Пленковић: Отворена гранична питања решавати дијалогом
ЗАГРЕБ: Хрватски премијер Андреј Пленковић изјавио је данас да је Хрватска спремна да се отворена гранична питања решавају дијалогом, у духу добросуседских односа.
"За нас постоји само добра воља, да у духу добросуседских односа, у европском духу, отворена питања граница решавамо дијалогом са Словенијом, да пријатељима у БиХ појаснимо да Пељешки мост и у најкреативнијој варијанти не може бити нигде другде него на хрватској територији", рекао је Пленковић на Дану отворених врата Хрватског сабора, преноси Хина.
Он је потврдио да Хрватска има неколико отворених питања са суседима, а да већина њих датира из 90-их година и да су везана за "преостала питања" распада бивше СФРЈ и процеса који су остали недовршени.
Према његовим речима, политика Хрватске, кад је реч о границама је јасна, јер сматра да су границе бивших република од 25. јуна 1991. уједно границе самосталних држава које су након тога настале и навео како преостаје процес уређивања те границе, као и да је начело којим се Хрватска води начело катастарских граница.
Иначе, Пленковић је данас предводио државну церемонију у Загребу, којом је обележен Дан независности, када је Хрватски Сабор пре 26. година на тајној седници прогласио независност од СФРЈ.
Хрватски званичници поручују да поруке које се данас могу чути из Београда о грађанском рату и подељеној кривици за њих неприхватљиви.
"Осми октобар је дан који нас подсећа на задатак да наставимо радити на јачању друштвеног уређења у складу са поштовањем универзалних вредности, правне државе и економских слобода, на добробит свих грађана слободне Хрватске", рекао је Пленковић након полагања венаца на гробљу Мирогој, преноси Хина.
Он је додао да је одлука државног врха пре 26 година била отворила пут према међународном признању, успостављању дипломатских односа са бројним земљама и поновио да је Хрватска тада доживела најтеже дане због, како тврди "великосрпске агресије на Хрватску уз огромну улогу ЈНА".
Церемонији је присуствовао и председник хрватског Сабора Гордан Јандроковић који је казао да су "покушајем ликвидације хрватског државног врха дан пре него што је Хрватска прогласила своју независност пре 26. година, авиони ЈНА "показали и злочиначки карактер режима и спрегу између ЈНА и режима Слободана Милошевића, и шта су све спремни да учине како би спречили хрватску независност".
"Коментари које ових дана слушамо из Београда о грађанском рату, о подељеној кривици, за нас једноставно нису прихватљиви. Ми сматрамо да је Домовински рат био ослободилачки, легалан и легитиман. Захвални смо председнику Туђману, хрватским бранитељима на томе што имамо своју државу", казао је Јандроковић.
Градоначелник Загреба Милан Бандић истакао је да је неоспорно да је данас Хрватска слободна, демократска и независна, али не и привредно просперитена земља.
Он је оценио да свака земља мора да почива на пет стубова - демографској обнови, знању и образовању, раду и запошљавању, солидарности и социјалној правди, отворености и безбедности, али да су у Хрватској тренутно сви "на климавим ногама".
Дан независности обележен је у Загребу свечаним програмом на Тргу светог Марка, а Хрватски сабор је тим поводом отворио је своја врата за грађане.