Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kampovi za decu u kojima se uče prave vrednosti

10.09.2017. 12:54 13:04
Piše:
Foto: Pokret gorana Vojvodine

Objekat kupljen 2006. godine u Sremskim Karlovcima bio je ruina, ali su Pokreti gorana Vojvodine imali svoj koncept i od starog zdanja napravili Eko centar Radulovački koji je danas sinonim za letnje kampove gde se okupljaju mališani iz cele Srbije.

Predsednik Pokreta gorana Vojvodine Aleksa Jelić kaže za „Dnevnik“ da su objekat napravili za godinu dana, a da im je ponestalo novca za rekonstrukciju fasade.

"U tom momentu se pojavljuje profesor Miodrag Radulovački po kome sada ovo zdanje i nosi naziv koji je donirao novac i tada smo razvili jedno lepo prijateljstvo i pomaže nam i dalje", kaže Jelić. On dodaje da je njima kao organizaciji bila neophodna kuća iz koje će raditi sa ljudima sa područja cele Vojvodine. Razmišljali su da o tome kako da kuća ne bude čist trošak, te su svoje prostorije počeli da izdaju i drugim civilnim organizacijama .

Ovaj objekat ima i priznanje Saveta Evrope da je četvrti evropski omladinski centar u Evropi, što se može svakako videti samim ulaskom u veliko dvorište i sobama i kupatilima potpuno novim, prilagođenim dečijem urastu, sa pristupnim rampama osobama sa invaliditetom.

"Ono što je posebno važno jeste da smo kampove koje smo organizovali na Testeri i Letenci, mi polako preneli ovde", kaže Jelić. Prema njegovim rečima, to su kampovi za decu 3.,5. i 6. razreda koji sada pohađaju letnje kampove upravo u ovom Centru. Takođe, deca iz Sremskih Karlovaca učestvuju u raznim radionicama i programa, prilagođenim njihovom urastu.

Deca iz cele Srbije koja dolaze na višednevne izlete na samo 11 kilometara od grada, boravkom u prirodi upoznaju vrednosti Fruške gore, kulturnim i istorijskim vrednostima Sremskih Karlovaca, borave na Dunavu.

"Imamo i programe za 8. razrede i srednjoškolce. To su modificirani programi u našem objektu koji ima 46 ležaja, gde se deca upoznaju sa geotermijom koju ima ovaj objekat, odnosno zagrevanjem i hlađenjem, tako da nemamo problema ni leti ni zimi da organizujemo programe", kaže Jelić i dodaje da organizuju programe za decu „Stopama Andreasa Volnija“, „Škola sam svoj solarni majstor“ i još deset drugih različitih programa.

Pokret gorana Vojvodine učestvuje na raznim konkursima domaćim i inostranim.

"Imamo i izuzetnu saradnju sa lokalnom samoupravom i doživljavamo sebe kao integrisani deo ove zajednice, pogotovo što naš objekat zapošljava 50 - 60 građana Sremskih Karlovaca koji su davaoci usluga, a ne volonteri", napominje Jelić. Građani spremaju objekat, peru veš, kuvaju, održavaju objekat- vodoinstalateri, električari...

Prema njegovim rečima u kampu sve češće borave i stranci, ali da im je želja da ugoste što više dece iz Srbije.

"Nekada mi bude žao što nam ne dolazi više dece iz naše neposredne okoline, voleli bi, ako smo već na 11 kilometara od Novog Sada, da barem 1.000 dece boravi kod nas od tri do pet dana, jer naš Centar nije deo prošlosti kada pričamo o školi u prirodi, već se ovde uči i kultura, naravno ekologija i razne druge vrednosti", kaže Jelić.

Znanje, veštine, ekologija i kvalitetan način življena, kao i vrednosti su ono što se uči tokom kampova.

Jelić se zalaže da naša deca budu slobodna, a da naši roditelji shvate da stranci debelo plaćaju da im deca borave u sličnim kampovima, i da mi počnemo što više da koristimo.

"Deca Amerikanaca i Nemaca već na početku školske godine, znaju gde će njihovo dete biti u julu, gde u avgustu i kad će u tom nekom terminu otići sa njime negde, ali deca obavezno posećuju kampove sa programima. To je upraksa i u nordijskim zemljama, pa i u celoj Evropi",  kaže Jelić.

U Sremskim Karlovcima nakon svakog kampa, priređuje se priredba za roditelje kako bi videli šta su deca naučila.

"Sve ovo ne bi bilo moguće da Pokret gorana nema tradiciju od 60-tih godina, veliki broj saradnika, prijatelja, volontera, nastavnika, predavača koji zajedno sa njima realizuju programe", kaže Jelić.

Među prvima u Srbiji počeli da koriste geotermiju

Predsednik Pokreta gorana Vojvodine Aleksa Jelić kaže da oni ne bacaju vodu koju iskoriste, već je sistem zatvorenog tipa, dva velika bafera proizvode dovoljno vode za 40 ljudi koji borave u njihovom smeštaju.

"Koliko je ovo dobra stvar govori podatak da nam je prosek računa tokom zimskih meseci bio oko 50 hiljada dinara mesečno, a da pri tome govorimo o objektu u kojem se greje skoro 800 kvadrata", kaže Jelić.

Maša Stakić

Foto: Jelena Ivanović

(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Sremski Karlovci. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)

Piše:
Pošaljite komentar