Почело увођење е-рецепата
БЕОГРАД: Имплементација електронских рецепата (е-рецепти) у оквиру Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС) отпочела је у Домовима здравља у београдским општинама Савски венац, Стари град, Палилула, Врачар, Звездара, Вождовац, Земун, Нови Београд, Чукарица и Раковица.
До краја године еРецепти замениће папирне рецепте у целом Београду, а почетком следеће године они ће бити доступни и пацијентима у целој Србији.
Министар здравља др Златибор Лончар истакао је да се електронски рецепти постепено уводе, јер је било потребно да се обуче сви који учествују у овом процесу, као и да се провере сви сегменти и функционалност е-рецепта, да би систем могао да се касније примени на територији целе државе у пуном капацитету.
- Увођење е-рецепта је велика и добра вест за наш здравствени систем, за лекаре и све пацијенте, а пре свега за хроничне болеснике, који више неће морати да одлазе сваког месеца, или чешће, по нови папирни рецепт. Пацијенти ће сада, на основу процене свог лекара, само једном или двапут годишње ићи код лекара, осим ако нема неких промена, а за све остало иду директно у апотеку по лек који су до тада користили - рекао је Лончар.
Процењује се да ће се увођењем е-рецепта број посета код изабраног лекара смањити за 60 одсто. Сада ће и лекари опште праксе у значајној мери бити растерећенији и моћи ће да се више баве превентивом, а не папирологијом и бирократијом.
Здравствена установа Лили дрогери укључена је у пилот пројекат Министарства здравља Србије, који хроничним болесницима омогућава да електронским путем добију рецепт за прописану терапију за максимално шест месеци. Татјана Шипетић, чланица УО Апотека Лили дрогери изјавила је да се лекови могу подизати у свим објектима, без обзира на то где је пацијент први пут подигао лек путем е-рецепта.
Захваљујући новом програму који аутоматски покреће претрагу електронских рецепата скенирањем баркода са здравствене књижице, пацијенти ће имати могућност да на веома брз и једноставан начин добију од фармацеута прописану терапију.
Електронски рецепти су за сада доступни у домовима здравља у београдским општинама Савски венац, Стари град, Палилула, Врачар, Звездара, Вождовац, Земун, Нови Београд, Чукарица и Раковица, а апотеке су већ обележене посебним налепницама.
- Годишње се изда 65 милиона папирних рецепата. Ово је озбиљан бенефит и за пацијенте који неће морати да плаћају партиципацију и стално заказују долазак код свог лекара - казао је Лончар.
Апотеке у којима је могуће преузети лекове путем е-рецепта биће обележене посебним налепницама.
Здравствени систем Србије од прошле године примењује програм Мој доктор, односно Интегрисани здравствени информациони систем, а инжењер Мирослав Певац са тимом стручњака Министарства здравља задужен је за имлементацију овог програма. Како је Певац раније рекао за “Дневник” програм електронских рецепата омогућава хроничним болесницима да код изабраног лекара иду једном у шест месеци, чиме би се примарна здравствена делатност растеретила за око 30 одсто.
- Пацијенти би у једној посети лекари добили шест рецепата, од којих би један био активиран одмах, а осталих пет виртуалних у наредних пет месеци. Дневно би лекари на тај начин имали 12 пацијената мање и могли би више времена да посвете другим боелсницима, а не да троше време на писање рецепата и издавање упута. Самим тим се постигао и већи квалитет зравствене заштите - навео је тада Певац.
Осим бољег квалитета лечења, електронским рецептима би се постигла уштеда на самом штампању рецепата од два милиона евра годишње, а поред тога била би мања потрошња папира и тонера у амбулантама домова здравља, што је и до десет милиона евра уштеде на годишњем нивоу. Бољитак који доносе електронски рецепти огледа се и у контроли количине и начина писања рецепата, евиденције генерисања и квалитетнијег праћења издавања лекова. Певац је истакао да су у Македонији у првој години експлоатације електронских рецепата уштедели седам милиона евра.
Љ. Петровић