Влада: Проблем "Врањских" није слобода јавне речи
БЕОГРАД: Недељник ”Врањске” ни по једном основу не може бити окарактерисан као медиј који је на било који начин дискриминисан од стране конкурсних комисија Министарства културе и информисања и Владе Републике Србије, чак напротив, саопштила је Влада Србије.
Влада Републике Србије је путем конкурса које је организовало Министарство културе и информисања за суфинансирање садржаја, од 2014. до данас, подржала "Врањске" са укупно 4.475.959 динара.
У овој години, "Врањске" су добиле 1.000.000 динара за пројекат ”Читај, лајкуј, шеруј Бору” и 700.000 динара за ”Југ Србије онлајн”, што је за 70 одсто више него прошле године. У 2016. години ”Врањске” су добиле милион динара за пројекат ”Кривични поступци - европске интеграције - домаћа пракса”, у 2015. години 1.200.000 динара, а у 2014. години 575.959 динара.
Додатно, из буџета града Врање, у периоду од 2014. године до данас, новинском издавачком предузећу ”Врањске” исплаћен је износ од 9.026.808 динара по различитим основама.
Поред овога, важно је истаћи да се "Врањске" бесправно налазе у просторијама Фонда ПИО који је у надлежности Филијале Врање и да је Влада Републике Србије све ове године налазила начин да изађе у сусрет ”Врањским” и превазиђе и те проблеме.
Из свега наведеног, јасно је да се овде не ради о гушењу слободе медија, слободне речи или критичког мишљења, имајући у виду износе које су ”Врањске” добијале од Владе Републике Србије, а посебно од 2014. године, као и града Врање, већ да је реч о проблему одрживог финансирања са којим се суочавају сви медији широм света, истиче се у саопштењу Владе Србије.
Штрајк глађу најрадикалнији је вид протеста који не води решењу, већ у још веће проблеме. Влада апелује да се решења траже на други начин и увек је отворена за дијалог, закључује се у саопштењу.
Скуп подршке оснивачу "Врањских новина" Вукашину Обрадовићу "Стојим уз Врањске" одржан је синоћ испред владе Србије, а окупљени грађани и новинари, како кажу, дошли су у знак солидарности са "Врањским", за које је стигла вест о гашењу, као и Обрадовићу, који због тога штрајкује глађу.
Како је рекла новинарка Тамара Скроза, која се обратила окупљенима, протест је неорганизован, почео је јуче на друштвеним мрежама, без конкретног плана, циља, захтева, те ће, по свој прилици, "нешто конкретно бити сутра", након очекиваног састанка представника удружења, новинара, свих заинтересованих из цивилног сектора, те да представља "побуну савести, ништа мање, ништа више".
Илир Гаши из Фондације Славко Ћурувија рекао је да у време одржавања скупа представници удружења разговарају са Обрадовићем, наговарају га да престане са штрајком глађу и да мисли да ће током вечери "бити добрих вести о томе".
"Овде смо да покажемо солидарност са нашим колегама и новинама које су за више од 20 година оставиле невероватан траг у српском новинарству", рекао је Гаши окупљенима.
Слободан Георгиев из БИРН-а каже да је скуп "Стојим уз Врањске" заправо слање поруке Вукашину Обрадовићу да има оних који цене оно што је радио као новинар 30 година, да га цене његове колеге из Врања, "које веома тешко живе".
Георгиев је, рекавши да је чуо за предлог да се не извештава са догађаја које има министар одбране Александар Вулин, сматра да је то мало и предложио је да се не се извештава ни са једног догађаја владе, нити председника, "све док се не направи нека врста консензуса".
"Ово насиље ком смо изложени је континуирано. Није Вукашин само изложен. Имамо туче, рутинске претње новинарима, с тим мора да се престане. И ако постоји неки захтев, стоп том насиљу. Немојте више да нас малтретирате", рекао је Георгиев.
На скупу "Стојим уз Врањске", виделе су се пароле "Пробуди се вољена Србијо, дуго си спавала у медијском мраку", "Србија, народ и објективни медији су таоци", "#Stojim уз Врањске".