Електроника и техника у борби против глодара
У Новом Саду и околини у току је јесењи круг велике систематске акције заштите здравља грађана од штетних глодара. Уз слоган „Комшилук без глодара – здрав комшилук“, акцију, у сарадњи с Градском управом, спроводи предузеће „Циклонизација“. Екипе су свакодневно на терену, а колико ће акција трајати зависи од временских услова.
„Јесењи круг смо започели пре отприлике месец дана“, објашњава за „Дневник“ менаџер „Циклонизације“ за односе с јавношћу Дарио Аћимовић. „До сада су наше екипе спровеле третмане у општини Сремски Карловци, насељима Стари и Нови Лединци и Буковац, а ових дана су у Петроварадину и Сремској Каменици.“
Као и prеthodnih сезона, превентивним третманима биће обухваћен град и сва приградска насеља. Након сремске стране града, на реду су села и приградска насеља на бачкој страни. Паралелно с тим, екипе „Циклонизације“ раде и у граду, а тим третманима обухваћени су шахтови, али и подруми, тавани и друге заједничке просторије у новосадским зградама. Подсећамо да је систематска дератизација за грађане бесплатна, потребно је само да омогуће обележеним стручним оперативцима да, у зависности од тренутне потребе, поставе препарат или да га преузму уз придржавање стручних упутстава.
„Грађани који нису код куће у време када оперативци обилазе њихов део града могу се накнадно обратити „Циклонизацији” на телефон 641-23-22 или на имејл-адресу [email protected]. Да би Нови Сад задржао највећи могући степен заштите, апелујемо на суграђане да не лагерују препарат јер је заштита од глодара заједнички интерес, а њена успешност зависи од деловања на целој територији – каже Аћимовић.
Осим систематске дератизације, екипе „Циклонизације“ свакодневно излазе у на терен по позивима грађана који имају проблем с бубама, мравима или глодарима. Аћимовић апелује на грађане да се „Циклонизацији“ обрате чим примете проблем јер је свако жариште штетних глодара и инсеката лакше и брже уконити у почетку, него када се стање запусти.„У случају правовремене реакције углавном је довољан један третман, а ако се проблем запусти, потребно је више времена и више узастопних третмана“, објашњава Аћимовић.
Обухваћене и зелене јавне површине
Акција систематске дератизације обухвата и све зелене јавне повшине. Водећи се подацима из географског информационог система „Циклонизације“, који већ годинама бележи све позиве грађана, учесталост инфестације на појединим локацијама, све изведене третмане и њихов учинак, приоритет су управо делови града у којима се бележе такозвана жаришта, односно где је појава штетних глодара учесталија.
Он напомиње да информациони систем „Циклонизације“ бележи све третмане и прати њихову успешност, и да грађани не треба да се изненаде када их две недеље од третмана позову оператери тог предузећа да провере какво је тренутно стање и да ли третман треба поновити или је проблем решен.
Већ неколико сезона „Циклонизација“ током систематске акције у Новом Саду користи и електронске дератизационе станице. Та савремена технологија први пут се користи у Југоисточној Европи у систему заштите здравља грађана од глодара. Електронске дератизационе станице постављају се на контролним локацијама, повезане су на интегрисани географски информациони систем (ГИС) „Циклонизације“, детектују присуство глодара и у систем шаљу информацију о томе те на тај начин омогућавају мониторинг у реалном времену.
" Редовно спровођење превентивне дератизације у великој мери смањује ризик од ширења заразних болести чији су преносиоци глодари, пре свега пацови и мишеви, али и материјалну штету који они изазивају у домаћинствима, привреди и пољопривреди", подсећа Аћимовић. "Међу најпознатијим болестима чији су преносиоци глодари су беснило, трихинелоза, хеморагична гозница, бруцелоза, туберкулоза, свињска куга, салмонела, слинавка и шап", објашњава Аћимовић.
А. Брзак