Праве апликације које Новосађанима олакшавају свакодневицу
У оквиру акције „Програмери за Новосађане“, коју су покренули, запослени у компанији „Вега ИТ Соурцинг“ креирали су неколико интересантних пројеката у оквиру којих су за све грађане направили корисне апликације.
Тако ће Новосађани почетком 2018. године уз помоћ телефона моћи у сваком тренутку да провере где је аутобус који чекају на аутобуској станици.
„Идеја је била да у сваком тренутку кад дођете на аутобуску станицу знате када стиже ваш аутобус и где је тренутно, што је сада непознаница“, објаснио је један од оснивача компаније Владан Остојић.
Додаје да ће та апликација бити замена за дисплеје који у свету већ постоје на аутобуским стајалиштима.
„То је јефтинија варијанта, људи већ имају паметне телефоне који могу омогућити такво извештавање, а и сама технологија је прилично јефтина. Сваки аутобус ће имати пријемник и одашиљач да би те информације биле ажурне“, каже Остојић.
У оквиру њихове акције покренули су и апликцију, која ће бити доступна ускоро, а која ће садржати списак локала у Новом Саду који су „пет friеndly” па ће тако сви моћи проверити у које кафиће и објекте у граду могу да оду са својим кућним љубимцима. Осим тога, грађани широм Србије ће ускоро моћи да прегледају и светску базу ретких болести, и то на српском језику, коју су креирали у сарадњи с Удружењем „Живот”.
Новом Саду фале домаће ИТ компаније
Нови Сад је постао српска ИТ метропола јер по глави становника има највише програмера Остојић. Он каже да то и даље није довољно, за разлику од компанија којих у граду има доста. Његов партнер Саша Поповић сматра да је у Новом Саду превише страних компанија, а премало домаћих.
„Питање је колико ће те компаније остати у Србији јер, ако је наша претпоставка да су оне ту због мањих трошкова тачна, питање је шта ће бити када они порасту“, казао је Поповић.
Ту ће се моћи пронаћи информације о различитим болестима, као и савети о томе где и на који начин потражити помоћ. Компанија „Вега ИТ Соурцинг” је, такође, направила информациони систем с разним модулима за локалну Горску службу спасавања, који ће служити за лакше прикупљање интерних евиденција о незгодама и средствима који се користе за рад.
Производе које они праве користе неке чувене светске компаније, с којима, уз помоћ партнера, заједно раде на развоју одређених продуката. Тако су, рецимо, креирали апликацију за фабрике компанија „Нестле”, „Даноне” и „Фереро Роше” које омогућавају да се у сваком тренутку провери где се која кутија неког њиховог паковања налази. Осим тога, њихове производе користе фирме „Адидас”, „Најк”, „Икеа” и „Филипс”.
В. Бјелић