Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дан када је остварен српски сан о слободи

09.11.2017. 08:25 08:32
Пише:
Фото: Улазак српске регуларне војске у Нови Сад 9. новембра 1918. Фото: приватна архива

Полагањем венаца у порти Успенске цркве на Спомен крст палим борцима у ратовима од 1912. до 1918. године и сличним пригодним манифестацијама, данас ће градски челници, представници већине политичких странака и потомака бораца ослободилачких ратова Србије почетком 20. века, обележити 9. новембар, дан када су јединице српске војске у Првом светском рату умарширале у Нови Сад.

Наиме, знаменити адвокат, Игњат Павлас је, према писаним историјским подацима, само дан раније у име Српског народног одбора, на Митровдан, поставио ултиматум немачким трупама да се повуку мирно, без оружаног отпора, чиме им је гарантована безбедност и избегнуто крвопролиће. С обзиром на то да је поменути одбор већ под оружјем имао око 3.600 бораца спремних да интервенишу у случају негативног одговора, немачким трупама није преостало ништа друго него да се у ноћи између 8. и 9. новембра повуку из Новог Сада. Тако је трупама српске војске припремљен терен за безбедан улазак у град, када је, махом од српског, словачког и дела становништва других народа, дочекан добродошлицом на улицама.

Историчар Ђорђе Србуловић у “Краткој историји Новог Сада” истиче да је у исто време основана нова градска власт, преузета од Мађарског магистрата,  у чије су органе ушли и неки дотадашњи представници из редова несрпског становништва. Задатак уласка у Нови Сад био је поверен коњичком ескадрону Дунавске дивизије са мајором Војиславом Бугарским на челу. Иначе, поменута дивизија налазила се у саставу Прве армије, предвођене војводом Петром Бојовићем, којој је надређен био командант савезничких снага, француски генерал Депере.


Сећање на пале борце



Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић данас ће заједно с делегацијом Савеза удружења ратника ослободилачких ратова Србије од 1912. до 1920. и потомака, као и делегацијом Војске Србије присуствоваће полагању венаца на Спомен крст палим борцима 1912-1918, а потом и обележавању 9. новембра - Дана ослобођења Новог Сада у Првом светском рату. Тим поводом помен страдалима ће служити свештенство Српске православне цркве.


Дани који су prеthodili уласку регуларне српске војске протицали су у анархији. Наиме, аустроугарска власт престала је званично да постоји, немачке трупе су још надзирале поједине објекте, а Српска народна стража, оружана формација Српског народног одбора на чијем се челу налазио политичар Јаша Томић, све теже је била контролисана. Ипак, јединица састављена од доскорашњих ратних заробљеника, српске националности, названа “Краљевска српска војна полиција”, успела је да успостави какав-такав ред под командом потпоручника Бошка Павловића и већ од 6. новембра почне да преузима поједине објекте од стране немачких војних јединица.


Дан Прве бригаде



У касарни „Југовићево” данас ће бити одржана војна свечаност поводом дана Прве бригаде Копнене војске Србије. Том приликом биће обележен дан када су јединица Војске Краљевине Србије умарширале у Нови Сад. Уобичајено свечаног постројавања и  дефиле дела јединица заокружује се читањем наредби о награђеним и похваљеним припадницима војске и цивилног сектора у оквиру састава Војске Србије.


Улазак регуларне српске војске историографски посматрано несумњиво је означио израз воље овдашњег српског становништва, који 9. новембар доживљава као чин ослобођења. Писани подаци казују да је српску тробојку мајору Бугарском уручио угледни Новосађанин Сава Стојковић, а ослободиоцима се са балкона Матице српске обратио Јаша Томић. Уосталом, убрзо су српске трупе, а по наредби маршала Депереа, ушле и у друге војвођанске градове попут Суботице и Сомбора. Данашњи датум посебно би требало да буде обележен следеће године, када ће овај пођеднако важан историјски и војни догађај доживети значајана јубилеј - 100 година од уласка српске војске у Нови Сад.

        С. Савић

Пише:
Пошаљите коментар