Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zakon o finansiranju Vojvodine traži političku saglasnost

06.07.2017. 08:33 08:47
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

„Zahtev za donošenje zakona o finansiranju Vojvodine stalno je na stolu Ministarstva finansija Srbije“, izjavio je za „Dnevnik” predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.

Jedan od krovnih zakona koji treba da preciznije uredi ustavnu odredbu o finansiranju Autonomne Pokrajine Vojvodine još nije donet, a Skupština Vojvodine u novom sazivu u proteklu godinu usvojila je jedan budžet i dva rebalansa pokrajinske kase. S time da je neophodna zakonska regulativa koja će urediti oblast nadležnosti i finansiranje Vojvodine slažu se i vladajuće i opozicione stranke.

„Mi ne krijemo da je naš cilj da se donese predvidiv, uravnotežen zakon o finansiranju, koji će svoje izvorište naći u zakonu o nadležnostima. Moje mišljenje je da je bolje da imamo makar i nesavršen zakon o finansiranju, nego da imamo prazno polje tumačenja koje je uvek plod ili rezultat nekog voluntarističkog pristupa i dobar temelj za političke manipulacije. U tom smislu taj naš zahtev je stalno na stolu Ministarstva finansija Vlade Srbije“ rekao je Igor Mirović (SNS).

On je dodao da taj zahtev nije usmeren na podrivanje jedinstvenog fiskalnog i finansijskog sistema Srbije, ali da mora da nađe svoj prostor u jedinstvenom modelu i da obezbedi predvidiv model, pre svega ekonomskog razvoja Vojvodine. Mirović je istakao da se sadašnja pokrajinska administracija umnogome razlikuje od prethodne.

Što Vojvodina više ima, ona će biti sposobnija da i drugima ponudi i druge naše krajeve usmeri na slične modele razvoja i na značajnije izvore finansiranja (Igor Mirović)

„Nama nije cilj da razvijamo parabirokratske elemente Vojvodine, već da razvijamo lokalne sredine, projekte kroz kontinuitet finansiranja, a to je nemoguće bez tačnih elemenata i okvira za finansiranje tih projekata koji će biti definisani i zakonom. To nije političko pitanje, već više pitanje ekonomskog promišljanja šta želimo realno“, naveo je predsednik Pokrajinske vlade.


Pastor: Bradati problem

„Ova problematika je bradata, i to u tolikoj meri da bi sad već mašinicom trebalo skratiti bradu koliko je narasla. Naime, proteklo je blizu osam godina kako Skupština Srbije kasni što se tiče ispunjavanja  onih obaveza koji su nastali nakon usvajanja Ustava krajem 2006. godine“, rekao je predsednik Skupštine Vojvodine i lider SVM-a Ištvan Pastor za „Dnevnik”.

Njega, kako pojašnjava, raduje da o pitanju finansiranja i nadležnosti Vojvodine postoji otvorenost i SNS-a, i njegovog predsednika Aleksandra Vučića, a pretpostavlja da postoji takva otvorenost i sadašnje predsednice Vlade, mada nije s njom razgovarao na tu temu prethodnih dana.

„Nadam se da ćemo u toku ove godine usvojiti zakone i o nadležnostima i o finansiranju. Dosta se radilo na tome u prethodnom periodu, mislim da je to sveukupno moguće učiniti i ja ću sa svoje strane, i kao predsednik Skupštine Vojvodine i kao predsednik SVM-a, inicirati nastavak tog rada jer mislim da su se stvorili svi uslovi da se to pitanje reši. Ne vidim nijedan razlog da se o tom pitanju ne može normalno razgovarati, da ne može da se traži i pronađe racionalno, održivo i sprovodljivo rešenje“, naglasio je Pastor.


On je rekao da su u pokrajinskoj administraciji svesni toga da Srbija ima i druge probleme, a to je stabilizovanje javnih finansija i rast BDP-a.

„Ima i drugih prioriteta koji su i socijalnog i svakog drugog karaktera. Negde na sredini tih prioriteta, ali ne na dnu, mora biti pitanje predvidljivog modela ekonomskog razvoja Vojvodine. Što Vojvodina više ima, ona će biti sposobnija da i drugima ponudi i druge naše krajeve usmeri na slične modele razvoja i na značajnije izvore finansiranja“, ocenio je Mirović.

Lider Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor kaže da ga problem odsustva zakona o nadležnostima i o finansiranju tangira po obe funkcije, i stranačkoj i političkoj. On navodi da se s dva navedena zakona sistemski uređuje ne samo finansijski nego generalno ustavni i zakonski prostor funkcionisanja Pokrajine, a kao predsednik SVM-a potpisao je, nakon prošlogodišnjih izbora, koalicioni sporazum sa SNS-on u kojem je jedan od elemenata i pitanje nadležnosti, odnosno pitanje finansiranja Vojvodine.

Sada, s obzirom na formiranu većinu u republičkom i pokrajinskom parlamentu, postoje svi politički uslovi da se krene u dijalog, da se sva ta tri zakona: o finansiranju, o imovini i o nadležnostima pokrenu (Dušan Bajatović)

On navodi da zakonske inicijative mogu podneti i Skupština Vojvodine i Vlada Srbije, ali da je za njega ključno pitanje da o zakonskom tekstu postoji saglasnost.

„Bez saglasnosti od tog posla nema ništa, inače će se to pretvoriti u političko nadmudrivanje, nadgornjavanje, a to nikome nije u interesu. Treba sesti i dogovoriti se o sadržini i suštini, a u tom dogovoru jedan od elemenata treba da bude i deo koji se odnosi na putanju zakonske inicijative. Ne mislim da je to prestižno pitanje, svejedno je ko će da predloži, samo da se više predloži“, zaključio je Pastor.

Funkcioner SPS-a Dušan Bajatović napominje za „Dnevnik” da su pitanja finansiranja, imovine i ovlašćenja Vojvodine ustavne kategorije, i da treba da budu rešene odgovarajućim zakonima, kao i Statut Vojvodine, koji je sada okrnjen nakon što je Ustavni sud oborio mnoge njegove odredbe i, kako ocenjuje, treba da bude usvojen novi.


Kolar: Politička volja

Poslanik LSV-a u Skupštini Vojvodine Robert Kolar izjavio je da pokrajinsku i republičku vlast čine ista stranka i ista koalicija, ali da za sada od zakona o finansiranju još nema ništa.

„Gotovo godinu otkako je uspostavljena vertikala vlasti i na pokrajinskom nivou, u nekoliko navrata je najavljeno da će zakon o finasiranju nadležnosti Vojvodine, na koji se čeka od kraja 2008. godine, konačno biti donet. Donošenje tog zakona je najavio i premijer Aleksandar Vučić nakon zajedničke sednice Republičke i Pokrajinske vlade oktobra prošle godine, a pokrajinski premijer Igor Mirović je izjavljivao da se nada da je aktuelni pokrajinski budžet poslednji koji će biti donet bez zakona o finasiranju te da je bolje imati i nesavršen zakon nego nikakav. Ipak, nije se dogodilo ništa. Ako uz političku stabilnost postoji i politička volja, sve to vrlo brzo može biti ispravljeno, a zakon donet“, kazao je Kolar.


„Veoma je važno da su s dolaskom nove većine u Skupštinu Vojvodine izbrisana sva politikanstva i nešto što je imalo neki prizvuk udaljavanja od Srbije, što je bio karakter prethodne skupštinske većine. Dobili smo na stabilnosti političkih odnosa u samoj Vojvodini, a vrlo su jasne relacije i jasne nadležnosti između Republike i Pokrajine. Taj politički momenat je veoma važan, bez obzira na to što predviđa Ustav. Sada su stvoreni uslovi da se raspravlja o sva ta tri akta“, pojašnjava Bajatović.

On navodi da funkcionišu programi sa Svetskom bankom, MMF-om koji su pozitivno ocenjeni i usmereni pre svega na finansijsku konsolidaciju Srbije, odnosno „da postanemo društvo koje više proizvodi nego što troši”, i da u tom smislu treba imati sve rashode koji se odnose na AP Vojvodinu, njeno finansiranje, njene nadležnosti.

„Sada, s obzirom na formiranu većinu u republičkom i pokrajinskom parlamentu, postoje svi politički uslovi da se krene u dijalog, da se sva ta tri zakona:o finansiranju, o imovini i o nadležnostima pokrenu i da ih najzad u Republičkoj skupštini, gde je to i mesto, donesemo u interesu Republike Srbije, ali i interesu svih onih koji žive u AP Vojvodini“, naglasio je funkcioner socijalista.

Kako je dodao, „ne treba trčati” u vezi s pomenutim zakonskim aktima jer je potrebno postizanje političkog konsenzusa i treba u razgovore uključiti i predstavnike opozicije i doneti kvalitetne zakone u Narodnoj skupštini.

„Skupština Vojvodine ima mogućnost da bude podnosilac zakona. Ne vidim razloga, ukoliko se tako dogovorimo, da to tako i ne bude. Najvažnije je da se donese u okviru što šireg političkog konsenzusa, na nivou Republike Srbije“, zaključio je Dušan Bajatović.

Aleksandar Savanović

Piše:
Pošaljite komentar