

С. Крстић

Пише:
Пошаљите коментар