Због пореза глава боли зубаре, занатлије, таксисте...
НОВИ САД: Сви порески обвезници који порез плаћају паушално били су током 2014. и 2015. „ослобођени”, на одређено време, пореза. Надлежни су чекали да се за ту браншу донесу нови прописи.
Решења су почела да стижу крајем прошле године, а наплата те обавезе наставила се по прописима који су важили у време када су обавезе и настале. За 50.000 обвезника који спадају у ту категорију – чак две трећине предузетника у Србији – тада су настали други проблеми: неизмирене обавезе требало је платити у року од 15 дана.
Паушални обвезници се и данас жале да им решења стижу, али доста споро. Али и они који су их добили имају примедби да су им порезници разрезали превелике обавезе које не могу лако да измире. Потврда о измиреним пореским обавезама је, осим обвезницимас потребна за свакодневни живот и пословање: без тог „папира” не могу се оверити здравствене књижице, банке га траже када клијенти из сфере бизниса аплицирају за кредит. То је обавезан документ који говори о солвентности пословања јер нико не жели да кредитира клијента који има позамашне пореске дугове.
Посебан проблем јавља се код паушалних обвезника који из било којег разлога селе свој бизнис из једног места у друго. Они такође треба да за селидбу донесу потврду о измиреним обавезама, а то из објективних разлога не могу.
Број тих обвезнкиа је позамашан. Када плаћају порез, они годишње у државну касу уплате око пола милијарде евра. Месечне обавезе им се крећу од 9.000 па до 40.000 динара. У ту групу спадају занатлије, зубари и други лекари који имају приватне ординације, адвокати,таксисти…
Обвезници који желе да се јаве на неки тендер, уз обавезну документацију треба да поднесу и потврду о плаћеном порезу. Они који доставе ту документацију без поменуте потврде, не пролазе добро: због непотпуне документације њихове пријаве се не узимају у обзир. Односно, због тих проблема за које сами нису ни најмање криви, трпи им и посао.
Док је вакуум око решења трајао, ти обвезници су различито поступали: поједини су потпуно одустали од плаћања те обавезе, други су уплаћивали оно што им је била ранија обавеза или су остављали на страну новац за порез. Данас су, наравно, у различитој ситуацији. Многи имају преплату пореза, што ће им се свакако кроз порески кредит исплатити, други пак дуговања, и то прилична. Остаје да се, када добију решење, жале надлежној филијали ПУ Србије или да траже одлагање обавеза.
А све то говори да, када једном дође до застоја, то се врло тешко исправља.
Д. Вујошевић