Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Смањење броја запослених у сомборском јавном сектору

20.07.2017. 18:18 18:24
Пише:
Фото: Дневник (Филип Бакић)

СОМБОР: У првом кругу рационализације у јавном сектору Сомбора, без посла је остало 54 радника, а по новој одлуци о максималном броју запослених, очекује се смањење за још 62 радника.

По Одлуци Владе Србије о максималном броју запослених на неодређено време за све организационе облике у систему јавног сектора Сомбор може бити запослено укупно 1.071 лица, а по ранијој одлуци било је 1.133.

Радна група за рационализацију сачинила је нацрт одлуке за ову годину, и то како се наводи, примењујући начело одговорног фискалног управљања, начело рационалности, функционалности и ефикасности. Нацртом је предвиђено да органи града, месне заједнице и јавне установе могу да имају укупно 579 запослених на неодређено време, док ће јавно – комунална предузећа бројати до 492 запослена. У том смислу уследила је одлука коју је Скупштина града усвојила на заседању 11. јула.

Иако је Скупштина града Сомбора на предлог Градског већа у новембру прошле године одлучила да се угасе ЈП „Урбанизам” (24 запослена), ЈП Дирекција за изградњу града Сомбора (17) и Развојна агенција града Сомбора са четворо запослених, већина оних чија су радна места угашена нашла је ухлебљење. Градска управа преузела је 17 запослених из ова два предузећа, а у ЈКП „Простор“ је пребачено 15 радника.

Након прошлогодишњег смањења од 21 радног места у месним заједницама, овога пута без посла остаје 13 запослених, и то у селима.

Највећи терет рационализације поднеће и овога пута јавна и јавна комунална предузећа, јер је код њих предвиђено смањење за 64 радна места, док ће органи града, месне заједнице и јавне установе повећати бројност за два радника. Највише отпуштања биће у ЈКП „Чистоћа”, где није било смањења броја запослених у првом кругу рационализације. Овога пута без посла остаје 23 радника „Чистоће”. У „Зеленилу” ће број запослених бити смањен за 10, а у „Простору” за седам радника. Месне заједнице, такође остају ускраћена за одређени број радних места. 

Следе и организационе промене у Градској управи. После гашења два јавна предузећа у области урбанизма, формира се нова организациона јединица Градске управе - Одељење за просторно планирање, урбанизам и грађевинарство. Одељење за комуналне делатности од сада ће се поново бавити имовинско-правним и стамбеним пословима, док су Одељењу за привреду придодате области туризма и локалног економског развоја. Из тих разлога је дошло до повећања броја запослених у органима Градске управе за десетак радних места.

Предшколска установа „Вера Гуцуња“ добила је 11 нових радника за потребе рада дограђеног објекта јаслица на Новој Селенчи, а стекли су се услови да у Дому здравља „Др Ђорђе Лазић“ пет запослених не буде више у систему јавног сектора града.

Сви наведени организациони облици су у обавези да у року од 60 дана од дана доношења скупштинске одлуке ускладе своја акта о унутрашњем уређењу и систематизацији, руководећи се начелима функционалности, рационалности, ефикасности и одговорног фискалног управљања, као и мерама из Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, с тим да укупан број утврђених радних места и број извршилаца на радним местима не може бити већи од максималног броја утврђених градском одлуком.

За праћење процеса рационализације је задужена надлежна инспекција, buyеtska, управна и инспекција рада. Уколико јединица локалне самоуправе не спроведе одлуку о рационализацији, односно не изврши рационализацију броја запослених, Министарство финансија може привремено да обустави пренос трансферних средстава из buyеta Републике Србије.

М. Гагрчин

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Сомбора. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)

Пише:
Пошаљите коментар