overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић на СБ УН: Напор Београда није праћен истим приступом друге стране 

14.11.2017. 18:23 18:43
Пише:
Фото: Tanjug

ЊУЈОРК: Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић поручио је данас у Савету безбености УН да је Србија, као и до сада, снажно и искрено посвећена дијалогу Београда и Приштине који се води уз посредовање ЕУ, али да мора да констатује да напори Београда нису праћени истим приступом друге стране, посебно у односу на имплементацију до сада постигнутих договора.

Дачић је истакао потребу за додатним јачањем свих капацитета Мисије Унмик на Косову и Метохији како би се обезбедио неопходан ниво заштите основних људских права и слобода интерно расељених лица и стварања оптималних услова за одржив повратак.То, рекао је Дачић, укључује и повраћај имовине, односно гарантовање власничких права.



Он је позвао међународну заједницу да уложи додатне напоре како би се на КиМ изградило друштво где ће се поштовати владавина права, креирали услови за ефективно, непристрасно и кредибилно процесуирање ратних злочина и расветлила судбина несталих, чиме би се дао подстицај процесу помирења међу заједницама. 



"Полазећи од чињенице да је коначно у потпуности дефинисан правни оквир за покретање и вођење одговарајућих поступака пред Специјалним судом за злочине почињене на Косову и Метохији, очекујемо да ће се, без даљег одлагања, против свих осумњичених лица за злочине почињене према Србима и другим неалбанцима на КиМ, покренути и водити кредибилни судски поступци", навео је Дачић на седници СБ УН о Косову.



Дачић је поручио и да без обзира на бројне сумње, критике и изазове са којима смо се у овом процесу суочавали, Србија је демонстрирала конструктивност и спремност за изналажење компромисних решења која нису ни лака ни једноставна. 



Овакав приступ, указао је, потврђен је имплементацијом са наше стране низа преузетих обавеза у дијалогу, међу којима и недавно реализоване интеграције судија и тужилаца у правосудни оквир Покрајине. 



"Опредељење Србије да се сва отворена питања морају решавати мирним путем, кроз дијалог, пре свега је мотивисано јасним уверењем да овакав приступ нема алтернативу, те да у статусно неутралном оквиру доприносимо миру и стабилности региона и процесу његове интеграције у европску породицу народа", навео је Дачић.



Одговоран приступ потврђен је и храбром политичком одлуком посланика „Српске листе" да након одржаних парламентарних избора, уђу у „Владу Косова" на чијем је челу Рамуш Харадинај, рекао је Дачић.Ова одлука, додао је, потврдила је још једном политичко јединство Срба на КиМ и континуитет конструктивне политике у заштити њиховог положаја и интереса. 



Образлажући своју одлуку представници „Српске листе" су саопштили, подсетио је, да су услови под којима су одлучили да учествују у „Влади Косова" више него јасни, да су опредељени искључивом потребом да се заштите интереси Срба, те да је кључ свих њихових захтева формирање ЗСО, заштита имовине и повратак расељених лица.



"На жалост, морам да констатујем да напори које Србија улаже да се кроз компромис на реалан начин пронађу статусно неутрална и заједнички прихватљива решења, није праћен истим приступом друге стране, посебно у односу на имплементацију до сада постигнутих договора", рекао је Дачић.Истакао је и да мора да констатујем да и данас, после готово четири и по године, нема напретка у спровођењу обавеза преузетих у вези са успостављањем Заједнице српских општина као кључног дела Првог споразума о нормализацији односа што, на наше изненађење, није ни поменуто у извештају. 



"Успостављање ЗСО за нас представља најважније питање, које би требало да допринесе унапређењу заштите интереса Срба на Косову и Метохији", рекао је Дачић.Дачић је позвао представнике привремених институција самоуправе у Приштини да покажу искрену вољу и посвећеност дијалогу, да без одлагања приступе успостављању ЗСО и изврше преузете обавезе како би се најважнији елемент Бриселског споразума коначно спровео у дело. 



Тиме би, казао је, изјаве Рамуша Харадинаја да „дијалог нема алтернативу", као и да „дијалог морамо вратити људима, односно да је дијалог између народа, а не само између политичке елите", добиле на кредибилитету.



"Евидентан застој у дијалогу довео је до низа проблема у имплементацији постигнутих договора. Приштина и даље крши одредбе Споразума о званичним посетама будући да су, без ваљаног разлога, биле забрањене посете министра просвете, науке и технолошког развоја Младена Шарчевића и директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића", навео је министар.



Указао је да, осим тога, и даље су евидентни проблеми у области слободе кретања и интегралног управљања административном линијом (ИБМ) - неадекватан третман расељених лица којима се без основа за улазак у Покрајину траже додатни лични подаци и непризнавање пасоша које издаје Координациона управа МУП Србије. 



"У искреној намери да се изнађе трајно решење за питање Косова и Метохије председник Републике Србије Александар Вучић је позвао грађане Србије на унутрашњи дијалог који је у међувремену институционализован кроз формирање радне групе. Трајно решење за Косово и Метохију предуслов је напретка за Србију, али и за цео регион", рекао је Дачић.Уверени смо, казао је, да је у односима са Приштином неопходан озбиљан и одговоран приступ, окренут будућности. 



Истакао је да Србија жели да понуди решење које ће допринети стабилности региона, политичкој сарадњи и економском напретку, и које неће бити узрок нових подела, неразумевања и сукоба, већ прилика за историјски договор са албанском заједницом на Косову и Метохији. 



"Имајући у виду све наведено, желео бих да искористим ову прилику да апелујем на чланице СБ, као и на представнике Приштине да се сви заједно фокусирамо на суштинска питања и постизање трајног и одрживог решења за Косово и Метохију, уместо да се бавимо техничким питањима попут динамике и формата састанака", навео је Дачић.

Танин: Завшава се време за изговоре, почиње време за акције



ЊУЈОРК: Шеф УНМИК Захир Танин оценио је данас у Њујорку да је имплементација Бриселског споразума и даље спорадична, укључујући формирање ЗСО, и поручио да се са крајем изборног процеса на Косову завршава време за изговоре и почиње време за акције. 



Поводом иницијативе председника Србије Александра Вучића о унутрашњем дијалогу о Косову, као и сугестије албанског премијера Едија Раме да ни Тирана ни Приштина не би бежале од тога и спремности ЕУ да се ангажују у региону, Танин је оценио да такви потези користе становницима региона...



"Све стране треба да одиграју своју улогу", рекао је Танин.Шеф УНМИК-а је такође, још једном, позвао све стране да пруже максималан допринос расветљавању судбине несталих. 



Представљајући Савету безбедности редован тромесечни извештај генералног секретара УН Антониа Гутереша о раду УНМИК од 16. јула до 15. октобра ове године, Танин је поручио да УНМИК игра своју улогу и ради да створи тешње партнерство међу свим међународним организацијама на терену и свим актерима "у време кад се појављује нова динамика у региону"



"Циљ УНМИК је јасан - одржив мир и шанса за појединце да остваре жеље и потенцијале", поручио је Танин на седници СБ УН посвећеној Косову.Танин, који је и специјални представник генералног секретара, оцењује да су све видљивији знаци политичке воље и посвећености у напредовању у спровођењу Брислелског споразума. Указујући на интеграцију 40 српских судија и 13 тужилаца у правосудни систем Косова, Танин је похвалио стране због спровођења договора о правосуђу. 



Наводећи да техничка имплементација у оквиру дијалога којим посредује ЕУ треба значајнија посвећеност обе стране, Транин је оценио да постоји недостатак напретка на имплеметацији споразума о ЗСП. Он је додао да је дијалог између Београда и Приштине у застоју, али да је рекао да су знаци политичке воље и привржености да се напредује све евидентнији. 



Када је речо о ЦЕФТА, Танин је рекао да представници Приштине присуиствују свим састанцима ЦЕФТА и да је учешће УНМИК-а ограничено у складу са захтевима правног статута. Танин је нагласио да ће УНМИК подржати сваки споразум које постигну чланице ЦЕФТЕ да би радиле заједно.

Читаку поново тражи редефинисање Унмика



ЊУЈОРК: Косовска амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку поново је позвала чланице Савета безбедности УН да прореде динамику одржавања седница о Косову и затражила да се редефинише УНМИК. Она је оптужила Србију да злоупотребљава Савет безбедност и инсистира на ''пројектовању паралелног универзума'' што је пракса, како каже, још из 90-тих година.



"Време се неће вратити уназад", рекла је Читаку и додала да Косово неће одустати од тежње да постане равноправна чланица међународних организација.Затраживши редерфинисање мисије УН на Косову, она је рекла да УНМИК није мировна мисија јер Косово живи у миру, а није ни административна мисија, јер Косово има своје институције.



Она је оценила да су избори на Косову прошли у складу са међународним стандардима оптуживши истовремено Београд за притисак на косовске Србе.Читаку је навела да је косовска влада уложила више од 50 милиона евра у интеграцију мањина и поново негирала наводе да је 200.000 Срба побегло са Косова.



Она се осврнула и на ангажовање генерала Владимира Лазаревића на Војној академији у Београду рекавши да је то "за жаљење", посебно имајући у виду да је у току период "кад би требало да завршимо дијалог са Србијом"."Шта човек одговоран за силовање жена, депортовање стотина хиљада људи може да подучи младе кадете", каже Читаку.



Како каже, мир и помирење не могу градити ако се "негира истина".Такође се осврнула и на покушај Косова да уђе у Интерпол рекавши да то што је то што је Србија прогласила победу због тога не само да је погрешно, већ и неодговорно.



"Нећемо одустати и верујем да ће Косово ускоро имати своје место у важним међународним телима. То неће бити победа Косова, већ правде над неправдом", рекла је она.Читаку је рекла и да ће косовска војска бити модерна и одбрамбена која ће одржавати жељу за евроатлантским интеграцијама.



Говорећи о дијалогу са Београдом она је навела да Приштина остаје посвећена томе и да ће применити све договорено у Бриселу."Тачно да има због изборног процеса одлагања, али приврженост је ту. Међутим, Косово неће фарсу. Косово жели прави процес који ће довести до пуне нормализације односа између две земље", рекла је она.

Пише:
Пошаљите коментар