Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U ovoj godini, samo na Gradini, zaplenjeno gotovo dva miliona evra

02.10.2017. 10:36 10:42
Piše:
Foto: Uprava carina

Srpski carinici se gotovo svakodnevno suočavaju s pojavom nelegalnog prenosa deviza preko državne granice i, sudeći po statistici, vrlo uspešno sprečavaju krijumčarenje velikih svota novca. To potvrđuje činjenica da je tokom ove i prethodne dve godine privremeno oduzeto više od 11 miliona evra. 

Samo je na graničnom prelazu Gradina ka Bugarskoj, gde su takvi slučajevi najčešći, od početka godine zaplenjeno blizu dva miliona evra.

Najsvežiji primer u nizu je zaplena 82.000 evra na tom graničnom prelazu prošle nedelje. Naime, carinici su tada u vratima automobila jednog turskog državljanina koji je bio na putu iz Nemačke ka svojoj zemlji, u torbici sa servisnom knjižicom za auto, pronašli i kovertu sa 77.000 evra, dok je 15.000 evra vozač izvadio iz yepa pantalona, rekavši da je sav novac njegov.

„Uprkos brojnim apelima i vidno istaknutim obaveštenjima na srpskom, engleskom i na turskom jeziku, tamo gde je frekvencija putnika turske nacionalnosti velika, slučajevi neprijavljivanja velikih suma novca su gotovo svakodnevna pojava“, kaže za „Dnevnik” načelnik Odeljenja Uprave carina za suzbijanje krijumčarenja Ivan Ribać.“Dužnost svakog putnika je da prilikom prelaska državne granice pri ulasku ili izlasku iz zemlje carinicima prijavi svaki iznos veći od 10.000 evra u dinarima ili stranoj valuti. Uz potvrdu da ste uneli prijavljenu sumu, nećete imati problema pri izlasku iz zemlje – ukoliko samo prolazite kroz Srbiju ili pak novac vraćate u inostranstvo. Neprijavljivanjem sume iznad 10.000 evra krši se Zakon o deviznom poslovanju i Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma jer šverc ozbiljnih suma novca, uglavnom podrazumeva tzv. pranje para stečenih kriminalom. Najčešći razlog za neprijavljivanje deviza na granici je to što onaj ko ih nosi mora da objasni poreklo novca.“


Čudne reakcije uhvaćenih krijumčara



O tome koliko su čudne reakcije nekih putnika uhvaćenih u pokušaju krijumčarenja novca, govori i slučaj koji se odigrao letos na prelazu Batrovci, kada je jedan turski državljanin ugrozio i sopstveni život. Naime, kada su carinici kod njega otkrili 30.000 neprijavljenih evra, zamolili su ga da preparkira auto radi detaljne kontrole, nakon čega je on iz kola izvadio francuski ključ i počeo snažno da se udara po glavi!


retpostavka je i da neki putnici oklevaju da prijave velike sume deviza strahujući za svoju bezbednost. Međutim, u Carini kažu da je poverljivost podataka koje daju – zagarantovana. Svako ima pravo da prilikom prijavljivanja novca zamoli carinika za maksimalnu diskreciju.

„Prilikom ulaska u zemlju onaj ko ima kod sebe više od zakonom propisane sume, treba da od carinika zatraži i da popuni obrazac prijave prenosa fizički prenosivih sredstava plaćanja preko državne granice“, objašnjava Ribać, i dodaje da ne veruje da je primarni motiv strah za bezbednost, već činjenica da novac nije stečen legalnim putem. “Niko ne bi svesno kršio propis koji je dobro poznat, niti bi rizikovao da mu tako velika suma novca bude oduzeta da su tu baš sasvim čista posla. Verujem da oni koji se upuste u tako nešto zapravo pokušavaju da, što bi se žargonski reklo, taj novac – operu.“

Novac dobijen kriminalom, iznudama, insajderskom trgovinom, trgovinom drogom, ilegalnim kockanjem i utajom poreza je „prljav”. Treba ga „oprati” tako da izgleda kao da je dobijen legalnim putem.


Falsifikovani evri u čarapama



Pre desetak dana zabeležen je i slučaj zaplene falsifikovanih evra. Carinici su ih pronašli prilikom detaljne kontrole jednog „mercedesa” italijanskih registarskih oznaka, kojim je četvoro Italijana putovalo iz Turske ka Italiji. Jedan od putnika sakrio je u čarapu 42 faslifikovane novčanice od po 20 evra, dok je drugi imao još dve takve novčanice u novčaniku i yepu pantalona. Kuriozitet je da se na svim novčanicama ponavljaju četiri identična serijska broja.


Primer za to je svakako i rekordna zaplena deviza na našim granicama koja se dogodila 2004. godine, kada su carinici u jednom „be-em-veu” nemačkih registracija otkrili više od tri miliona evra. U pokušaju prenosa tog novca uhvaćena su dva bugarska

državljanina, koji su pristali  da za nadoknadu od 10.000 evra automobil „filovan” devizama, raspoređenim u 270 paketa obmotanih plastičnom folijom, prevezu do Bugarske. Međutim, naši carinici su na Gradini otkrili evre ispod tapacirunga u stranicama vozila, pragovima, kao i u bočnim stubovima. Početkom septembra je na graničnom prelazu Batrovci, u automobilu turskog državljanina, na mestu gde bi trebalo da bude rezervni točak, pronađeno više od 180.000 evra, mada je on cariniku, pre nego što je usledio detaljan pregled, rekao da kod sebe ima ukupno 8.000 evra.

Carinici pamte mnoge zanimljive slučajeve krijumčarenja novca. Jedan od njih je iz decembra 2014. godine, kada je jedna 48-godišnja putnica, s dvojnim državljanstvom – Srbije i Italije, pokušala da se s 800.000 evra u ručnom prtljagu ukrca na aerodromu „Nikola Tesla” na let ka Italiji.

Sakrivene evre carinici su pronalazili i u donjem vešu, maramama i specijalno sašivenim pojasevima oko struka, kesicama čipsa, vlažnih maramica, higijenskih uložaka i termosima s kafom. Jednom rečju, nadmudrivanje maštovitih krijumčara i iskusnih i tehnički dobro opremljenih cariika se nastavlja... 

 

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar