Професори, студенти, истраживачи у школи латиноамеричких студија
НОВИ САД: Прва Међународна летња школа латиноамеричких студија одржана је од 20. до 24. јула у Београду и Новом Саду у организацији Друштва хиспаниста.
Школа је одржана под слоганом “Латинска Америка и изазови модерног света” и код нас представља иновативан пројекат, а односио се на мултидисциплинарну платформу која је током пет дана реализације пружила теоријска и практична знања на тему латиноамеричких студија.
Ова школа има за циљ да окупи студенте, младе истраживаче и стручњаке у областима друштвених наука као што су хиспанистика, латиноамеричке студије, политичке науке, књижевност, антропологија, економија, права, социологија и филозофија. Овом приликом окупило се 25 учесника из земље и иностранства. Истраживачи, студенти и љубитељи латиноамеричких студија дошли су из Аргентине, Бразила, Турске, Пољске, Шпаније, Русије, Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије. Заједно са стручњацима из различитих области које се баве неком од тема у вези с Латинском Америком, учесници и предавачи су размењивали мишљења, идеје, као и планове за нове пројекте.
Предавачи на Летњој академији су били стручњаци на пољима економије, књижевности, права, филозофије, међународних односа, превођења, урбаних политика, миграција. Анхел Естебан дел Кампо, Диана Палаверсић, Игор Штикс, Дејан Михаиловић, Оскар Барбоса Лисано, Дубравка Сужњевић, Естер Сусана Боргарељо, Карлос Хуарес Сентено, Ива Чукић, Катаржина Дембић, Миша Ђурковић, Вишеслав Симић долазе из Аргентине, Мексика, Костарике, Пољске, Аустралије, Србије, Босне и Херцеговине и Шпаније. Као специјални гост придружио се и Орасио Черути Гулдберг, цењени мексички филозоф.
Школа, у трајању од пет дана, обухватла је низ предавања, радионица, семинара, дебата и култнурних програма. Већи део програма је био затвореног типа и намењен је био учесницима школе, док је културни програм био отворен за јавност.
Уводно предавање одржао је Дејан Михаиловић на тему слогана пројекта: “Латинска Америка и изазови модерног света”, 20. јула у Институту Сервантес у Београду. Потом је 21. јула у КЦ Град промовисан први превод на српски књиге “Откриће и идентитет Латинске Америке” мексичког филозофа Леополда Сеа. Новосадски пограм је 22. јула обогатио програм школе разговором о књизи и филмском циклусу “Закопано огледало” Карлоса Фуентеса на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду. Последњи дан Школе јуче је заокружен трибином на тему односа Латинске Америке и Европе, у Институту Сервантес у Београду.
В. Црњански