Dačić na SB UN: Napor Beograda nije praćen istim pristupom druge strane
NJUJORK: Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić poručio je danas u Savetu bezbenosti UN da je Srbija, kao i do sada, snažno i iskreno posvećena dijalogu Beograda i Prištine koji se vodi uz posredovanje EU, ali da mora da konstatuje da napori Beograda nisu praćeni istim pristupom druge strane, posebno u odnosu na implementaciju do sada postignutih dogovora.
Dačić je istakao potrebu za dodatnim jačanjem svih kapaciteta Misije Unmik na Kosovu i Metohiji kako bi se obezbedio neophodan nivo zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda interno raseljenih lica i stvaranja optimalnih uslova za održiv povratak.To, rekao je Dačić, uključuje i povraćaj imovine, odnosno garantovanje vlasničkih prava.
On je pozvao međunarodnu zajednicu da uloži dodatne napore kako bi se na KiM izgradilo društvo gde će se poštovati vladavina prava, kreirali uslovi za efektivno, nepristrasno i kredibilno procesuiranje ratnih zločina i rasvetlila sudbina nestalih, čime bi se dao podsticaj procesu pomirenja među zajednicama.
"Polazeći od činjenice da je konačno u potpunosti definisan pravni okvir za pokretanje i vođenje odgovarajućih postupaka pred Specijalnim sudom za zločine počinjene na Kosovu i Metohiji, očekujemo da će se, bez daljeg odlaganja, protiv svih osumnjičenih lica za zločine počinjene prema Srbima i drugim nealbancima na KiM, pokrenuti i voditi kredibilni sudski postupci", naveo je Dačić na sednici SB UN o Kosovu.
Dačić je poručio i da bez obzira na brojne sumnje, kritike i izazove sa kojima smo se u ovom procesu suočavali, Srbija je demonstrirala konstruktivnost i spremnost za iznalaženje kompromisnih rešenja koja nisu ni laka ni jednostavna.
Ovakav pristup, ukazao je, potvrđen je implementacijom sa naše strane niza preuzetih obaveza u dijalogu, među kojima i nedavno realizovane integracije sudija i tužilaca u pravosudni okvir Pokrajine.
"Opredeljenje Srbije da se sva otvorena pitanja moraju rešavati mirnim putem, kroz dijalog, pre svega je motivisano jasnim uverenjem da ovakav pristup nema alternativu, te da u statusno neutralnom okviru doprinosimo miru i stabilnosti regiona i procesu njegove integracije u evropsku porodicu naroda", naveo je Dačić.
Odgovoran pristup potvrđen je i hrabrom političkom odlukom poslanika „Srpske liste" da nakon održanih parlamentarnih izbora, uđu u „Vladu Kosova" na čijem je čelu Ramuš Haradinaj, rekao je Dačić.Ova odluka, dodao je, potvrdila je još jednom političko jedinstvo Srba na KiM i kontinuitet konstruktivne politike u zaštiti njihovog položaja i interesa.
Obrazlažući svoju odluku predstavnici „Srpske liste" su saopštili, podsetio je, da su uslovi pod kojima su odlučili da učestvuju u „Vladi Kosova" više nego jasni, da su opredeljeni isključivom potrebom da se zaštite interesi Srba, te da je ključ svih njihovih zahteva formiranje ZSO, zaštita imovine i povratak raseljenih lica.
"Na žalost, moram da konstatujem da napori koje Srbija ulaže da se kroz kompromis na realan način pronađu statusno neutralna i zajednički prihvatljiva rešenja, nije praćen istim pristupom druge strane, posebno u odnosu na implementaciju do sada postignutih dogovora", rekao je Dačić.Istakao je i da mora da konstatujem da i danas, posle gotovo četiri i po godine, nema napretka u sprovođenju obaveza preuzetih u vezi sa uspostavljanjem Zajednice srpskih opština kao ključnog dela Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa što, na naše iznenađenje, nije ni pomenuto u izveštaju.
"Uspostavljanje ZSO za nas predstavlja najvažnije pitanje, koje bi trebalo da doprinese unapređenju zaštite interesa Srba na Kosovu i Metohiji", rekao je Dačić.Dačić je pozvao predstavnike privremenih institucija samouprave u Prištini da pokažu iskrenu volju i posvećenost dijalogu, da bez odlaganja pristupe uspostavljanju ZSO i izvrše preuzete obaveze kako bi se najvažniji element Briselskog sporazuma konačno sproveo u delo.
Time bi, kazao je, izjave Ramuša Haradinaja da „dijalog nema alternativu", kao i da „dijalog moramo vratiti ljudima, odnosno da je dijalog između naroda, a ne samo između političke elite", dobile na kredibilitetu.
"Evidentan zastoj u dijalogu doveo je do niza problema u implementaciji postignutih dogovora. Priština i dalje krši odredbe Sporazuma o zvaničnim posetama budući da su, bez valjanog razloga, bile zabranjene posete ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladena Šarčevića i direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića", naveo je ministar.
Ukazao je da, osim toga, i dalje su evidentni problemi u oblasti slobode kretanja i integralnog upravljanja administrativnom linijom (IBM) - neadekvatan tretman raseljenih lica kojima se bez osnova za ulazak u Pokrajinu traže dodatni lični podaci i nepriznavanje pasoša koje izdaje Koordinaciona uprava MUP Srbije.
"U iskrenoj nameri da se iznađe trajno rešenje za pitanje Kosova i Metohije predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić je pozvao građane Srbije na unutrašnji dijalog koji je u međuvremenu institucionalizovan kroz formiranje radne grupe. Trajno rešenje za Kosovo i Metohiju preduslov je napretka za Srbiju, ali i za ceo region", rekao je Dačić.Uvereni smo, kazao je, da je u odnosima sa Prištinom neophodan ozbiljan i odgovoran pristup, okrenut budućnosti.
Istakao je da Srbija želi da ponudi rešenje koje će doprineti stabilnosti regiona, političkoj saradnji i ekonomskom napretku, i koje neće biti uzrok novih podela, nerazumevanja i sukoba, već prilika za istorijski dogovor sa albanskom zajednicom na Kosovu i Metohiji.
"Imajući u vidu sve navedeno, želeo bih da iskoristim ovu priliku da apelujem na članice SB, kao i na predstavnike Prištine da se svi zajedno fokusiramo na suštinska pitanja i postizanje trajnog i održivog rešenja za Kosovo i Metohiju, umesto da se bavimo tehničkim pitanjima poput dinamike i formata sastanaka", naveo je Dačić.
Tanin: Zavšava se vreme za izgovore, počinje vreme za akcije
NJUJORK: Šef UNMIK Zahir Tanin ocenio je danas u Njujorku da je implementacija Briselskog sporazuma i dalje sporadična, uključujući formiranje ZSO, i poručio da se sa krajem izbornog procesa na Kosovu završava vreme za izgovore i počinje vreme za akcije.
Povodom inicijative predsednika Srbije Aleksandra Vučića o unutrašnjem dijalogu o Kosovu, kao i sugestije albanskog premijera Edija Rame da ni Tirana ni Priština ne bi bežale od toga i spremnosti EU da se angažuju u regionu, Tanin je ocenio da takvi potezi koriste stanovnicima regiona...
"Sve strane treba da odigraju svoju ulogu", rekao je Tanin.Šef UNMIK-a je takođe, još jednom, pozvao sve strane da pruže maksimalan doprinos rasvetljavanju sudbine nestalih.
Predstavljajući Savetu bezbednosti redovan tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonia Gutereša o radu UNMIK od 16. jula do 15. oktobra ove godine, Tanin je poručio da UNMIK igra svoju ulogu i radi da stvori tešnje partnerstvo među svim međunarodnim organizacijama na terenu i svim akterima "u vreme kad se pojavljuje nova dinamika u regionu"
"Cilj UNMIK je jasan - održiv mir i šansa za pojedince da ostvare želje i potencijale", poručio je Tanin na sednici SB UN posvećenoj Kosovu.Tanin, koji je i specijalni predstavnik generalnog sekretara, ocenjuje da su sve vidljiviji znaci političke volje i posvećenosti u napredovanju u sprovođenju Brislelskog sporazuma. Ukazujući na integraciju 40 srpskih sudija i 13 tužilaca u pravosudni sistem Kosova, Tanin je pohvalio strane zbog sprovođenja dogovora o pravosuđu.
Navodeći da tehnička implementacija u okviru dijaloga kojim posreduje EU treba značajnija posvećenost obe strane, Tranin je ocenio da postoji nedostatak napretka na implemetaciji sporazuma o ZSP. On je dodao da je dijalog između Beograda i Prištine u zastoju, ali da je rekao da su znaci političke volje i privrženosti da se napreduje sve evidentniji.
Kada je rečo o CEFTA, Tanin je rekao da predstavnici Prištine prisuistvuju svim sastancima CEFTA i da je učešće UNMIK-a ograničeno u skladu sa zahtevima pravnog statuta. Tanin je naglasio da će UNMIK podržati svaki sporazum koje postignu članice CEFTE da bi radile zajedno.
Čitaku ponovo traži redefinisanje Unmika
NJUJORK: Kosovska ambasadorka u Vašingtonu Vljora Čitaku ponovo je pozvala članice Saveta bezbednosti UN da prorede dinamiku održavanja sednica o Kosovu i zatražila da se redefiniše UNMIK. Ona je optužila Srbiju da zloupotrebljava Savet bezbednost i insistira na ''projektovanju paralelnog univerzuma'' što je praksa, kako kaže, još iz 90-tih godina.
"Vreme se neće vratiti unazad", rekla je Čitaku i dodala da Kosovo neće odustati od težnje da postane ravnopravna članica međunarodnih organizacija.Zatraživši rederfinisanje misije UN na Kosovu, ona je rekla da UNMIK nije mirovna misija jer Kosovo živi u miru, a nije ni administrativna misija, jer Kosovo ima svoje institucije.
Ona je ocenila da su izbori na Kosovu prošli u skladu sa međunarodnim standardima optuživši istovremeno Beograd za pritisak na kosovske Srbe.Čitaku je navela da je kosovska vlada uložila više od 50 miliona evra u integraciju manjina i ponovo negirala navode da je 200.000 Srba pobeglo sa Kosova.
Ona se osvrnula i na angažovanje generala Vladimira Lazarevića na Vojnoj akademiji u Beogradu rekavši da je to "za žaljenje", posebno imajući u vidu da je u toku period "kad bi trebalo da završimo dijalog sa Srbijom"."Šta čovek odgovoran za silovanje žena, deportovanje stotina hiljada ljudi može da poduči mlade kadete", kaže Čitaku.
Kako kaže, mir i pomirenje ne mogu graditi ako se "negira istina".Takođe se osvrnula i na pokušaj Kosova da uđe u Interpol rekavši da to što je to što je Srbija proglasila pobedu zbog toga ne samo da je pogrešno, već i neodgovorno.
"Nećemo odustati i verujem da će Kosovo uskoro imati svoje mesto u važnim međunarodnim telima. To neće biti pobeda Kosova, već pravde nad nepravdom", rekla je ona.Čitaku je rekla i da će kosovska vojska biti moderna i odbrambena koja će održavati želju za evroatlantskim integracijama.
Govoreći o dijalogu sa Beogradom ona je navela da Priština ostaje posvećena tome i da će primeniti sve dogovoreno u Briselu."Tačno da ima zbog izbornog procesa odlaganja, ali privrženost je tu. Međutim, Kosovo neće farsu. Kosovo želi pravi proces koji će dovesti do pune normalizacije odnosa između dve zemlje", rekla je ona.