Одржан последњи Диван у Кинеској четврти
Последња у низу јавних дебата „Диван“, у организацији Фондације „Нови Сад 2021“, одржана је данас у СКЦ „Фабрика“ у Кинеској четврти, а на скупу је уобличено пет тачака развоја Омладинског креативног центра или Youth Цреативе Полице, у шта би требало да се трансформише некадашња фабрика „Петар Драпшин“.
Ставове Фондације и до сада донете закључке изнео је директор Фондације Немања Миленковић, а у разговору су учествовали и представници закупаца простора у Кинеској четврти, уметници, радници у култури и заинтересовани појединци.
Грађане је занимало да ли је решено питање власништва над Кинеском четврти, да ли ће бити решено пресељење оних занатлија из услужних делатности и произвођача који не желе да остану у Кинеској четврти након трансформације и, коначно, да ли је тај процес заправо „џентрификација“ Кинеске четврти, односно да ли је план да се простор изда онима који су у стању да плате више од садашњих закупаца.
По Миленковићевим речима, Кинеска четврт је у потупности у власништву града, а трансформација у креативни дистрикт, како је напоменуо, не води у yеntrifikaciju, о чему сведочи и сам начин дефинисања будућег изгледа и садржаја Омладинског креативног центра. Онима који би да се иселе из „Кине“ Миленковић је препоручио да се обрате Градској управи за имовину и имовинскоправне односе.
"Фондација је предложила стручни тим који би требало да помогне Комисији, која ће одредити критеријуме за закуп простора и модел функционисања креативног дистрикта, а на чијем челу је предавач на Харварду и Колумбији архитекта др Срђан Јовановић Вајс", нагласио је Миленковић.
Он је истакао да за ревитализацију Кинеске четврти јавни сектор неће имати новца, већ да се мора омогућити и приватном капиталу да учествује, и то превасходно оном који долази из сфере креативних и културних делатности. Миленковић је казао и да ће врло тешко бити утврдити критеријуме и допринос оних услужних делатности које би остале уз креативно-културни сегмент, али да је то посао за Комисију, коју ће чинити представници Града, Фондације, уметника и занатлија из Кинеске четврти. Такође, нагласио је да је поносан што се о судбини тог земљишта одлучује кроз јавну расправу, као нови модел учешћа јавности у одређивању садржаја градских простора.
"Идејно решење изгледа будуће Youth Цреативе Полице биће урађено кроз јавни конкурс, али након што одредимо садржај поштујући план детаљне регулације и Акциони план развоја кретаивних и културних делатности у Кинеској четврти. Након тога овде више неће бити напуштених, небезбедних и нелегалних објеката", закључио је Миленковић.
С тог, последњег „Дивана“, Форуму за културу Градске управе за културу, који заседа данас, биће достављено пет тачака развоја креативног дистрикта. Прва је да је ПДР сачувао архитектонски идентитет Кинеске четврти и да је искључио комерцијално-трговинске, стамбене и магацинске делатности. Друга тачка наглашава да је постигнута сагласност свих заинтересованих да се крене у развој и обнову тог простора, док трећа истиче да је тачно дефинисано шта су културно-креативне делатности, као и услужни занати који им могу допринети.
Четврти закључак је да ће прецизније критеријуме и обавезе будућих корисника Омладинског креативног центра одредити Комисија за управљање простором и пројектом, до се у петој тачки предлаже формирање поменутог стручног тима за помоћ Комисији.
С. Кр.