Поповић: Русија отворена за сарадњу у ИТ сектору
МОСКВА: Министар за иновације и технологију Ненад Поповић састао се данас у Москви са руским министром за везе и масовне комуникације Николајем Никифоровим и најавио скоро потписивање Меморандума који ће бити платформа за сарадњу српских ИТ и технолошких компанија, истраживачких института са руским.
Поповић је након састанка са руским колегом истакао да је огроман потенцијал
економске сарадње између Србије и Русије, а посебно потенцијал који је сада неискоришћен, у сарадњи у области иновационих технологија и науци.
Оценио је да је данашњим сусретом отпочела потпуно нова ера у развоју економских односа у иновационој делатности и новим технологијама.
"Договорили смо се да ћемо у наредном периоду потписати Меморандум о сарадњи који ће бити платформа за сву могућу сарадњу коју могу да остварују и наше младе ИТ команије и све технолошке компаније, научно истраживачки институти и академска заједница поготово у форми која би омогућила размену искустава, кадрова, обуке, образовања..." рекао је министар Поповић.
Он је указао да је Русија данас један од лидера у електронској управи, да можемо да користимо та искуства и у том смислу додао да ће нам та земља на најбољи могући начин презентовати све што је урадила на том пољу.
Како је рекао са руским колегом је разговарао и о програму дигиталне економије и користимо њихово знање и искуство не само у сфери државних институција него пре свега у индустрији, у примени информационих технологија у конкретним индустријама, машиноградњи, роботици, електротехници, а нарочито у прехрамбеној производњи и пољопривреди.
"Руска страна је заиста потпуно отворена за сарадњу. Спремни су да нам помогну у дигитализацији Србије, да размене своја искуства и знања и отворе све оне платформе на којима су радили последњу деценију" навео је Поповић који је назначио и да је Русија као свој приоритет за 2018. годину поставила да 70 одсто грађана користи интернет услуге државе и градова.
Поповић сматра да размена стручњака, младих компанија, а поготово образовног кадра може много да допринесе Србији посебно у процесу дигитализације који ће се, очекује, интензивно развијати у наредним годинама.
Подвукао је да Србија има потпуно слободан приступ руском тржишту те да и ИТ компаније и технолошке компаније могу на том тржишту да услуге и прозводе продају без царина и имају потпуно отворен приступ.
Министар је назначио и да је договорена сарадња између наших технопаркова у Београду, Нишу и Новом саду са најмодернијим технопарковима у Москви и Татарстану, што ће, оценио је, донети много обостране користи.
"Са своје стране Влада Србије ће учинити све да омогући приступ нашим ИТ стручњацима, инжењерима на руско тржиште, а са дриуге стране министар Никифоров је изразио жељу да и њихове ИТ компаније, а поготово инвеститори дођу у Србију и траже заједничке пројекте где могу да инвестирају" рекао је Поповић.
Сигуран је и да ће младе српске технолошке компаније, истраживачки и развојни центри, а поготово инвационе компаније имати много могућности за ширење сарадње са руским компанијама, а поготово инвеститорима.
Министар је назначио и да је пренео поруку руководства Србије и захвалност Русији и председнику Руске Федерације Владимиру Путину за врло принципијелан став по питању Косова и Метохије и додао да је политичка сарадња на највишем могућем нивоу и да је сигуран да ће и у будућности бити настављена.