Закон о употреби језика уноси немир међу Македонце
СКОПЉЕ : Министарство правде и Секретаријат за спровођење Охридског споразума објавио је Нацрт закона о употреби језика у Македонији, који ће након усвајања у влади бити прослеђен Собрању на усвајање, што је у делу опозиције изазвао страх да је то увођење албанског језика као другог званичног језика.
Када закон буде усвојен у влади текст закона ће бити достављен на мишљење Венецијанској комисији, заједно са спорним одребама, које се односе на употребу албанског језика на новчаницама и хартијама од вредности, као и на војничким униформама.
И док премијер Заев уверава да је Предлог закона у складу са Уставом Македоније усклађен са европским стандадима, ВМРО-ДПМНЕ сматра да је реч о увођењу двојезичности.
Иначе, Предлог закона предвиђа да се поред македонског језика прошири употреба другог као службеног у местима у којима најмање 20 посто житеља говори тим другим језиком како би лакше могли да комуницирају са државним институцијама на њиховом матерњем језику.
О овом питању подељени су и стручњаци и док једни сматрају да је реч о веома тешкој одлуци, која међутим, неће решити проблем са језиком у Македонији с обзиром на политичку ситуацију у последњих 10 година у тој земљи, други кажу да је то део Охридског споразума.
Према предложеном закону о језицима сви државни органи, централне институције, јавна предузећа, агенције, канцеларије, институције, организације, комисије, поред македонског као службеног језика користиће и албански, а исто важи и за јединице јединице локалне самоуправе.
Албански језик ће се користити у парламенту на пленарним седницама, а лична документа и пасоши грађана ће аутоматски бити издата на службеном језику којим говори особа којој се документа издају.
У судском поступку, јавних тужилаца и других органа, органа и институција, поред македонског, ће се примењивати албански језик.
За разлику од раније, када је право да користи неки други језик осим македонски био резервисан за осумњичене, приватне тужбе и сведоке, сада то укључује судије и тужиоце.