overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Предмет о задругарству у пољопривредним школама у Војводини

11.12.2017. 15:55 16:17
Пише:
Фото: vojvodina.gov.rs

Већ идуће године у петнаестак средњих пољопривредних школа у Војводини, ђаци четвртих разреда требало би да добију предмет о пољопривредном задругарству.

Прво би кроз пројекат сви били упознати са значајем и садржајем новог предмета, а затим би требало, после процедуре преко Министрства просвете, да се од следеће године нови предмет уведе у редеован наставни програм.

Ово је у Скупштини Војводине била тема радног састанка представника школа с потпредседником Покрајинске владе и покрајинским секретаром за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Михаљем Њилашем, покрајинским секретаром за пољопривреду, водопривреду и шумарство мр Вуком Радојевићем и представницима Задружног свеза Војводине.

“Три покрајинска секретаријата подржавају идеју овог пројекта с циљем да у средњим пољопривредним школама ученици више сазнају о задругарству. Иза тога стоји пре свега наш Секретаријат за образовање, затим Секретаријат пољопривреде и водопровреде и Покарајински секретаријат за високо образовање, и ту рачунамо и на искусне научнике - стручњаке који се налазе у нашем високом образовању”, рекао је Њилаш, истакавши и да задругарство има своју будућност, као савремени вид земљорадничког организовања, другачијег од оног из социјалистичких времена и лоших искустава.

По речима покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство мр Вука Радојевића, састанак је резултат разговора и договора са Задружним савезом Војводине.

“Као један од основних приоритета препознали смо увођење обавезног предмета о земљорадничком задругарству у средње стручне пољопривредне школе. У оквиру тог будућег предмета постоји и простор за увођење едукације о питањима аграрне политике. Сматрамо да је потребно младе пољопривреднике учити о значају удруживања у земљорадничке задруге које имају дугу традицију у Војводини, као и да их благовремено упознамо с мерама аграрне политике АП Војводине и Републике Србије и исто тако о ИПАРД-у који стартује ове године, и свему ономе што нас очекује у наредном периоду у процесу приступања Европској унији, а тиче се пољопривреде”,  рекао је мр Радојевић.


Начин органиозовања и запошљавања



“Сматарамо да је од изузетног значаја ученике у сердњим школама, а касније и на адекватним факултетима упозанти са задругарством у пољороивреди, будући да оно представља један од начина за њихово будуће организоавње у тој делатности. С друге стране, ту је и могућност запошљавања у оквиру земљорадничке задруге, а то је и један од начина за повећавање конкурентности који они треба да препознају и пре него што крену с активностима у пољопривреди”, рекла је секретар Задружног савеза Војводине мр Јована Несторов Бизон, представница институције из које је и потекла иницијативаза увођење предмета о задругарству у школе.


“Верујемо да ћемо овај пројекат, за који смо већ определили средства у buyеtu Војводине за 2018. годину у оквиру Секретаријата за пољопривреду, успешно релизовати у другом полугодишту ове школске године, а у међувремену званична иницијатива биће покренута како би се овај предемет увео као обавезан у све средње пољопривредне школе на територији АП Војводине.”

Да за увођење новог предмета не би требало да буде већих препрека каже координатор практичне наставе и професор у Средњој пољопривредној школи у Футогу Вера Николић.

“Предмет задругарство био би веома користан за завршна одељења неших смерова јер наши ученици фактички кроз четворогодишње школовање прате производњу хране од њиве до трпезе. Било би веома добро да се задругарство уведе заједно с предметом предузетништва, који већ постоји. Тако би ученици стекли знања и вештине потребне за то да, када нешто произведу, како да га пласирају на тржиште и наплате, да створе неку додатну вредност. Што се тиче наставника, сви наши запослени агрономи пољопроивредне струке могу предавати тај предмет. Потребно је само променити план рада и предмет убацити у наставни програм”, закључује Николић.

 

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар
Задругарство значајно за развој пољопривреде

Задругарство значајно за развој пољопривреде

18.05.2017. 14:31 14:36