U novosadskim školama kuhinje sve popularnije
Nakon nedavnog slučaja trovanja u jednoj beogradskoj osmoletki, za čim je usledila najava ministra obrazovanja o reformi ishrane đaka kojom će se baviti poseban tim, ponovo je počelo da se priča o hrani koja se služi našim osnovcima.
Iako školsku kuhinju nemaju sve osmoletke u Novom Sadu, direktor OŠ „Đura Daničić” Obrad Ostojić kaže da je upravo to jedna od pogodnosti zbog koje se roditelji sve češće opredeljuju da decu upišu i u produženi boravak. U školi kojom on rukovodi kuhinja postoji već tridesetak godina, a svaki dan se ostavlja uzorak za inspekciju, što je, kaže, obaveza svih škola.
„Osim toga, postoje i vanredne kontrole, koje, pored ispravnosti i kvaliteta hrane, kontrolišu i uslove u samoj kuhinji“, kaže Ostojić, koji se pohvalio da u toj kuhinji do sada nije bilo problema s hranom.
„Na početku svake školske godine raspisujemo javnu nabavku za snabdevača koji će svako jutro dostavljati svežu hranu, a kuvarica nam svakodnevno sastavlja spisak potrepština.“
Pravo na doručak, užinu i ručak imaju sva deca koja pohađaju produženi boravak, u koji mogu da se upišu samo učenici prvog i drugog razreda – u toj školi oko 85. U kuhinji se sprema i užina za više od 300 učenika iz redovne nastave, koja košta 1.020 dinara mesečno, dok je cena boravka 2.660 dinara. Ostojić dodaje da je pravilo da roditelji ne plaćaju za one dane kada dete zbog bolesti izostane iz škole.
„Jelovnik sastavlja posebna komisija koja se sastaje na početku školske godine. Tu se vodi računa o svim faktorima, o tome koliko košta jedan obrok, koje će se namirnice koristiti... Na meniju za ručak su kuvana jela: pasulj, makarone sa sirom, pohovano meso, paprikaš, đuveč...“
Ponavlja se OŠ „Đura Daničić”
U OŠ „Đura Daničić” od septembra 2018. godine bi trebalo da počne da radi modernija kuhinja, opremljena po visokim standardima. Naime, po rečima direktora te osmoletke Obrada Ostojića, ovih dana se završava projekat za izgradnju novog produženog boravka iznad fiskulturne sale, za šta je novac obezbeđen iz pokrajinskog budžeta. Reč je o prostoru od najmanje 250 kvadratnih metara.
Za jednu od najopremljenijih kuhinja u Novom Sadu važi ona u OŠ „Kosta Trifković”, koju koristi oko 300 učenika iz produženog boravka i još oko 700 onih iz redovne nastave. Direktor te škole Milan Spasojević, u očekivanju novog pravilnika o školskoj ishrani koji je najavio ministar, kaže da se ta osmoletka prethodnu godinu već fokusirala na obezbeđivanje isključivo zdravih namirnica za svoje osnovce. Međutim, on napominje da to nije jednostavno jer su organske i namirnice koje važe za zdrave, po pravilu skuplje, a, pošto je reč o manjim isporukama, mnogim dobavljačima to ne odgovara. On napominje i da škola ima odličnu saradnju s Higijenskim zavodom, a godinama ih posećuju i studenti kulinarstva s PMF-a, koji zajedno s učenicima spremaju zdrave i kvalitetne obroke. Pomoćna kuvarica u toj školi Zorica Veličković objašnjava da sve veći broj dece u produženom boravku znači da su roditelji, između ostalog, zadovoljni i kuhinjom.
„Jelovnik nam je razovrstan, prilagođen uzrastu osnovaca, zastupljeno je voće, supe i uvek ima jedno kuvano jelo, a hrana je sveža i kuva se svakodnevno“, kaže Zorica Veličković, i dodaje da đaci koji dolaze na ručak ne odbijaju kuvana jela.
Po njenim rečima, najveća gužva u trpezariji je za vreme velikih odmora, kada se služi ručak. Na užinu, kaže, pođednako dolaze i mlađi i stariji razredi, a tada je u ponudi ili nešto što su kuvarice mesile, ili voćni jogurt s keksom i slično.
D. Ristić