Горан Бајшански: Одустајање не постоји као опција
Вишеструки светски шампион у саватеу, хуманитарац и председник Удружења грађана „Нови Сад” Горан Бајшански добитник је овогодишње Новембарске повеље Града Новог Сада, а како је у разговору за „Дневник” рекао, то признање не доживљава као лични успех, већ као достигнуће свих грађана.
Оно му јесте значајно, али ипак није највеће у његовом досадашњем раду. И, мада је постао препознатљив по несебичном помагању онима којима је помоћ потребна, каже да није очекивао да ће тај труд бити награђен Повељом.
– Не могу да кажем да сам очекивао, али сам знао да постоји могућност да ме неко може предложити, али нисам знао да ће то урадити све те институције – скромно прокоментарисао је Бајшански. – То је више признање за Удружење, за све грађане, није то само моје признање.
Колики је то подстицај за даљи рад?
– Подстиче, наравно. Јер – нешто што ме је највише обрадовало – јесте што је то била једногласна одлука одборника Скупштине града. То је показатељ да небитно шта, за кога и колико радимо, радимо за све нас и да је то награда грађана. Препознатљиви смо, људи нам верују што је веома битно, и ово признање ће то додатно поспешити.
Осим Новембарске повеље, које је највеће признање које сте добили у свом досадашњем раду?
– Што се тиче спортских манифестација, највеће признање ми је Новосадски шампионат између две ватре. То је огромна ставка јер смо уједнили више од хиљаду девојчица и дечака, нарочито јер није било такмичарског духа, већ ствар друштвеног односа између деце. Што се тиче хуманитарног рада, највеће признање јесте успешна помоћ ромској породици Ђуркић, због које су се грађани Новог Сада ујединили па смо успели да сакупимо милион динара за куповину куће. Најважније је то да ће та породица остати у Новом Саду. Што се тиче помагања болесној деци, никога не бих издвајао, ту су сваки динар и пажња битни, тако да су они сви хероји, нарочито њихови родитељи.
Шта вас је мотивисало да почнете да се бавите хуманитарним радом?
– Одмалена радим нешто, било хуманитарно организовање или не, али увек сам био локомотива која је нешто вукла. Сад је мало прешло на неки виши ниво јер сам искористио медијску пажњу и усмерио је с међународних резултата у хуманитарне сврхе и спортске манифестације. Могу да кажем да се ја тиме храним, што више људи усрећим, ја сам мало дебљи... Шалим се. То је једна лопта која се окреће и коју тренутно ширим на нашу децу, да увиде да могу да издвоје мало времена и за неког другог.
Па сте тако и ви неко ко мотивише друге...?
– Јесте да сам тренутно мотиватор, али то је нешто што је у мени. Мислим да је немогуће да опишем како и због чега све то радим, како постижем, да ли неко испашта... Покушавам да се у сегментима када је нешто битно посветим томе, и да, кад нешто радим, то буде најбоље што може.
У том смислу, ко вам је највећа подршка?
– Могу да кажем да је моја главна мисао моје дете јер желим да сутра њој буде добро и да живи у бољој средини него што је ова сада. Такође, другаре не могу да изоставим јер без њих не би могле да се одрађују акције, а без породице не бих имао подршку. Сви су у неком пакету подршке, а циљ је да млађим генерацијама оставимо што лепшу средину.
Колико је могуће тако нешто постићи кроз хуманитарни рад?
– Могуће је. Ја сам као појединац кренуо нешто. Сад разне стране, од пријатеља, фирми, медија... сви препознају то и желе да учествују. Колико ко има могућности, времена и посвећености да помогне у нечему. Кад људи препознају и виде оно што радите, то је довољно.
И нема одустајања?
– Нереално би било. Што се тиче спорта, морам да напоменем да је Олимпијски комитет одобрио да Француска буде домаћин Олимпијских игара 2024. године. И моја животна жеља у спорту је да учествујем на Олимпијским играма и да будем представник Србије, али да ли ћу бити као такмичар или као део тима, показаће време. Што се тиче хуманитарног рада, само желим да на још бољи начин успемо да продремо до људи да почну да раде оно што ја радим. Волео бих да имам конкуренцију јер, што више радимо, што се више намећемо, то ће нашем друштву бити боље – уверен је Горан Бајшански.
Леа Радловачки
Једна од већих акција која је у плану да се ускоро реализује је „Очистимо школе и школске клупе”, која ће се одвијати на територији целе Војводине. Све школе које имају одређени проблем, треба да га фотографишу и пошаљу на „Фејсбук” страницу Удружења грађана „Нови Сад” до 10. новембра, након чега ће се видети где су највећи проблеми, те ће се кренути по приоритетима у чишћење и сређивање школа.
– Имаћемо једно лепо јесење и зимско дружење по Војводини, а зрењанинска фирма „Хоусе” нам је главни покровитељ и рекли су да ће нам дати све што је потребно од хемикалија за све пријављене школе – каже Горан Бајшански. – Сређиваћемо с децом из тих школа и њиховим родитељима јер желимо да их едукујемо да не треба тако да прљају своју школску средину, већ да је чувају.