Србија светски лидер по броју отворених радних места
БЕОГРАД: Србија је светски лидер по броју отворених радних места у 2016. години, посматрано према броју становника, објављено је у најновијем извештају „ИБМ Глобал Лоцатионс Тренд 2017“, саопштила је Развојна агенција Србије (РАС).
Такође, по критеријуму броја креираних нових радних места у односу на број пројеката који су у 2016. години започели са реализацијом, Србија је заузела високо 5. место међу европским земљама, испред Мађарске, Чешке, Румуније, Француске, Пољске, а 13. место међу осталим државама света.
Како је саопштила „ИБМ Глобал Лоцатионс Тренд 2017“, већ неколико година уназад анализира активности на пољу улагања у Србију, а ово је до сада најбољи резултат који је Србија остварила и представља пораст од скоро 40 одсто у односу на 2015. годину.
В.д. директора РАС Радош Газдић оценио је да је овакав резултат последица вишегодишњег рада, великих напора и одрицања, али, што је најважније, синхронизованог залагања свих релевантних институција, почев од Владе Србије, Министарства привреде, РАС, локалних самоуправа и потенцијалних инвеститора.
До сада су нас најчешће наши врхунски спортисти у различитим дисциплинама радовали резултатима, сада смо и у дисциплини привлачења инвестиција у самом светском врху. Овакав резултат Србију сигурно високо позиционира и у будућности на мапи инвеститора и много говори о посвећености и преданости људи који раде на инвестиционим пројектима у Влади и РАС, истакао је Газдић.
Како се наводи у саопштењу, у прошлој години кроз пројекте које РАС администрира реализована су 22 инвестициона уговора, која ће у наредном периоду донети око 240 милиона евра инвестиција и отворити више од 17.000 радних места, што је рекорд у последњих десет година.
РАС је у току ове године реализовала 16 уговора који ће генерисати више од 154 милиона евра улагања и омогућити отварање 7.000 нових радних места.
Тренутно ради са 50 потенцијалних инвеститора, чијом би одлуком да инвестирају у Србију биле реализоване инвестиције вредности од око милијарду евра и нових 20.000 радних места.
Највећи број пројеката је из аутомобилске индустрије, али је велико интересовање и за електронску и машинску индустрију, као и индустрију текстила и пољопривреду.
Највећи број инвестиција долази из земаља Западне Европе, али и Блиског и Далеког истока, САД, Азије.
Наводи се да су напори и ангажман на привлачењу нових инвестиција добили подршку и у новом извештају „Ernst&Young Еуропеан Attractivness Survey 2017“, где је Србија заузела 6. место међу европским земљама, по критеријуму отворених места као резултат привлачења страних директних инвестиција.
Србија је за свој напредак добила и позитивне оцене у најновијем извештају „FDIntelligence“ (огранак Финанциал Тимес) и у конкуренцији од 94 земље света, заузела прво место по индексу перформанси гринфилд директних страних инвестиција.
Наведено је да је Србија у 2016. години привукла 12 пута више гринфилд директних страних улагања него што би се очекивало за економију те величине.