light snow
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кампови за децу у којима се уче праве вредности

10.09.2017. 12:54 13:04
Пише:
Фото: Покрет горана Војводине

Објекат купљен 2006. године у Сремским Карловцима био је руина, али су Покрети горана Војводине имали свој концепт и од старог здања направили Еко центар Радуловачки који је данас синоним за летње кампове где се окупљају малишани из целе Србије.

Председник Покрета горана Војводине Алекса Јелић каже за „Дневник“ да су објекат направили за годину дана, а да им је понестало новца за реконструкцију фасаде.

"У том моменту се појављује професор Миодраг Радуловачки по коме сада ово здање и носи назив који је донирао новац и тада смо развили једно лепо пријатељство и помаже нам и даље", каже Јелић. Он додаје да је њима као организацији била неопходна кућа из које ће радити са људима са подручја целе Војводине. Размишљали су да о томе како да кућа не буде чист трошак, те су своје просторије почели да издају и другим цивилним организацијама .

Овај објекат има и признање Савета Европе да је четврти европски омладински центар у Европи, што се може свакако видети самим уласком у велико двориште и собама и купатилима потпуно новим, прилагођеним дечијем урасту, са приступним рампама особама са инвалидитетом.

"Оно што је посебно важно јесте да смо кампове које смо организовали на Тестери и Летенци, ми полако пренели овде", каже Јелић. Према његовим речима, то су кампови за децу 3.,5. и 6. разреда који сада похађају летње кампове управо у овом Центру. Такође, деца из Сремских Карловаца учествују у разним радионицама и програма, прилагођеним њиховом урасту.

Деца из целе Србије која долазе на вишедневне излете на само 11 километара од града, боравком у природи упознају вредности Фрушке горе, културним и историјским вредностима Сремских Карловаца, бораве на Дунаву.

"Имамо и програме за 8. разреде и средњошколце. То су модифицирани програми у нашем објекту који има 46 лежаја, где се деца упознају са геотермијом коју има овај објекат, односно загревањем и хлађењем, тако да немамо проблема ни лети ни зими да организујемо програме", каже Јелић и додаје да организују програме за децу „Стопама Андреаса Волнија“, „Школа сам свој соларни мајстор“ и још десет других различитих програма.

Покрет горана Војводине учествује на разним конкурсима домаћим и иностраним.

"Имамо и изузетну сарадњу са локалном самоуправом и доживљавамо себе као интегрисани део ове заједнице, поготово што наш објекат запошљава 50 - 60 грађана Сремских Карловаца који су даваоци услуга, а не волонтери", напомиње Јелић. Грађани спремају објекат, перу веш, кувају, одржавају објекат- водоинсталатери, електричари...

Према његовим речима у кампу све чешће бораве и странци, али да им је жеља да угосте што више деце из Србије.

"Некада ми буде жао што нам не долази више деце из наше непосредне околине, волели би, ако смо већ на 11 километара од Новог Сада, да барем 1.000 деце борави код нас од три до пет дана, јер наш Центар није део прошлости када причамо о школи у природи, већ се овде учи и култура, наравно екологија и разне друге вредности", каже Јелић.

Знање, вештине, екологија и квалитетан начин живљена, као и вредности су оно што се учи током кампова.

Јелић се залаже да наша деца буду слободна, а да наши родитељи схвате да странци дебело плаћају да им деца бораве у сличним камповима, и да ми почнемо што више да користимо.

"Деца Американаца и Немаца већ на почетку школске године, знају где ће њихово дете бити у јулу, где у августу и кад ће у том неком термину отићи са њиме негде, али деца обавезно посећују кампове са програмима. То је упракса и у нордијским земљама, па и у целој Европи",  каже Јелић.

У Сремским Карловцима након сваког кампа, приређује се приредба за родитеље како би видели шта су деца научила.

"Све ово не би било могуће да Покрет горана нема традицију од 60-тих година, велики број сарадника, пријатеља, волонтера, наставника, предавача који заједно са њима реализују програме", каже Јелић.

Међу првима у Србији почели да користе геотермију

Председник Покрета горана Војводине Алекса Јелић каже да они не бацају воду коју искористе, већ је систем затвореног типа, два велика бафера производе довољно воде за 40 људи који бораве у њиховом смештају.

"Колико је ово добра ствар говори податак да нам је просек рачуна током зимских месеци био око 50 хиљада динара месечно, а да при томе говоримо о објекту у којем се греје скоро 800 квадрата", каже Јелић.

Маша Стакић

Фото: Јелена Ивановић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Сремски Карловци. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)

Пише:
Пошаљите коментар