Посланици о Хојт Јиу, уплати 100 милиона Београду, Ђиласу..
БЕОГРАД: У дану за постављање питања у парламенту, посланици су питали чланове владе и Председника шта је спољна политика Србије имајући у виду поруку заменика помоћника државног секретара САД Брајан Хојт Јиа да земље које желе у ЕУ не могу да седе на две столице, због чега је влада уплатила граду Београду 100 милиона динара, као и да ли ће МУП да прошири истрагу у вези са злоупотребама на Врачару.
Заменик шефа посланичке групе СРС Немања Шаровић питао је председника Александра Вучића да ли је после изјаве Брајана Хојт Јиа схватио да се не може седети на две столице, те да се Србија мора определити између Русије и ЕУ.
"Видим да многи из владе бурно реагују, па кажу да је Брајан Хојт Ји анпао Србију тако што је рекао да нико не може бити ''балансеро''. Спољна политика САД се темељи на томе да они одлучују, а да други спроводе", рекао је Шаровић.
Исто питање је имао и посланик ДС Радослав Милојичић.
"Шта је спољна политика Србија пошто смо чули Брајан Хојт Јиа да Србија не може да седи на више столица", рекао је Милојичић упитвши питање председнику Вучићу, премијерки Ани Брнабић и министру спољних послова Ивици Дачићу.
Посланик СНС Александар Марковић подсетио је да је пре неколико дана објављена вест да је ухапшено више лица због сумње да су оштетили буџет ЈП Пословни простор на Врачару за више стотина милиона динара.
Испоставило се, каже, да је београдска полиција поднела кривичну пројаву против пет бивших дитректора и високих функционера Демократске странке, додајући да су припадници те партије годинама уништавали ту општину и јавна предузећа.
Он је поставио питајне МУП-у која је квалификација кривичног дела у том случају и да ли ће истрагом бити обухваћени и политички чиниоци, односно бивши функционери општине Врачар како би се утврдило да ли су ухапшени директори то радили самостално или по нечијем налогу, на пример високих функционера ДС који су били блиски са "тајкуном Ђиласом".
"Ова афера добија свој епилог и то даје наду да ће и остале афере жутог предузећа добити судске епилога, као и све остале Ђиласове афере, подсетимо се само око подземних контејнера, када је за висе од 100 мииона динара остећена градска цистоћа. Контејнери су коштаил шест милиона евра, уградња још пет милиона евра, милион евра је потрошено за ревитализацију...па имамо аферу Булевар, вртићи...", рекао је Марковић.
"Само он (Ђилас) нека не спашава Београд", поручио је Марковић одговарајући на критике Драгана Ђиласа, који је недавно критиковао власт у Београду.
Посланица СПС Маријана Мараш је констатовала да се грађани Врбаса који користе железнички превоз жалне на ниске пероне, због чега је отежан улазак путника и питала министарку грађевинасртва, саобраћаја и инфраструктуре Зорану Михајловић када ће бити окончани радови на подизању нивоа перона, јер материјал, како каже, стоји годинама.
Питала је и да ли ће у оквиру пројекта брзе пруге Београд - Будимпешта бити реновиране железничке станице у Војводини.
Посланик НС PSS Славиша Ристић питао је председника Александра Вучићу на основу којих уставних и законских овлашћења је одобрено носиоцима правосудне власти да се интегришу у правосудни систем Косова и да положе заклетву пред Хашимом Тачијем.
Он је председника Србије Александра Вучића и директора Канцеларије за КИМ Марка Ђурића о разлогу за славље због изборних резултата на Косову, називајући те изборе сепаратисчким.
"Да ли је победа Србије што смо ускратили уставно право Србима на КИМ да бирају своје органе по Уставу србије и што смо их натерали да уцествују на сепаратичким изборима. Да иље ј то разлог за славље, што су поебдили људи који су на власт довели злочинце Рамуша Харадинаја и Хашима Тачија", питао је и потом направио поређење:
"Замислите ситуацију када би Мадрис славио победу шпанске листе у која би победила на сепратисцким изборима у Каталонији".
Посланица ЛСВ Олена Папуга питала је министра Бранка Ружића да ли је гласао да се граду Београду збго смајнених прихода уплати 100 милиона динара.
"Већина локалних самоуправа јдва преживаљава. Верујем да су Ружићу познати радови у Београду, да ли се тако ради и у другим градовима? Тражим да Ружић одговори зашто је толика исплата потребна Београду, а не и другим општинама и да ли су по уставу сви грађани исти и имају ли исто право на буџетске резерве", рекла је Папуга.