Двоструки тријумф за „Момке из Паланке” на "златном котлићу"
БАЧКА ПАЛАНКА: У суботу је на обали Дунава, поред познате чарде „Флорида“ после пуно година поново одржано такмичење у кувању рибље чорбе и рибљег паприкаша „Златни котлић Бачке Паланке“.
Апсолутни победник, а то значи и у кувању рибље чорбе и паприкаша, по оцени жирија, била је екипа „Момци из Паланке“, а кувар је био капитен екипе и познати овдашњи привредник и мајстор котлића Стева Бјелош.
"Одлучили смо да после 2009. године поново оживимо ову манифеставију", рекла је Јелена Рајовић из Туристичке организације Бачке Паланке."Додуше, прошле године били смо домаћини манифестације „Златни котлић Војводине“, па смо у том склопу организовали и симболично такмичење за Бачкопаланчане који су кували рибљу чорбу и паприкаш. Овога пута пријавиле су се 34 екипе из наше општине, а као гости наступила је и по једна екипа из суседних општина Бач и Бачки Петровац. Наградили смо по три првопласиране екипе у обе конкуренције, али смо наградили и најсимпатичнију и највеселију екипу."
Трочлани жири коју су чинили Зоран Лукић из Београда, Иван Ковач из Бездана и Дејан Човић из Новог Сада није имао лак задатак, а како су сами рекли најтеже је било куварима, јер је температура лепог септембарског дана била преко 30 степени, а требало је стајати поред јаке ватре коју праве мека дрва више од сата. За добро расположење бринуо се оркестар „За нашу душу“ из Равног Села.
"ТОО јесте организатор ове манифестације, али смо новчану подршку добили од Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, али и Општине Бачка Паланка", рекла је Рајовић."Међутим, било би нам много теже да нисмо имали и подршку општинског Јавног комуналног предузећа „Комуналпројект“, чарде „Флорида“ која је била домаћин, али и Средње економске школе „Др Радивој Увалић“ из Бачке Паланке. У организацију је било укључено десетак ученика других, трећих и четвртих разреда са смера туристички техничар. Са њима ми имамо добру сарадња и у организацији других туристичких манифестација, јер деца раде као волонтери и на овај начин стичу толико потребну праксу."
Свака екипа бројала је по осам чланова, а организатор је обезбедио по три килограма рибе,дрва, столове, сунцобране. И док су се они који су кували купали у зноју, највећи део посетилаца је дошао на готово. Међутим, сви хвале обнављање ове манифестацију, а старији и искуснији као што су Рале Томић, Јован Зарупски... кажу да је било време да се рибља чорба и паприкаш на овај начин врате у своју постојбину. Кувари из ове вароши деценијама су побеђивали на многим манифестацијама широм бивше државе, а Бачка Паланка има и највећи котлић на свету. На прелазу два миленијума у њему је кувана рибља чорба за Гиниса, а сркало је преко 10.000 људи по цичи зими, леду и снегу.
Организатори су обезбедили овога пута вредне награде, а то су потврдили и победници. Јер, првопласираним екипама у обе конкуренцији поред пехара и диплома припали су и велики роштиљи, котлићи са ногарима, али и поклон ваучер за викенд за две особе у хотелско угоститељском комплексу на Палићу. Пригодне награде добиле су и другопласиране и трећепласиране екипе, док је апсолутном побенику, поред пехара и диплома, припало и бесплатно летовање за две особе у Грчкој у мају идуће године, а дародавац је овдашњи „Дунавтурс“.
Милош Суџум
Гост из Кине остао да види „чудо”
Међу присутнима се нашао и Лианг Зи из Кине, домаћини су га почастили, поколонили му сувенире, а он је одмах навукао мајицу „Златни котлић Бачка Паланка 2017“. Присутним новинарима гост из далеке и велике државе објаснио је, уз помоћ преводиоца, да се налази на дугом путовању бициклом кроз Европу, а потом креће у Азију, па преко Индије у Кину. У Тутидтичкој организацији кажу да се Лианг Зи у петак нашао у њиховим просторијама тражећи потребне информације, а када је чуо за ову манифестацију одлучио је да у суботу види и то „чудо“ у Србији. Додуше, најпре је бициклом отишао у Нови Сад, онда се аутобусом вратио у Бачку Паланку да би на Аутобуској станици сео и такси и довезао се да обале Дунава, а то је преко пет километара од центра вароши.