У новосадским школама кухиње све популарније
Након недавног случаја тровања у једној београдској осмолетки, за чим је уследила најава министра образовања о реформи исхране ђака којом ће се бавити посебан тим, поново је почело да се прича о храни која се служи нашим основцима.
Иако школску кухињу немају све осмолетке у Новом Саду, директор ОШ „Ђура Даничић” Обрад Остојић каже да је управо то једна од погодности због које се родитељи све чешће опредељују да децу упишу и у продужени боравак. У школи којом он руководи кухиња постоји већ тридесетак година, а сваки дан се оставља узорак за инспекцију, што је, каже, обавеза свих школа.
„Осим тога, постоје и ванредне контроле, које, поред исправности и квалитета хране, контролишу и услове у самој кухињи“, каже Остојић, који се похвалио да у тој кухињи до сада није било проблема с храном.
„На почетку сваке школске године расписујемо јавну набавку за снабдевача који ће свако јутро достављати свежу храну, а куварица нам свакодневно саставља списак потрепштина.“
Право на доручак, ужину и ручак имају сва деца која похађају продужени боравак, у који могу да се упишу само ученици првог и другог разреда – у тој школи око 85. У кухињи се спрема и ужина за више од 300 ученика из редовне наставе, која кошта 1.020 динара месечно, док је цена боравка 2.660 динара. Остојић додаје да је правило да родитељи не плаћају за оне дане када дете због болести изостане из школе.
„Јеловник саставља посебна комисија која се састаје на почетку школске године. Ту се води рачуна о свим факторима, о томе колико кошта један оброк, које ће се намирнице користити... На менију за ручак су кувана јела: пасуљ, макароне са сиром, поховано месо, паприкаш, ђувеч...“
Понавља се ОШ „Ђура Даничић”
У ОШ „Ђура Даничић” од септембра 2018. године би требало да почне да ради модернија кухиња, опремљена по високим стандардима. Наиме, по речима директора те осмолетке Обрада Остојића, ових дана се завршава пројекат за изградњу новог продуженог боравка изнад фискултурне сале, за шта је новац обезбеђен из покрајинског буџета. Реч је о простору од најмање 250 квадратних метара.
За једну од најопремљенијих кухиња у Новом Саду важи она у ОШ „Коста Трифковић”, коју користи око 300 ученика из продуженог боравка и још око 700 оних из редовне наставе. Директор те школе Милан Спасојевић, у очекивању новог правилника о школској исхрани који је најавио министар, каже да се та осмолетка prеthodnu годину већ фокусирала на обезбеђивање искључиво здравих намирница за своје основце. Међутим, он напомиње да то није једноставно јер су органске и намирнице које важе за здраве, по правилу скупље, а, пошто је реч о мањим испорукама, многим добављачима то не одговара. Он напомиње и да школа има одличну сарадњу с Хигијенским заводом, а годинама их посећују и студенти кулинарства с ПМФ-а, који заједно с ученицима спремају здраве и квалитетне оброке. Помоћна куварица у тој школи Зорица Величковић објашњава да све већи број деце у продуженом боравку значи да су родитељи, између осталог, задовољни и кухињом.
„Јеловник нам је разоврстан, прилагођен узрасту основаца, заступљено је воће, супе и увек има једно кувано јело, а храна је свежа и кува се свакодневно“, каже Зорица Величковић, и додаје да ђаци који долазе на ручак не одбијају кувана јела.
По њеним речима, највећа гужва у трпезарији је за време великих одмора, када се служи ручак. На ужину, каже, пођеднако долазе и млађи и старији разреди, а тада је у понуди или нешто што су куварице месиле, или воћни јогурт с кексом и слично.
Д. Ристић