Јункер:Нисам за брзи улазак Западног Балкана, али ни за рат
БРИСЕЛ: Нисам за то да се Западни Балкан ускоро придружи Европској унији, али, ако им одузмемо европску перспективу имаћемо поново искуство какво смо имали деведесетих, изјавио је председник Европске комисије Жан Клод Јункер.
"Из тог је разлога стабилност састава Европске уније предуслов да Балкан не буде поново у рату. Надам се да је (Трамп) то разумео", рекао је Јункер, поручивши америчком председнику да му је већ објаснио да не треба да прижељкује да и други Европљани крену стопама Британаца.
Да се ЕУ распада, како тврди Трамп, "Западни Балкан би изгубио европску перспективу", поновио је Јункер.Иначе, Јункер је за европски портал Политико рекао да је ЕУ, упркос изазовима, у које убраја и Трампа, али и Брегзит, у сасвим "доброј форми", те да је устању да реши све проблеме са којима се суочава.
"Заиста немамо на шта да се жалимо", рекао је Јункер, наводћи најновије подате који показују економски раст и пад незапослености, као и смањење буџетског дефиицита земаља чланица. Говорећи о Брегзиту, Јункер је казао да разговори о изласку Британије из ЕУ неће бити само секирација, већ много више главобоља.
"Људи ће све више постајати свесни количине проблема на дневној бази, а да неће увек моћи да пронађу прави одговор на те проблеме", рекао је он.Јункер међутим, није присталица поништавања процеса Брегзита наводећи да је његова "радна хипотеза је да ће доћи до Брегзита".Кад је реч о проблемима ЕУ, подсетио је да је од ступања на дужност 2014. године научио да их решава.
"Да ЕК није осигурала да Грчка не буде протерана из еврозоне 2015. равнотежа би била мање добра. У то време напорно сам се борио за стабилност Еврогрупе, нарочито за Грчку. Да то нисам урадио, еврозона би се распала", објаснио је он.
Јункер је ипак признао да се Европа суочава са проблемима, укључујући Пољску и Мађарску које одбијају да прихвате избеглице по договору о релокацији.Он је био критичнији према Варшави за коју је рекао да ће "после Брегзита бити усамљенија" него Будимпешта.Када је реч о Турској, Јункер сматра да преговори са Анкаром о проширењу не треба да се обуставе, барем не на папиру.
"Турска је наш сусед, не можемо је једноставно пустити да склизне у заборав", рекао је он.Ипак, додао је он, чињеница је да се Турска скоро сваког минута удаљава од обавеза која је сама наметнула да би постала чланица ЕУ."Није ЕУ та која се прикључује Турској, већ се Турска прикључује Европској унији", навео је Јункер.
Јункер се у интервјуу за Политико и нашалио кад је говорио о Трампу, поменувши својеврсну "дезорганизацију у Белој кући". Упитан да прокоментарише недавна дешавања у Вашингтону, која су кулминирала отпуштањем Антонија Скарамучија са места директора комуникација Беле куће после само 10 дана, Јункер је рекао да је то "запањујуће".
"Ми смо боље организовани него Трампова администрација. То је зато што, ако има унутрашњих несугласица, оне се решавају у директном разговору, а не отпуштањем људи", рекао је Јункер приметивши да он нема разлога да да отказ било коме.