Počelo uvođenje e-recepata
BEOGRAD: Implementacija elektronskih recepata (e-recepti) u okviru Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) otpočela je u Domovima zdravlja u beogradskim opštinama Savski venac, Stari grad, Palilula, Vračar, Zvezdara, Voždovac, Zemun, Novi Beograd, Čukarica i Rakovica.
Do kraja godine eRecepti zameniće papirne recepte u celom Beogradu, a početkom sledeće godine oni će biti dostupni i pacijentima u celoj Srbiji.
Ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar istakao je da se elektronski recepti postepeno uvode, jer je bilo potrebno da se obuče svi koji učestvuju u ovom procesu, kao i da se provere svi segmenti i funkcionalnost e-recepta, da bi sistem mogao da se kasnije primeni na teritoriji cele države u punom kapacitetu.
- Uvođenje e-recepta je velika i dobra vest za naš zdravstveni sistem, za lekare i sve pacijente, a pre svega za hronične bolesnike, koji više neće morati da odlaze svakog meseca, ili češće, po novi papirni recept. Pacijenti će sada, na osnovu procene svog lekara, samo jednom ili dvaput godišnje ići kod lekara, osim ako nema nekih promena, a za sve ostalo idu direktno u apoteku po lek koji su do tada koristili - rekao je Lončar.
Procenjuje se da će se uvođenjem e-recepta broj poseta kod izabranog lekara smanjiti za 60 odsto. Sada će i lekari opšte prakse u značajnoj meri biti rasterećeniji i moći će da se više bave preventivom, a ne papirologijom i birokratijom.
Zdravstvena ustanova Lili drogeri uključena je u pilot projekat Ministarstva zdravlja Srbije, koji hroničnim bolesnicima omogućava da elektronskim putem dobiju recept za propisanu terapiju za maksimalno šest meseci. Tatjana Šipetić, članica UO Apoteka Lili drogeri izjavila je da se lekovi mogu podizati u svim objektima, bez obzira na to gde je pacijent prvi put podigao lek putem e-recepta.
Zahvaljujući novom programu koji automatski pokreće pretragu elektronskih recepata skeniranjem barkoda sa zdravstvene knjižice, pacijenti će imati mogućnost da na veoma brz i jednostavan način dobiju od farmaceuta propisanu terapiju.
Elektronski recepti su za sada dostupni u domovima zdravlja u beogradskim opštinama Savski venac, Stari grad, Palilula, Vračar, Zvezdara, Voždovac, Zemun, Novi Beograd, Čukarica i Rakovica, a apoteke su već obeležene posebnim nalepnicama.
- Godišnje se izda 65 miliona papirnih recepata. Ovo je ozbiljan benefit i za pacijente koji neće morati da plaćaju participaciju i stalno zakazuju dolazak kod svog lekara - kazao je Lončar.
Apoteke u kojima je moguće preuzeti lekove putem e-recepta biće obeležene posebnim nalepnicama.
Zdravstveni sistem Srbije od prošle godine primenjuje program Moj doktor, odnosno Integrisani zdravstveni informacioni sistem, a inženjer Miroslav Pevac sa timom stručnjaka Ministarstva zdravlja zadužen je za imlementaciju ovog programa. Kako je Pevac ranije rekao za “Dnevnik” program elektronskih recepata omogućava hroničnim bolesnicima da kod izabranog lekara idu jednom u šest meseci, čime bi se primarna zdravstvena delatnost rasteretila za oko 30 odsto.
- Pacijenti bi u jednoj poseti lekari dobili šest recepata, od kojih bi jedan bio aktiviran odmah, a ostalih pet virtualnih u narednih pet meseci. Dnevno bi lekari na taj način imali 12 pacijenata manje i mogli bi više vremena da posvete drugim boelsnicima, a ne da troše vreme na pisanje recepata i izdavanje uputa. Samim tim se postigao i veći kvalitet zravstvene zaštite - naveo je tada Pevac.
Osim boljeg kvaliteta lečenja, elektronskim receptima bi se postigla ušteda na samom štampanju recepata od dva miliona evra godišnje, a pored toga bila bi manja potrošnja papira i tonera u ambulantama domova zdravlja, što je i do deset miliona evra uštede na godišnjem nivou. Boljitak koji donose elektronski recepti ogleda se i u kontroli količine i načina pisanja recepata, evidencije generisanja i kvalitetnijeg praćenja izdavanja lekova. Pevac je istakao da su u Makedoniji u prvoj godini eksploatacije elektronskih recepata uštedeli sedam miliona evra.
LJ. Petrović