overcast clouds
2°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1327
usd
112.8337
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Финале суђења у случају каћке „Слоге”

04.09.2017. 09:14 09:15
Пише:
Фото: архива Дневника

Специјални суд у Београду пресудиће ускоро да ли је војвођански бизнисмен Слободан Шћекић куповином бивше друштвене пољопривредне фирме „Слога” из Каћа 2005. године постао власник и 301 хектара земљишта на подручју Новог Сада, односно јесу ли тачни наводи Тужилаштва који терете Шћекића за  неосновано присвајање пољопривредног земљишта у државној својини, док се још једанаест особа терете да су му то омогућиле.

Наиме, данас се наставља изношење завршних речи у том процесу.

После Тужилаштва, које је предложило осуђујуће пресуде за све окривљене, на прошлом рочишту наступила је одбрана, а сви браниоци који су изнели завршне речи затражили су ослобађајуће пресуде.

Адвокати Драган Миљеновић и Владимир Бељански, браниоци Слободана Шћекића, сматрају да у доказном поступку „није утврђен ни одговарајући степен сумње да су окривљени извршили кривична дела која им оптужница приписује“. 

– Опсежна  анализа свих изведених доказа, коју је обавио колега Бељански, анализа исказа сведока, документације и осталих материјалних доказа, несумњиво утврђује да Тужилаштво није доказало оно што тврди у оптужници – каже за „Дневник“ адвокат Миљеновић.

Тужилаштво, иначе, сумњичи Шћекића да је након приватизације „Слоге“ 16. јуна 2005. године, „испланирао и спровео активности везане за неосновану укњижбу права својине на 301 хектару пољопривредног земљишта у државној својини, које није било предмет приватизације“. Терете га да је „преко одговорних лица у АД ‘Слога‘, чланице Надзорног одбора Јасмине Николић и тадашњег в. ф. директора Данета Чанковића“, остале окривљене „подстрекао да неосновано спроведу нови поступак разграничења у којем су, осим земљишта које је то предузеће стекло у поступку приватизације, признали право својине на земљишту за које је 2004. године утврђено да је у државној својини“.

Оптужницом су обухваћени и бивши заменик директора новосадске Службе за катастар непокретности Милутин Ждеро, саветник за управни надзор у тој служби Стеван Борош, референт за унос података Немања Новаков, бивши државни службеник у Министарству пољопривреде Никола Јакшић, тадашња председница Комисије за излагање на јавни увид података о непокретностима Мирјана Милошевић, чланица исте комисије Светлана Олушки, бивши саветник у Републичком правобранилаштву Аца Илијевски, инспектор у сектору Републичког геодетског завода за стручни надзор Јован Владисављев, а све њих оптужница сумњичи за кривично дело злоупотребе службеног положаја. Оптужен је и судски вештак Братислав Узелац.

Јасмини Николић и првоокривљеном Шћекићу, који је у време покретања поступка био у иностранству, где је и остао, па му се суди у одсуству, ставља се на терет кривично дело подстрекавања на злоупотребу службеног положаја, док се за исто дело у помагању сумњиче Чанковић и Узелац.

Одбрана такође указује на то да је било више случајева кад се након спроведене приватизације показало да је субјекат приватизације власник и неке имовине, земљишта, за које није знао, будући да се „у поступку приватизације купује капитал, а није наведено шта све спада, већ се утврђује кроз документацију“.

– Субјекат приватизације, односно нови власник, има право да доказује да је власник и те имовине. Да ли ће то доказивати кроз тужбу за утрђивање власништва или ће ићи кроз разграничење – то је правно питање шта је боље урадити, али чињеница је да је то његово неотуђиво право. Одбрана је доставила документацију о судској пракси у више случајева који су у таквој ситуацији решени у корист субјекта приватизације – наглашава Миљеновић, и додаје да је држава изгубила два управна спора са „Слогом“ у вези са земљиштем.

У управним поступцима који су вођени за укњижбу тог земљишта, држава је, напомиње Миљеновић, могла ставити примедбе, а била су два јавна излагања у земљишно књижним одељењима.

– Значи, држава је ту имала неке пропусте које сад жели да надокнади кривичним прогоном – оцењује Миљеновић.       

Ј. Ј.

Адвокат: Чанковић закључио споразум о кривици

Адвокат Драган Миљеновић наводи да је протеклих месеци окривљени Дане Чанковић закључио с Тужилаштвом споразум о признању кривичног дела, али како сматра тај бранилац, ни то „признање не доказује кривицу осталих“. Шћекић и остали окривљени одбацују у потпуности све оптужбе и кривицу.

–  То признање окривљеног Чанковића није поткрепљено ниједним доказом. Одбрана је на несумњив начин доказала да оно што је тврдио господин Чанковић нема никакве везе с оптужницом – наводи Миљеновић.

Процена вредности земљишта

Одбрана оспорава и процену вредности земљишта коју је обавио Градски завод за вештачење Београд, а истиче, између осталог, да тим вештачењем није рашчишћено да ли је земљиште грађавинско или пољопривредно. 

Раније се помињало да је вредност спорног 301 хектара утврђена у  износу од 434.315.616  динара.

По тврдњи браниоца, Шћекић је желео да се врати у Србију и учествује у поступку, нудио јемство, гаранције за одбрану са слободе, с обзиром на то да му је решењем одређен притвор. 

– Држава одбија ту његову понуду, мада нема ниједан разлог да му се не дозволи да да гаранције да ће се одазивати судском позиву, као што је омогућено многим окривљенима. То одбијање уједно доводи до повреде уставних начела. На тај начин се отежава одбрана једном окривљеном – сматра адвокат Драган Миљеновић

Бивше друштвено предузеће „Слога“ Каћ, продато је 2005. године на јавној лицитацији за 720 милиона динара, по цени шест пута вишој од почетне.

Пише:
Пошаљите коментар