Г7 и технолошки гиганти заједно против џихадиста онлајн
РИМ: Земље чланице Г7 и технолошки гиганти међу којима су Гугл, Фејсбук и Твитер, сагласили су се данас да заједно раде на блокирању ширења исламистичког екстремизма на интернету.
"Ово су први кораци ка већем савезу у име слободе", рекао је италијански министар унутрашњих послова Марко Минити по завршетку дводневног састанка министара Г7, истакавши улогу интернета у "регрутовању, обуци и радикализацији" екстремиста, преноси АФП.
Француски министар унутрашњих послова Жерар Коломб изјавио је да је циљ обезбедити да проџихадистичка садржина "буде одстрањена у року од два сата откако се објави на интернету".
"Наши непријатељи се крећу брзином твита и ми морамо да им се исто толико брзо супротставимо", рекла је америчка министарка за унутрашњу безбедност Илејн Ђук.
Иако је признала да је учињен напредак у борби против џхадистичке онлајн садржине, британска министарка унутрашњих послова Амбер Рад нагласила је да "компаније морају да делују више и брже не само како би елиминисале екстремистичку садржину, већ и да би спречиле да се такав садржај уопште објави".
Рад је рекла и да ће британска влада изменити закон како би они који имају приступ и могу да виде екстремистички материјал на веб страницама могли да се суоче са 15 година затвора.
Високи званичници интернетских компанија и Мајкрософта присуствовали су министарском састанку посвећеном том питању, али нису дали никакво објашњење о томе како би могли да даље делују против екстремиста на интернету.
Састанак, који је одржан на острву недалеко од Напуља, био је фокусиран и на начине обрачунавања с једном од највећих безбедносних претњи по Запад: џихадистичким борцима који беже из Сирије.
Европска унија обећала је да ће помоћи у затварању мирантске руте која се сматра потенцијалним "задњим вратима" за терористе, подсећа француска агенција.
На маргинама састанка Г7, САД и Италија потписале су споразум о размени података о отисцима прстију у покушају да искорене потенцијалне екстремисте који се представљају као тражиоци азила.
Г7 је саопштила да ће Интерпол, који тренутно располаже подацима о око 40.000 страних бораца, играти значајнију улогу у размени информација.
Генерални секретар Интерпола Јирген Сток рекао је да би глобалне базе података те агенције могле да делују "као систем раног упозоравања" против терориста и криминалних претњи.
Минити је рекао да су министри Г7 - групе коју чине Британија, Канада, Француска, Немачка, Италија, Јапан и САД - разговарали и о томе како да да дерадикализују своје држављане који се враћају са фронтова Исламске државе и спрече да они постану безбедносно ризични у затворима.