Кријумчари „жутог листа” раде по узору на нарко-мафију
Шверц дувана држави однесе 200 милиона евра. Највеће заплене резаног дувана биле су на подручју Шапца, Сремске Митровице, Београда, Новог Сада, Панчева и Краљева.
Готово да не прође седмица а да полиција или царина не саопште да су заплениле илегални дуван. Та појава је толико узела маха да је неки чак пореде с производњом дроге. Ипак, захваљујући врсним инспекторима, нелегални дувански произвођачи се брзо откривају.
Дуванска индустрија у Србији учествује с око 13 процената у укупним приходима у buyеtu. Приходи од акциза за дуван и дуванске производе чине више од трећине (36,5 посто) укупних акцизних прихода. На домаћем тржишту присутне су домаће и иностране компаније које се баве производњом, обрадом и прометом дувана, обрађеног дувана и дуванских производа, а производњом дувана бави се и око 1.700 физичких лица – коопераната дуванске индустрије.
Производња и продаја цигарета, говоре процене, показује тренд смањења, чему су допринели различити фактори, пре свега повећање цена цигарета, прелазак потрошача на друге, јефтиније производе (резани дуван) или електронске цигарете и примена Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму.
Криминалне активности у вези с дуваном и дуванским производима су недозвољена производња, трговина и кријумчарење дуванског листа и резаног дувана, затим недозвољена трговина и кријумчарење цигарета без акцизне маркице или с домаћим или иностраним акцизним маркицама, и фалсификовање цигарета познатих брендова.
Недозвољена производња, трговина и кријумчарење дувана и дуванских производа је изазов с којим се суочавају учесници на тржишту и држава уопште, и који значајно утиче на легално тржиште и смањење планираних прихода у buyеtu од око 200 милиона евра годишње, истичу у полицији.
Највеће заплене резаног дувана биле су на подручју Шапца, Сремске Митровице, Београда, Новог Сада, Панчева и Краљева. У поступку контроле, осим дувана, одузете су машине за резање и влажење дувана, ваге за мерење, моторна возила и одређена количина пратећег прибора за пушење.
Идентификована је илегална производња дуванског листа, развијањем илегалних канала за снабдевање семеном дувана, али и производња илегалног расада дувана кроз илегалне плантаже дувана или злоупотреба вишкова произведеног расада. Дуван у листу или резани дуван се кријумчари сакривен у путничким возилима, камионима и аутобусима, најчешће из БЈР Македоније и Босне и Херцеговине, а илегално се транспортује и с АП КиМ.
Уништавање и сирових биљки
До сада је углавном заплењиван сушени дуван. Први пут та биљка конфискована је и уништена и у сировом стању. Наиме, припадници МУП-а, у сарадњи с Фитосанитарном инспекцијом, на подручју Руме и Инђије открили су и уништили парцеле с илегалним засадима дувана површине више од пет хектара, што је еквивалентно просечном приносу од око 12,5 тона осушеног дувана.
Процењено је да би штета која би могла бити нанета buyеtu Републике Србије да су се од уништеног дувана направиле цигарете, на име акциза и ПДВ-а, износила око 6,25 милиона динара.
Када је у питању недозвољена трговина дуваном, постоје два актуелна модуса. Тим работама баве се појединци који нису уписани у Регистар произвођача дувана и немају закључене уговоре с обрађивачима дувана, набављају дуван у листу директно од произвођача, ручно га режу и продају непосредно или путем оглашавања.
Други проблем су власници привредних друштава регистрованих за откуп дувана, који, користећи повлашћени положај на тржишту за откуп дувана по нижим ценама, уз помоћ фалсификоване пословне документације дуван наводно продају привредним субјектима регистрованим за промет, док га заправо преузимају појединци који га даље продају.
Кријумчари дувана и цигарета који раде у Србији су организовани по узору на нарко-мафију. За разлику од курира нарко-мафије, кријумчари дуванске мафије нису наоружани и приликом хапшења не пружају никакав отпор. Они дуван шверцују најчешће путем курирске поште. О томе најречитије сведоче извештаји Управе царина. Осим на граничним прелазима, та сушена биљка се заплењује и у дубинским контролама, и то најчешће на ауто-путу Ниш–Београд код наплатне рампе „Наис”, али и на југу Србије, у рејонима Лесковца и Врања. Осим искуства и знања цариника, у тим операцијама значајну улогу има и опрема, попут десет великих рендгена.
М. Бозокин