Vlada: Problem "Vranjskih" nije sloboda javne reči
BEOGRAD: Nedeljnik ”Vranjske” ni po jednom osnovu ne može biti okarakterisan kao medij koji je na bilo koji način diskriminisan od strane konkursnih komisija Ministarstva kulture i informisanja i Vlade Republike Srbije, čak naprotiv, saopštila je Vlada Srbije.
Vlada Republike Srbije je putem konkursa koje je organizovalo Ministarstvo kulture i informisanja za sufinansiranje sadržaja, od 2014. do danas, podržala "Vranjske" sa ukupno 4.475.959 dinara.
U ovoj godini, "Vranjske" su dobile 1.000.000 dinara za projekat ”Čitaj, lajkuj, šeruj Boru” i 700.000 dinara za ”Jug Srbije onlajn”, što je za 70 odsto više nego prošle godine. U 2016. godini ”Vranjske” su dobile milion dinara za projekat ”Krivični postupci - evropske integracije - domaća praksa”, u 2015. godini 1.200.000 dinara, a u 2014. godini 575.959 dinara.
Dodatno, iz budžeta grada Vranje, u periodu od 2014. godine do danas, novinskom izdavačkom preduzeću ”Vranjske” isplaćen je iznos od 9.026.808 dinara po različitim osnovama.
Pored ovoga, važno je istaći da se "Vranjske" bespravno nalaze u prostorijama Fonda PIO koji je u nadležnosti Filijale Vranje i da je Vlada Republike Srbije sve ove godine nalazila način da izađe u susret ”Vranjskim” i prevaziđe i te probleme.
Iz svega navedenog, jasno je da se ovde ne radi o gušenju slobode medija, slobodne reči ili kritičkog mišljenja, imajući u vidu iznose koje su ”Vranjske” dobijale od Vlade Republike Srbije, a posebno od 2014. godine, kao i grada Vranje, već da je reč o problemu održivog finansiranja sa kojim se suočavaju svi mediji širom sveta, ističe se u saopštenju Vlade Srbije.
Štrajk glađu najradikalniji je vid protesta koji ne vodi rešenju, već u još veće probleme. Vlada apeluje da se rešenja traže na drugi način i uvek je otvorena za dijalog, zaključuje se u saopštenju.
Skup podrške osnivaču "Vranjskih novina" Vukašinu Obradoviću "Stojim uz Vranjske" održan je sinoć ispred vlade Srbije, a okupljeni građani i novinari, kako kažu, došli su u znak solidarnosti sa "Vranjskim", za koje je stigla vest o gašenju, kao i Obradoviću, koji zbog toga štrajkuje glađu.
Kako je rekla novinarka Tamara Skroza, koja se obratila okupljenima, protest je neorganizovan, počeo je juče na društvenim mrežama, bez konkretnog plana, cilja, zahteva, te će, po svoj prilici, "nešto konkretno biti sutra", nakon očekivanog sastanka predstavnika udruženja, novinara, svih zainteresovanih iz civilnog sektora, te da predstavlja "pobunu savesti, ništa manje, ništa više".
Ilir Gaši iz Fondacije Slavko Ćuruvija rekao je da u vreme održavanja skupa predstavnici udruženja razgovaraju sa Obradovićem, nagovaraju ga da prestane sa štrajkom glađu i da misli da će tokom večeri "biti dobrih vesti o tome".
"Ovde smo da pokažemo solidarnost sa našim kolegama i novinama koje su za više od 20 godina ostavile neverovatan trag u srpskom novinarstvu", rekao je Gaši okupljenima.
Slobodan Georgiev iz BIRN-a kaže da je skup "Stojim uz Vranjske" zapravo slanje poruke Vukašinu Obradoviću da ima onih koji cene ono što je radio kao novinar 30 godina, da ga cene njegove kolege iz Vranja, "koje veoma teško žive".
Georgiev je, rekavši da je čuo za predlog da se ne izveštava sa događaja koje ima ministar odbrane Aleksandar Vulin, smatra da je to malo i predložio je da se ne se izveštava ni sa jednog događaja vlade, niti predsednika, "sve dok se ne napravi neka vrsta konsenzusa".
"Ovo nasilje kom smo izloženi je kontinuirano. Nije Vukašin samo izložen. Imamo tuče, rutinske pretnje novinarima, s tim mora da se prestane. I ako postoji neki zahtev, stop tom nasilju. Nemojte više da nas maltretirate", rekao je Georgiev.
Na skupu "Stojim uz Vranjske", videle su se parole "Probudi se voljena Srbijo, dugo si spavala u medijskom mraku", "Srbija, narod i objektivni mediji su taoci", "#Stojim uz Vranjske".