Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нови Сад идуће године добија нов парк

16.08.2017. 08:17 08:30
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Већ дуже се прича о парку који треба да буде подигнут на потесу између Нове Детелинаре и Новог насеља, а како каже директор ЈП „Урбанизам” Душан Миладиновић, Управа за грађевинско земљиште и инвестиције ће крајем овог месеца отворити понуде за пројектовање партерног уређења, јавне расвете и остале инфраструктуре.

Осим тога, понуде ће се отворити и за јавни тоалет, кафе-посластичарницу, чесме, фонтане и слично, а реализација свих радова се очекује у 2018. години. Радници ЈКП „Градско зеленило” на јесен завршавају садњу дрвећа.

" Та парковска површина, категорисана према величини од три и по хектара, спада у групу мањих паркова и представљаће парк суседства – рекао је Миладиновић. – Претежно је конципиран као пејзажни парк, у којем је дозвољена већа слобода кретања. Предвиђено је  десет улаза, од којих ће два бити главна."

Систем стаза ће делити парк на целине, које су карактеристичним садржајем предвиђене за различите групе корисника. Јужни део парка, до стазе која повезује главни улаз и посластичарницу, резервисан је за зону мирног одмора и окупљања те се у том делу планира и терен за боћање, а око њега је потребно планирати клупе са заштитом од сунца у виду пергола.

" Предвиђене су две зоне за дечју игру и рекреацију, а у оквиру тих целина планирају се платои с потребним елементима за децу свих узраста – рекао је Миладиновић. – У централном делу парка планира се најдекоративнија вегетација с цветним поставкама сезонског карактера. Наспрам другог улаза планиран је простор за постављање зеленог лавиринта, а могуће је да ће се део око четвртог улаза уредити за извођење и истрчавања паса."

Када се говори о зеленилу које ће красити парк, како каже наш саговорник, планира се углавном садња аутохтоних врста, с увођењењем алохтоних само на атрактивним местима, где су неопходне из естетских разлога. Такође се мора обратити пажња на облике биљака који су довољно разноврсни да се њима могу стварати најразличитије комбинације.

" Травне површине, како постојеће, тако и планиране, неопходно је реконструисати или подићи од врста трава отпорних на гажење – казао је Миладиновић. – На површинама предвиђеним за цветни партер, препоручују се врсте с различитим фазама цветања. Увођењем водених елемената, попут прскалица, фонтане и водених површина, осим естетске вредности, у комбинацији са зеленилом побољшава се и микроклима простора."

Целокупан простор, који ће бити нова зелена оаза града, мора имати одговарајући мобилијар, односно клупе, корпе за отпатке и жардињере. Дечја игралишта, платои, пешачке стазе и водене површине треба да буду одговарајуће осветљени надземном и подном расветом, а препоручује се соларна енергија. Такође је веома битно обезбедити оптималан систем за заливање, који би омогућио да се у постојећим климатским условима правилно одржава вегетација.

Како је казао Миладиновић, новопланирани објекти треба да имају савремени архитектонски израз, који ће се хармонично уклопити у амбијент парка. Елементи и композиција, који се примењују приликом обликовања фасада планираних објеката, морају се имплементирати у природно окружење на најбољи могући начин.


Прво крчење, па садња

По речима саветника директора ЈКП „Градско зеленило“ за медије Ивана Ножинића, пројектом пејзажног уређења новог парка обухваћени су припремни радови попут крчења, уклањања и чишћења терена, затим земљани радови, који подразумевају грубу и фину нивелацију терена и садња зеленила.

– Наш део посла обухвата четири фазе – рекао је Ножинић, додајући да се и садња зеленила планира у фазама, односно део у наредној години, а део тек по завршетку осталих радова на изградњи парка – објеката, стаза, мобилијара, расвете, фонтане, чесме, игралишта и слично.


" Веома је битно обезбедити услове за несметано и безбедно кретање свих корисника парка, као и особа с отежаним кретањем и особа с посебним потреба – истакао је Миладиновић. – То је могуће урадити тако што ће се на свим пешачким комуникацијама неутралисати висинска разлика између површина, на свим пешачким комуникацијама где постоје денивалације и друге архитектонске препреке, нагласити визуелне и тактилне промене у кретању и додатно их обезбедити, а у објекту обезбедити приступ лицима с посебним потребама на коту приземља спољним или унутрашњим рампама минималне ширине 90 центиметара."

Систем стаза ће делити парк на целине, предвиђене су две зоне за дечју игру и рекреацију, терен за боћање, а планиран је и простор за постављање зеленог лавиринта

Подизањем парка на тој локацији, по речима нашег саговорника,  обезбедиће позитиван утицај и визуелно унапредити амбијент простора. Са становишта принципа очувања животне средине дефинисане су активности да се постигне оптималан однос изграђеног и слободног простора, потребна количина зеленила за оптималну заштиту ваздуха, да се уради заштита фреквентних саобраћајних коридора. Осим тога, парк се мора заштитити од пропадања тако што ће се редовно одржавати све што се тамо налази и да се вода, земљиште и ваздух лише сваког загађења увођењем одговарајуће инфраструктуре и да активности на простору урбанистичког пројекта не угрожавају животну средину.

И. Миклоши

Пише:
Пошаљите коментар
Ничу паркови и дечја игралишта

Ничу паркови и дечја игралишта

11.04.2016. 18:55 13:33