Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Након фабрике, велике инвестиције већ догодине у Апатину

06.11.2017. 09:12 09:18
Пише:
Фото: vojvodina.gov.rs

Апатин, општина у Западнобачком округу с око 25.000 душа, по економским показатељима спада у мање развијене општине, али добра је вест да полако и она креће путем развоја.

О томе сведоче и фабрика отворена у року од само месеца и 14 одобрених инфраструктурних пројеката за побољшање услова живота које општинско руководство спроводи уз помоћ Покрајинске и Републичке владе.

О томе колико им значи само фабрика за израду обуће, коју је прошле недеље отворила домаћа компанија „Инсерт” из Руме и запослила шездесетак радника, а планира да већ догодине тај број повећа на 170, говори податак да Апатин има око 3.000 незапослених, који у прошлости нису могли баш много чему да се надају. Због лошх услова живота и немогућности запошљавања многи су и напустили Апатин.

Сад се коначно кренуло с мртве тачке. Председник општине Милан Шкрбић, после разговора с председником Покрајинске владе Игором Мировићем у четвртак, није крио задовољство што и његову општину уз помоћ Републике и Покрајине чекају бољи дани. У овој години је урађено доста тога: сређени су градска плажа и спортски терени, положен је камен темељац за прве јаслице у Апатину, на које се чака пуних 37 година, уложен је новац у замену азбестно-цементних цеви градског водовода и канализационог система, уређују се улице...

Осим Слободне зоне, циљ општине је и реконструкција уништеног пристаништа за путничке бродове, којим би се Апатин вратио на мапу речних крузера, којих поред града у току године прође око 800 (Милан Шкрбић, председник општине)

Прави послови, међутим, чекају их у наредној години. Наиме, како је то Мировић изјавио, Покрајинска влада ће пружити сву потребну помоћ општини Апатин. Тако ће финансијски подржати пољопривреду, мала и средња пољопривредна предузећа, подржаће и пројекте у области предшколског и основног образовања, а посебну пажњу ће посветити отварању сличних фабрика као по,емута, отворена у Апатину у четвртак, под условом да новоотворени погон запосли најмање 20 нових радника и уводи потпуно нову технологију.

Када смо првог човека општине питали о започетим пројектима и припремању нових, изразио је своје задовољство поготово оним што је договорено с председником Покрајинске владе.

"Дефинисали смо најважније. Осим Слободне зоне, коју сматрамо замајцем привредног развоја, циљ општине је и реконструкција уништеног пристаништа за путничке бродове, којим би се Апатин вратио на мапу речних крузера, којих поред града у току године прође око 800, а то је туристички потенцијал наше општине", рекао нам је Шкрбић.

Он је изразио наду да ће пројекти Слободне зоне и Луке Апатин у будућности привући и друге инвеститоре. Једна од највећих инвестиција у наредним годинама је свакако и изградња пречистача отпадних вода у Апатину. Ранији пројекат ће бити ревидиран јер, по најновијим анализама и светским трендовима, свако насељено место ће морати да има колектор и пречистач отпадних вода.

У области образовања општина планира адаптацију две школе, једне у Аапатину, друге у Свилојеву.  

"Планирамо у наредној години да конкуришемо за 80 милиона динара код Републичке канцеларије за јавна улагања за адаптацију Основне школе „Жарко Зрењанин”­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ у Апатину, и 12 милиона динара за адаптацију Основне школе „Киш Ференц” у Свилојеву", наводи за „Дневник” заменица председника општине Дубравка Кораћ. 

Каже и да је у плану и почетак уређења пијаце у Сонти, као и сређивање спортских терена и излетишта у Пригревици. Она координира радом Канцеларије за локални економски развој и слови за веома успешног сарадника председника општине јер је, како смо могли чути, разним пројектима донела Апатину више од 100 милиона динара у овој години.

Она је посебно задовољна што ће Апатин добити прве јаслице, површине 600 квадратних метра, чија инвестициона вредност је 37 милиона динара. Од тих пара Апатин је дао 20 милиона захваљујући месном самодоприносу, а 17 милиона динара је обезбедило Министарство привреде кроз пројекат „Градимо заједно”, за који је управо била заслужна канцеларија којом координира Дубравка Кораћ.

Тимски рад

Апатинци нису седели крштених руку ни ове године. Велики посао, чишћење спортских терена и градске плаже од корова и отпада урадили су становници с активистима Српске напредне странке, која у општинском парламенту, од 29 одборника, има чак 16, и с коалиционим партнерима чини већину од 21 одборника. Акције СНС-а кажу нам у Апатину, одржавају се равномерно, како у Апатину, тако и по селима општине. 

Као резултат тог заједништва и тимског рада, уређени су спортски терени и у Пригревици, Сонти и Свилојеву, тако да и та села попут Апатина могу коначно да се похвале сређеним спортским теренима, а Апатин и купалиштем чије уређење је било један од приоритета. На градској плажи су постављене стене за пењање, сунцобрани, лежаљке, нове канте за отпад, кабине, бициклана и ватерполо терен и она је коначно добила свој изглед. 

Ержебет Марјанов

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Апатин. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)

Пише:
Пошаљите коментар