overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Стручна јавност у дијалогу о КиМ у Матици српској 

17.11.2017. 15:55 16:03
Пише:
Фото: Tanjug

НОВИ САД: У Матици српској, у Новом Саду, данас је одржан још један у низу округлих столова Радне групе Владе Србије у оквиру подршке унутрашњем дијалогу о КиМ, који је иницирао председник Србије Александар Вучић, на којем су се чула мишљења представника стручне јавности о актуелној ситуацији и могућим корацима који би довели до нормализације односа Београда и Приштине.

Учесници су били интелектуалци, књижевници, уметници, представници СПЦ, велики број социолога, економиста и филозофа, њих 26, а свако је имао прилику да говори 10 минута. 



Доприносећи својим излагањима унутрашњем дијалогу о КиМ, најчешће помињани ставови односили су се на "куповину времена" док се не створе повољни глобални геополитички услови, на одржавање "статуса кво" и на неприхватање никакве нормализације односа са властима у Приштини.



Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић казао је да је Матица српска државотворна установа Србије и српског народа, а тиме и једна од најпозванијих да окупи умне главе Србије који имају шта да кажу по питању Косова и Метохије. 



"Овде су се још давне 1864. године када је уједињење Срба у српску државу изгледало као далеки и неостварив сан, окупљали српски интелектуалци и национални радници, спремни да уложе све своје капацитете, знање и енергију, да би до тога дошло. То су били људи који су имали визију. Зато кажем да је ово право место да разговарамо о КиМ, јер нам је и данас потребна снажна визија како да се као друштво носимо са тим проблемом", казао је Ђурић.



Према његовој оцени, важно је што се интелектуална јавност у Србији мобилисала и одазвала позиву председника Србије Александра Вучића на унутрашњи дијалог јер ће то, како сматра Ђурић, допринети јачању капацитета Србије да се бави тим проблемом. 



Од данашње дискусије директор владине канцеларије за КиМ очекује нови квалитет који ће се, између осталог, огледати у интердисциплинарном приступу том проблему.Рекао је и да ће своја излагања данас изнети људи различитих вокација и искустава, али људи које уједињава и окупља жеља за остваривање наших државних и националних циљева.



Истакао је да се пажња међународне заједнице великим делом усмерава на питање доношења правно обавезујућег документа у вези са КиМ, те да је раније председник Вучић саопштио да то неће бити нимало лако.



"Србија своју борбу за Косово и Метохију наставља и циљ је да оне који не мисле као ми у међународној заједници што је могуће више приближимо нашим ставовима и упознамо их са ситуацијом везаном за стање људских права српског народа на Косову и Метохији, а о чему се недовољно говори", навео је Ђурић. 



Генерални секретар у Кабинету председника Србије Никола Селаковић је рекао да је Матица српска тему Косова и Метохије стално држала у жижи својих интересовања и деловања, чак и када државно руководство није било заонтересовано да је чује, те да данас државу и те како занима шта мисли та институција о најважнијој политичкој теми у Србији, што унутрашњи дијалог о КиМ свакако јесте. 



"Околности у којима се води данашња политка у Србији када је у питању КиМ нису нимало лаке, оне су пуне изазова и притисака и ти притисци су присутни дуги низ година. Они се само у методама мењају, али у својој суштини остају исти. Ти притисци чине све да истисну Србију у потпуности са Косова и Метохије и можемо слободно рећи да у време руковођења владом Александра Вучића и данас када је он председник, Србија води једну изузетну активну борбу, у околностима када су маневарске могућности изузето мале и тешке", оценио је Селаковић. 



Он је истако да Србија има јасан интерес на КиМ којег треба учврстити, те да ће се унутрашњим дијалогом постићи консензус по том питању те да ће се тако наставити политичка борба Србије за КиМ.



"Мени се чини да се интелктуална јавност у Србији буди, да је мотивисана да свако изнесе своје аргументовано мишљење без обзира на оријентацију тога става. Могли сте на два врло респектабилна округла стола да чујете управо различита мишљења, од оних који се залажу за ''замрзнути конфликт'' и ''status quo'', до оних који се залажу за неку врсту једног крупног политичког искорака", навео је генерални секретар Председника.



Председник Матице српске проф. др Драган Станић је подсетио да се институција којом он председава одавно бави питањем Косова и Метохије, те да је од самопроглашења косовске независности, Летопис Матице српске пет година заредом подсећао српски народ како би се требао односити према новонасталој ситуацији у јужној спрској Покрајини.



Позив који је упућен на дијалог, Матица српска није осећала као нешто што је долазило споља, него што долази изнутра, из суштине српске културе, историје и духовности. "Нама је задовољство што смо позвали виђене матичаре и људе који се том темом баве дужи низ година и они ће имати прилике да слободно изложе ставове", казао је Станић.



Према његовој оцени, Матица српска и на тај начин доприноси стабилизацији мишљења у друштву и тако доприноси једној врсти изградње консензуса која је неопходна по свим важним питањима у вези са КиМ. Радна група за пружање подршке вођењу унутрашњег дијалога о Косову и Метохији наставиће одржавање округлових столова у градовима Србије. 



Како је раније најавио председник Вучић, унутрашњи дијалог би требало да добије конкретне закључке у марту наредне године.

Пише:
Пошаљите коментар