heavy intensity rain
10°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У овој години, само на Градини, заплењено готово два милиона евра

02.10.2017. 10:36 10:42
Пише:
Фото: Управа царина

Српски цариници се готово свакодневно суочавају с појавом нелегалног преноса девиза преко државне границе и, судећи по статистици, врло успешно спречавају кријумчарење великих свота новца. То потврђује чињеница да је током ове и prеthodnе две године привремено одузето више од 11 милиона евра. 

Само је на граничном прелазу Градина ка Бугарској, где су такви случајеви најчешћи, од почетка године заплењено близу два милиона евра.

Најсвежији пример у низу је заплена 82.000 евра на том граничном прелазу прошле недеље. Наиме, цариници су тада у вратима аутомобила једног турског држављанина који је био на путу из Немачке ка својој земљи, у торбици са сервисном књижицом за ауто, пронашли и коверту са 77.000 евра, док је 15.000 евра возач извадио из yеpa панталона, рекавши да је сав новац његов.

„Упркос бројним апелима и видно истакнутим обавештењима на српском, енглеском и на турском језику, тамо где је фреквенција путника турске националности велика, случајеви непријављивања великих сума новца су готово свакодневна појава“, каже за „Дневник” начелник Одељења Управе царина за сузбијање кријумчарења Иван Рибаћ.“Дужност сваког путника је да приликом преласка државне границе при уласку или изласку из земље цариницима пријави сваки износ већи од 10.000 евра у динарима или страној валути. Уз потврду да сте унели пријављену суму, нећете имати проблема при изласку из земље – уколико само пролазите кроз Србију или пак новац враћате у иностранство. Непријављивањем суме изнад 10.000 евра крши се Закон о девизном пословању и Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма јер шверц озбиљних сума новца, углавном подразумева тзв. прање пара стечених криминалом. Најчешћи разлог за непријављивање девиза на граници је то што онај ко их носи мора да објасни порекло новца.“


Чудне реакције ухваћених кријумчара



О томе колико су чудне реакције неких путника ухваћених у покушају кријумчарења новца, говори и случај који се одиграо летос на прелазу Батровци, када је један турски држављанин угрозио и сопствени живот. Наиме, када су цариници код њега открили 30.000 непријављених евра, замолили су га да препаркира ауто ради детаљне контроле, након чега је он из кола извадио француски кључ и почео снажно да се удара по глави!


ретпоставка је и да неки путници оклевају да пријаве велике суме девиза страхујући за своју безбедност. Међутим, у Царини кажу да је поверљивост података које дају – загарантована. Свако има право да приликом пријављивања новца замоли цариника за максималну дискрецију.

„Приликом уласка у земљу онај ко има код себе више од законом прописане суме, треба да од цариника затражи и да попуни образац пријаве преноса физички преносивих средстава плаћања преко државне границе“, објашњава Рибаћ, и додаје да не верује да је примарни мотив страх за безбедност, већ чињеница да новац није стечен легалним путем. “Нико не би свесно кршио пропис који је добро познат, нити би ризиковао да му тако велика сума новца буде одузета да су ту баш сасвим чиста посла. Верујем да они који се упусте у тако нешто заправо покушавају да, што би се жаргонски рекло, тај новац – оперу.“

Новац добијен криминалом, изнудама, инсајдерском трговином, трговином дрогом, илегалним коцкањем и утајом пореза је „прљав”. Треба га „опрати” тако да изгледа као да је добијен легалним путем.


Фалсификовани еври у чарапама



Пре десетак дана забележен је и случај заплене фалсификованих евра. Цариници су их пронашли приликом детаљне контроле једног „мерцедеса” италијанских регистарских ознака, којим је четворо Италијана путовало из Турске ка Италији. Један од путника сакрио је у чарапу 42 фаслификоване новчанице од по 20 евра, док је други имао још две такве новчанице у новчанику и yеpu панталона. Куриозитет је да се на свим новчаницама понављају четири идентична серијска броја.


Пример за то је свакако и рекордна заплена девиза на нашим границама која се догодила 2004. године, када су цариници у једном „бе-ем-веу” немачких регистрација открили више од три милиона евра. У покушају преноса тог новца ухваћена су два бугарска

држављанина, који су пристали  да за надокнаду од 10.000 евра аутомобил „филован” девизама, распоређеним у 270 пакета обмотаних пластичном фолијом, превезу до Бугарске. Међутим, наши цариници су на Градини открили евре испод тапацирунга у страницама возила, праговима, као и у бочним стубовима. Почетком септембра је на граничном прелазу Батровци, у аутомобилу турског држављанина, на месту где би требало да буде резервни точак, пронађено више од 180.000 евра, мада је он царинику, пре него што је уследио детаљан преглед, рекао да код себе има укупно 8.000 евра.

Цариници памте многе занимљиве случајеве кријумчарења новца. Један од њих је из децембра 2014. године, када је једна 48-годишња путница, с двојним држављанством – Србије и Италије, покушала да се с 800.000 евра у ручном пртљагу укрца на аеродрому „Никола Тесла” на лет ка Италији.

Сакривене евре цариници су проналазили и у доњем вешу, марамама и специјално сашивеним појасевима око струка, кесицама чипса, влажних марамица, хигијенских уложака и термосима с кафом. Једном речју, надмудривање маштовитих кријумчара и искусних и технички добро опремљених цариика се наставља... 

 

Д. Николић

Пише:
Пошаљите коментар