У Паланци не раде звучни семафори за слепе
БАЧКА ПАЛАНКА: Девет семафора има у Бачкој Паланци, али примедбе на њихов рад имају чланови Међуопштинске организације слепих и слабовидих.
Средином октобра овде је, као и у другим срединама, обележен Светски дан белог штапа, а Јосип Мајор (83), од 1950. године члан Међуопштинске организације слепих и слабовидих, између осталог, добронамерно је упозорио на проблеме. Највећи проблем у Паланци је недостатак звучних семафора који би допринели већој безбедоности слепих и слабовидих у саобраћају.
- Чуо сам да сви градови у Србији имају звучне семафоре, а Паланка их, ето нема – рекао је Мајор. – Имамо ми, додуше, постављене звучне семафоре, али су они неупотребљиви, искључени су и нису постављени тамо где би нама требали. Све слабије видим, па ређе долазим у град. Због слабог вида користим бели штап, али опет умем да залутам или да наиђем на неке физичке препреке. Ипак, постоје још савесни и одговорни суграђани који ми помогну при преласку улице, на пример, код биоскопа, или при уласку у банку. У летњем периоду Уска улица (пешачка зона) препуна је летњих башти што нама слепима и слабовидима представља проблем при кретању, а морамо туда да прођемо.
Зашто ћути мали чика са семафора поставили смо питање надлежнима, а за рад семафора, поред осталог, у Бачкој Паланци надлежно је Јавно предузеће „Стандард“. Директор овог предузећа магистар Мирослав Сићевић обећава да ће семафори у овој вароши ускоро проговорити, али... - Од девет семафора у Паланци четири су звучна и они су радили, али због бахатости појединих сиграђана они су оштећени и зато ћуте – каже Сићевић. – Ми смо их неколико пута поправљали, што је скупо, али су их насилници поново их оштетили. Сигурно је да ће најкасније до краја ове или самим почетком идуће године сефамори „опет проговориити“ и тако олакшати живот нашим суграђанима којима је то потребно. Додуше, нећемо само поправити постојеће звучне семафоре већ ћемо и друге опремити да могу да буду звучни и да обеваштавају учеснике у саобраћају када је за њих пролазак кроз раскрсницу слободан, а када није.
Овде кажу да би било много корисније када би сви слепи и слабовииди користили беле штапове, јер би приликом преласка улица возачи уочили бели штап, знали би да је то лице слепо или слабовидо, па би појачали пажњу. Међутим, овде додају да је проблем и у томе што бели штап треба знати користити, а обука за његово коришћење обавља се само у Београду.
М. Суџум