Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Србобран: Усред су Војводине, имају нафту и плодну земљу

05.10.2017. 08:28 09:02
Пише:
Фото: Радивој Парошки, председник општине Србобран, Фото: Дневник.рс/С.Шушњевић

Скупштина општине Србобран недавно је усвојила ребаланс буџета за ову годину којим се знатно више новца усмерава у програме смањења незапослености, али и повезивање Србобрана с два места те општине, Надаљем и Туријом, бесплатним аутобуским линијама за становнике општине и оне који тамо раде, а ускоро ће заживети и бесплатна градска линија кроз Србобран, најмењен највише ученицима из рубних делова места.

Председник општине Србобран Радивој Парошки наводи да су те одлуке донете да би се део новца који грађани издвајају за рад локалне самоуправе вратио грађанима, а социјална одговорност општинске власти, између осталог, може се измерити са 45 милиона динара, колико је ребалансом издвојено за социјалну заштиту.Ипак, један од најважнијих задатака општине, истиче Парошки, јесте смањење незапослености у општини Србобран.

„По последњем попису, у општини живи 16.300 становника, од чега је 1.900 људи на евиденцији Националне службе за запошљавање. То је око 14,6 одсто радно способног становништва у општини и подаци охрабрују јер је незапосленост у србобранској општини била и већа“, каже Парошки за „Дневник“.

Наша предност је и то што је Србобран усред Војводине, једнако близу и далеко од свих граница, близу је Новог Сада...

„Пољопривреда је базична за развој општине. Кроз последњи ребаланс buyеta обезбедили смо новац за подстицаје у пољопривреди, и то део пољопривредне производње која запошљава. То је повртарство, воћарство и сточарство, јер сматрамо да те гране пољопривреде могу запослити радну снагу. Мислимо и о младим власницима пољопривредних газдинстава, да им помогнемо на самом почетку. Други сегмент наших активности усмерен је на мала и средња предузећа и предузетнике, и за те подстицаје смо обезбедили новац из општинског буџета. Расписан је и конкурс за доделу бесповратних средстава за самозапошљавање и подстицаје за мала и средња предузећа“, наводи Парошки.


Пројекти наводњавања



Значајне приходе општина обезбеђује од давања у закуп пољопривредног земљишта. Прошле године тако је приходовано око 120 милиона динара, а ове се очекује још око 70 милиона по истом основу, што ће Србобрану омогућити да тај новац, односно близу 200 милиона динара, врати у пољопривреду у наредној години."Очекујемо да кроз пројекат с „Водама Војводине” обезбедимо изградњу велике акумулације на Криваји, односно повезивање Канала Дунав–Тиса–Дунав и реке Криваје, чиме бисмо омогућили наводњавање око 5.000 хектара пољопривредног земљишта. То је заиста за нас капиталан задатак и мислимо да следеће године може да се заврши. Експропријација је изведена неких 70-80 одсто и после тога бисмо могли ући у арапски кредит за пољопривреду", каже Парошки.


Како је нагласио, у сарадњи с Националном службом за запошљавање обезбеђено је шест милиона динара за јавне радове, стручну праксу и самозапошљавање и тим програмом обухваћено је шездесетак људи из србобранске општине. Такође, локална самоуправа је, уз подршку Канцеларије за локални економски развој, обезебедила услове за запошљавање житеља србобранске општине у компанији „Делфи” у Новом Саду и до сада је тамо посао нашло више од 270 Србобранаца. Парошки истиче да је тим радницима компанија обезбедила превоз на посао и назад и да они укупно месечно доносе у општину између седам и осам милиона динара по основу зарада.

Радна зона конципирана је тако да је део усмерен на мала предузећа, а део на веће компаније. Имамо подршку Покрајинске владе у погледу инвестиција за завршетак индустријске зоне

Говорећи о привлачењу инвестиција у Србобран, нагласио је да је од 60 хектара индустријске зоне, око 30 хектара расположиво за инвеститоре и у већем делу је комунално опремљено.

„Имамо мање инвеститоре који би запослили до двадесетак радника, али има и интересената из већих компанија. Једна долази из Кине и заинтересована је за улагање у нашој индустријској зони, али за сада је то све прелиминарно. Видећемо какви ће резултати бити. Ми излазимо максимално у сусрет инвеститорима јер сматрамо да с повећањем броја улагача можемо запослити значајан број људи. Наша радна зона конципирана је тако да је део усмерен на мала предузећа, а део на веће компаније. Имамо подршку Покрајинске владе у погледу инвестиција за завршетак индустријске зоне и очекујемо да ћемо до краја године ући у пројекат изградње канализације за индустријску зону и након тога желимо да обезбедимо одређену своту и за активирање те зоне у пуном смислу“, напомиње председник србобранске општине.


Бисер екологије



„Имамо Бељанску бару, која је бисер екологије на овим просторима. Бељанска бара је Заштићени парк природе и мислимо да има потенцијал. Предност је и то што је Србобран усред Војводине, једнако близу и далеко од свих граница, близу је Новог Сада. Али је чињеница да је Србобран мала средина и не можемо да очекујемо велике инвеститоре да запослимо све незапослене. Али, желимо да развијамо оне гране привреде које могу отварати нова радна места. Зато смо и усмерени према пољопривреди, малим и средњим предузећима“, закључио је Радивој Парошки.


Парошки истиче да је план да идуће године почне изградња канализационог колектора, а да се онда крене и у реализацију дугогодишњег пројекта изградње канализационе мреже у Надаљу и Турији, као и деловима Србобрана који нису покривени том мрежом.Ове године 12 милиона динара намењено је за област спорта и четири милиона за културу, а значајна свота уложена је и у побољшање услова у образовном систему. У предшколској установи нема листе чекања, по чему су једна од ретких општина у којима је тај проблем решен.

 

Парошки наводи да општина има многе предности за живот, а једна од највећих је да се налази у плодној равници, где је пољопривредно замљиште највишег квалитета у Европи, и простире се на 25.000 хектара. Из тога потиче и богато културно наслеђе грађанских породица и велепоседника који су од те земље живели и учинили да Србобран буде једно од најбогатијих места у Јужној Угарској. Општина се налази на једном од највећих налазишта нафте у Србији, а истовремено има и велики потенцијал за еколошки туризам.Део прихода обезбеђује се и од нафтне ренте јер је Србобран општина у којој „Нафтна индустрија Србије” на седамдесетак бушотина експлоатише нафту и гас, и тај новац се користи углавном за инфраструктурне радове.

 

Александар Савановић

 

Бесплатно у Сутоморе?



Председник србобранске општине наводи да локална самоуправа располаже гарни-хотелом у црногорском летовалишту Сутоморе и да је у плану да од наредне године обезбеди бесплатан смештај и превоз за своје становнике и да се поставе критеријуми по којима ће се та акција реализовати.„Ми смо и до сада обезбеђивали бесплатан бораван у одмаралишту за најбоље ученике и спортисте, а с мађарском општином Орошхаза имамо размену па наша деца иду код њих у бању, а њихова користе наше одмаралиште у Црној Гори“, нагласио је Радивој Парошки.

 

Тражи се решење за хотел „Елан”

„Имамо проблем с хотелом „Елан”, који је девастиран и треба га привести намени – да ли да се поврати функција хотела или да се претвори у геронтолошки центар“, каже председник општине Србобран Радивој Парошки.“ Ми смо спремни да направимо постројење за прераду и пречишћавање термалног извора, што је инвестиција од најмање пола милиона евра, ако ћемо тим допринети да „Елан” поново проради.“

Пише:
Пошаљите коментар