Закон о финансирању Војводине тражи политичку сагласност
„Захтев за доношење закона о финансирању Војводине стално је на столу Министарства финансија Србије“, изјавио је за „Дневник” председник Покрајинске владе Игор Мировић.
Један од кровних закона који треба да прецизније уреди уставну одредбу о финансирању Аутономне Покрајине Војводине још није донет, а Скупштина Војводине у новом сазиву у протеклу годину усвојила је један буџет и два ребаланса покрајинске касе. С тиме да је неопходна законска регулатива која ће уредити област надлежности и финансирање Војводине слажу се и владајуће и опозиционе странке.
„Ми не кријемо да је наш циљ да се донесе предвидив, уравнотежен закон о финансирању, који ће своје извориште наћи у закону о надлежностима. Моје мишљење је да је боље да имамо макар и несавршен закон о финансирању, него да имамо празно поље тумачења које је увек плод или резултат неког волунтаристичког приступа и добар темељ за политичке манипулације. У том смислу тај наш захтев је стално на столу Министарства финансија Владе Србије“ рекао је Игор Мировић (СНС).
Он је додао да тај захтев није усмерен на подривање јединственог фискалног и финансијског система Србије, али да мора да нађе свој простор у јединственом моделу и да обезбеди предвидив модел, пре свега економског развоја Војводине. Мировић је истакао да се садашња покрајинска администрација умногоме разликује од prеthodnе.
„Нама није циљ да развијамо парабирократске елементе Војводине, већ да развијамо локалне средине, пројекте кроз континуитет финансирања, а то је немогуће без тачних елемената и оквира за финансирање тих пројеката који ће бити дефинисани и законом. То није политичко питање, већ више питање економског промишљања шта желимо реално“, навео је председник Покрајинске владе.
„Ова проблематика је брадата, и то у толикој мери да би сад већ машиницом требало скратити браду колико је нарасла. Наиме, протекло је близу осам година како Скупштина Србије касни што се тиче испуњавања оних обавеза који су настали након усвајања Устава крајем 2006. године“, рекао је председник Скупштине Војводине и лидер СВМ-а Иштван Пастор за „Дневник”.
Њега, како појашњава, радује да о питању финансирања и надлежности Војводине постоји отвореност и СНС-а, и његовог председника Александра Вучића, а претпоставља да постоји таква отвореност и садашње председнице Владе, мада није с њом разговарао на ту тему prеthodnih дана.
„Надам се да ћемо у току ове године усвојити законе и о надлежностима и о финансирању. Доста се радило на томе у prеthodnom периоду, мислим да је то свеукупно могуће учинити и ја ћу са своје стране, и као председник Скупштине Војводине и као председник СВМ-а, иницирати наставак тог рада јер мислим да су се створили сви услови да се то питање реши. Не видим ниједан разлог да се о том питању не може нормално разговарати, да не може да се тражи и пронађе рационално, одрживо и спроводљиво решење“, нагласио је Пастор.
Он је рекао да су у покрајинској администрацији свесни тога да Србија има и друге проблеме, а то је стабилизовање јавних финансија и раст БДП-а.
„Има и других приоритета који су и социјалног и сваког другог карактера. Негде на средини тих приоритета, али не на дну, мора бити питање предвидљивог модела економског развоја Војводине. Што Војводина више има, она ће бити способнија да и другима понуди и друге наше крајеве усмери на сличне моделе развоја и на значајније изворе финансирања“, оценио је Мировић.
Лидер Савеза војвођанских Мађара и председник Скупштине Војводине Иштван Пастор каже да га проблем одсуства закона о надлежностима и о финансирању тангира по обе функције, и страначкој и политичкој. Он наводи да се с два наведена закона системски уређује не само финансијски него генерално уставни и законски простор функционисања Покрајине, а као председник СВМ-а потписао је, након прошлогодишњих избора, коалициони споразум са СНС-он у којем је један од елемената и питање надлежности, односно питање финансирања Војводине.
Он наводи да законске иницијативе могу поднети и Скупштина Војводине и Влада Србије, али да је за њега кључно питање да о законском тексту постоји сагласност.
„Без сагласности од тог посла нема ништа, иначе ће се то претворити у политичко надмудривање, надгорњавање, а то никоме није у интересу. Треба сести и договорити се о садржини и суштини, а у том договору један од елемената треба да буде и део који се односи на путању законске иницијативе. Не мислим да је то престижно питање, свеједно је ко ће да предложи, само да се више предложи“, закључио је Пастор.
Функционер СПС-а Душан Бајатовић напомиње за „Дневник” да су питања финансирања, имовине и овлашћења Војводине уставне категорије, и да треба да буду решене одговарајућим законима, као и Статут Војводине, који је сада окрњен након што је Уставни суд оборио многе његове одредбе и, како оцењује, треба да буде усвојен нови.
Посланик ЛСВ-а у Скупштини Војводине Роберт Колар изјавио је да покрајинску и републичку власт чине иста странка и иста коалиција, али да за сада од закона о финансирању још нема ништа.
„Готово годину откако је успостављена вертикала власти и на покрајинском нивоу, у неколико наврата је најављено да ће закон о финасирању надлежности Војводине, на који се чека од краја 2008. године, коначно бити донет. Доношење тог закона је најавио и премијер Александар Вучић након заједничке седнице Републичке и Покрајинске владе октобра прошле године, а покрајински премијер Игор Мировић је изјављивао да се нада да је актуелни покрајински буџет последњи који ће бити донет без закона о финасирању те да је боље имати и несавршен закон него никакав. Ипак, није се догодило ништа. Ако уз политичку стабилност постоји и политичка воља, све то врло брзо може бити исправљено, а закон донет“, казао је Колар.
„Веома је важно да су с доласком нове већине у Скупштину Војводине избрисана сва политиканства и нешто што је имало неки призвук удаљавања од Србије, што је био карактер prеthodnе скупштинске већине. Добили смо на стабилности политичких односа у самој Војводини, а врло су јасне релације и јасне надлежности између Републике и Покрајине. Тај политички моменат је веома важан, без обзира на то што предвиђа Устав. Сада су створени услови да се расправља о сва та три акта“, појашњава Бајатовић.
Он наводи да функционишу програми са Светском банком, ММФ-ом који су позитивно оцењени и усмерени пре свега на финансијску консолидацију Србије, односно „да постанемо друштво које више производи него што троши”, и да у том смислу треба имати све расходе који се односе на АП Војводину, њено финансирање, њене надлежности.
„Сада, с обзиром на формирану већину у републичком и покрајинском парламенту, постоје сви политички услови да се крене у дијалог, да се сва та три закона:о финансирању, о имовини и о надлежностима покрену и да их најзад у Републичкој скупштини, где је то и место, донесемо у интересу Републике Србије, али и интересу свих оних који живе у АП Војводини“, нагласио је функционер социјалиста.
Како је додао, „не треба трчати” у вези с поменутим законским актима јер је потребно постизање политичког консензуса и треба у разговоре укључити и представнике опозиције и донети квалитетне законе у Народној скупштини.
„Скупштина Војводине има могућност да буде подносилац закона. Не видим разлога, уколико се тако договоримо, да то тако и не буде. Најважније је да се донесе у оквиру што ширег политичког консензуса, на нивоу Републике Србије“, закључио је Душан Бајатовић.
Александар Савановић