У Минхену се окупили српски студенти у Немачкој: Куда после завршетка факултета
Српски студенти у Немачкој - они који су дошли да студирају из Србије или других земаља, као и они који већ живе у Немачкој, а имају српско порекло, окупили су се у Минхену како би разменили искуства, разговарали о умрежавању, могућностима које имају након што заврше факултете, и информисали се о инструментима подршке које нуди програм Миграције за развој нуди.
Студенти су имати прилику да разговарају о значају студирања у иностранству, предностима и потешкоћама које оваква искуства са собом носе, као и о томе колико сопствено искуство са миграцијама може бити од значаја за каријеру. „Миграције представљају велики потенцијал за одрживи развој и земље одакле мигрант потиче и оне одакле је дошао, али и за саме мигранте“, рекла је координаторка сектора Миграције и дијаспора, програма Миграције за развој, који спроводи ГИЗ Милица Ребић.
„Овде говоримо о студентским миграцијама између Србије и Немачке, о младим људима који, желећи боље услове за себе, одлазе у иностранство да студирају, након чега могу да одлуче да остану у иностранству, или и да се врате и допринесу развоју своје земље. Овај програм се бави миграцијама у контексту развоја и нуди механизме подршке уколико се стручњаци одлуче за повратак у Србију, или су заинтересовани да својим знањем допринесу развоју своје земље. Желимо да наше младе људе информишемо о опцијама које имају након завршеног школовања и зато организујемо овакве састанке и надамо се да ће студенти и убудуће бити заинтересовани да присуствују.“
Подршка сарадњи с дијаспором
Програм Миграције за развој у фокус ставља дељење знања и искустава стечених у Немачкој и пружа подршку приликом повратка у Србију или сарадње са дијаспором. Овај програм подржава Немачко савезно министарство за привредну сарадњу и развој, док се његова имплементација спроводи под окриљем Центра за међународне миграције и развој - заједничке кооперације ГИЗ - а и Централне службе за међународно тржиште рада и посредовање стручне радне снаге Немачке савезне агенције за рад.
Студенткиња друге године мастер студија филозофије и неуронауке на Хумболт Универзитету у Берлину Бојана Грујичић, самтра да су оваква окупљања корисна због тога што је то прилика да се студенти упознају, размене искуства, чују доста корисних информација једни од других, јер су сви у сличној ситуацији.
„Мене је лично веома занимало које су ми опције за повратак по завршетку студија, с обзиром на то да наредне године планирам да тражим запослење или овде или у Србији“, каже Бојана.
„Посебно ми се учинио интересантним програм Ретурнинг еџпертс, који омогућава неку врсту ангажовања у Србији које би било додатно на оно које евентуално нађем овде, зато што верујем да је важно да на неки начин допринесемо земљи из које потичемо.“
Окупљање студената организовали су програм Миграције за развој који се у Србији реализује у оквиру немачко - српске развојне сарадње и Организација српских студената у иностранству.
Д. Д.