Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Finale suđenja u slučaju kaćke „Sloge”

04.09.2017. 09:14 09:15
Piše:
Foto: arhiva Dnevnika

Specijalni sud u Beogradu presudiće uskoro da li je vojvođanski biznismen Slobodan Šćekić kupovinom bivše društvene poljoprivredne firme „Sloga” iz Kaća 2005. godine postao vlasnik i 301 hektara zemljišta na području Novog Sada, odnosno jesu li tačni navodi Tužilaštva koji terete Šćekića za  neosnovano prisvajanje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini, dok se još jedanaest osoba terete da su mu to omogućile.

Naime, danas se nastavlja iznošenje završnih reči u tom procesu.

Posle Tužilaštva, koje je predložilo osuđujuće presude za sve okrivljene, na prošlom ročištu nastupila je odbrana, a svi branioci koji su izneli završne reči zatražili su oslobađajuće presude.

Advokati Dragan Miljenović i Vladimir Beljanski, branioci Slobodana Šćekića, smatraju da u dokaznom postupku „nije utvrđen ni odgovarajući stepen sumnje da su okrivljeni izvršili krivična dela koja im optužnica pripisuje“. 

– Opsežna  analiza svih izvedenih dokaza, koju je obavio kolega Beljanski, analiza iskaza svedoka, dokumentacije i ostalih materijalnih dokaza, nesumnjivo utvrđuje da Tužilaštvo nije dokazalo ono što tvrdi u optužnici – kaže za „Dnevnik“ advokat Miljenović.

Tužilaštvo, inače, sumnjiči Šćekića da je nakon privatizacije „Sloge“ 16. juna 2005. godine, „isplanirao i sproveo aktivnosti vezane za neosnovanu uknjižbu prava svojine na 301 hektaru poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini, koje nije bilo predmet privatizacije“. Terete ga da je „preko odgovornih lica u AD ‘Sloga‘, članice Nadzornog odbora Jasmine Nikolić i tadašnjeg v. f. direktora Daneta Čankovića“, ostale okrivljene „podstrekao da neosnovano sprovedu novi postupak razgraničenja u kojem su, osim zemljišta koje je to preduzeće steklo u postupku privatizacije, priznali pravo svojine na zemljištu za koje je 2004. godine utvrđeno da je u državnoj svojini“.

Optužnicom su obuhvaćeni i bivši zamenik direktora novosadske Službe za katastar nepokretnosti Milutin Ždero, savetnik za upravni nadzor u toj službi Stevan Boroš, referent za unos podataka Nemanja Novakov, bivši državni službenik u Ministarstvu poljoprivrede Nikola Jakšić, tadašnja predsednica Komisije za izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima Mirjana Milošević, članica iste komisije Svetlana Oluški, bivši savetnik u Republičkom pravobranilaštvu Aca Ilijevski, inspektor u sektoru Republičkog geodetskog zavoda za stručni nadzor Jovan Vladisavljev, a sve njih optužnica sumnjiči za krivično delo zloupotrebe službenog položaja. Optužen je i sudski veštak Bratislav Uzelac.

Jasmini Nikolić i prvookrivljenom Šćekiću, koji je u vreme pokretanja postupka bio u inostranstvu, gde je i ostao, pa mu se sudi u odsustvu, stavlja se na teret krivično delo podstrekavanja na zloupotrebu službenog položaja, dok se za isto delo u pomaganju sumnjiče Čanković i Uzelac.

Odbrana takođe ukazuje na to da je bilo više slučajeva kad se nakon sprovedene privatizacije pokazalo da je subjekat privatizacije vlasnik i neke imovine, zemljišta, za koje nije znao, budući da se „u postupku privatizacije kupuje kapital, a nije navedeno šta sve spada, već se utvrđuje kroz dokumentaciju“.

– Subjekat privatizacije, odnosno novi vlasnik, ima pravo da dokazuje da je vlasnik i te imovine. Da li će to dokazivati kroz tužbu za utrđivanje vlasništva ili će ići kroz razgraničenje – to je pravno pitanje šta je bolje uraditi, ali činjenica je da je to njegovo neotuđivo pravo. Odbrana je dostavila dokumentaciju o sudskoj praksi u više slučajeva koji su u takvoj situaciji rešeni u korist subjekta privatizacije – naglašava Miljenović, i dodaje da je država izgubila dva upravna spora sa „Slogom“ u vezi sa zemljištem.

U upravnim postupcima koji su vođeni za uknjižbu tog zemljišta, država je, napominje Miljenović, mogla staviti primedbe, a bila su dva javna izlaganja u zemljišno knjižnim odeljenjima.

– Znači, država je tu imala neke propuste koje sad želi da nadoknadi krivičnim progonom – ocenjuje Miljenović.       

J. J.

Advokat: Čanković zaključio sporazum o krivici

Advokat Dragan Miljenović navodi da je proteklih meseci okrivljeni Dane Čanković zaključio s Tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog dela, ali kako smatra taj branilac, ni to „priznanje ne dokazuje krivicu ostalih“. Šćekić i ostali okrivljeni odbacuju u potpunosti sve optužbe i krivicu.

–  To priznanje okrivljenog Čankovića nije potkrepljeno nijednim dokazom. Odbrana je na nesumnjiv način dokazala da ono što je tvrdio gospodin Čanković nema nikakve veze s optužnicom – navodi Miljenović.

Procena vrednosti zemljišta

Odbrana osporava i procenu vrednosti zemljišta koju je obavio Gradski zavod za veštačenje Beograd, a ističe, između ostalog, da tim veštačenjem nije raščišćeno da li je zemljište građavinsko ili poljoprivredno. 

Ranije se pominjalo da je vrednost spornog 301 hektara utvrđena u  iznosu od 434.315.616  dinara.

Po tvrdnji branioca, Šćekić je želeo da se vrati u Srbiju i učestvuje u postupku, nudio jemstvo, garancije za odbranu sa slobode, s obzirom na to da mu je rešenjem određen pritvor. 

– Država odbija tu njegovu ponudu, mada nema nijedan razlog da mu se ne dozvoli da da garancije da će se odazivati sudskom pozivu, kao što je omogućeno mnogim okrivljenima. To odbijanje ujedno dovodi do povrede ustavnih načela. Na taj način se otežava odbrana jednom okrivljenom – smatra advokat Dragan Miljenović

Bivše društveno preduzeće „Sloga“ Kać, prodato je 2005. godine na javnoj licitaciji za 720 miliona dinara, po ceni šest puta višoj od početne.

Piše:
Pošaljite komentar