Вујовић: Време да се реши статус неких јавних предузећа
БЕОГРАД: Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да је дошао моменат у ком је потребно решити статус неких јавних предузећа и предузећа у реструктурирању, наводећи да ће теме разговара предстојеће седме ревизије аранжмана са ММФ бити наставак макроекономских и структурних реформи у Србији.
Вујовић је за РТС рекао да је потребно решити статус тих предузећа, посебно са становишта плаћања енергетских трошкова, финансијске дисциплине, унапређења ефикасности пословања менаџмента.
Мисија ММФ долази у Београд за 10 дана, а упитан да ли ММФ врши притисак да се убрзају реформе јавних и државних предузећа, Вујовић каже да се испоставило да се неке ствари теже реализују због тога што постоје отпори, због тога што су потребне техничке припреме и због тога што неки процеси узимају више времена, поготово кад се томе дода да смо изгубили динамику прошле године с парламентарним и ове године с председничким изборима.
Све то утиче, неки процеси захтевају више времена, а Фонд има разумевања кад нам је због неких других ствари потребно више времена да се неке ствари реализују на начин на који је то оригинално планирано. Траже од нас да реализујемо програм који смо сами донели, наводи Вујовић.
Када је реч о јавним финансијама, Вујовић каже да је стање знатно боље, те да смо “крајем маја имали суфицит у државној каси у односу на план, за 50-60 милијарди динара”.
То је 400-500, можда 600 милиона евра, када се погледа на нивоу опште државе, толико се налазимо испред онога што смо планирали. Тиме се смањују потребе за задужвањем, смањују се потребе на многим другим фронтовима, али то још не значи да се налазимо у лагодној позицији, рекао је министар финансија.
Ово се углавном остварује добрим приходима који су и на страни пореских и непореских прихода и то је добро и то треба наставити, а на страни расхода морамо да тражимо начине да будемо ефикаснији, да ослободимо простор за веће трошење на ствари које су нам потребне, наводи Вујовић.
Упитан колики суфицит очекује до краја године, министар каже да је то тешко пројектовати, али да ће нова влада вероватно сагледавати где смо стигли за првих шест месеци и да ли је потребно ревидирати те цифре.
Фонд обично ревидира цифре, ми смо већ после првог квартала размишљали да ревидирамо пројектовани дефицит са 1,7 на 1,3 колико је било прошле године и то је нешто што ће се сигурно догодити, таква ревизија дефицита ће се догодити, каже Вујовић.
Одговарајући на питање када је реално очекивати повећање плата и пензија, Вујовић каже да је цео смисао трогодишњег програма био у томе да доведемо целу привреду, стање јавних финансија, у ситуацију да може трајније да повећава плате и пензије на дужи рок, те да мисли да ћемо тај циљ сигурно остварити.
Од најава које смо чули у последње време, ја бих препустио да нова влада, кад се формира и седне са ММФ-ом да разговара о ревизији програма и евентуалним изменама, прича о томе. Мислим да би било преурањено говорити било шта на ту тему. Сматрам да је од почетка 2018. године врло реално да разматрамо која је то одржива путања за наредне три године, а дотле бих препустио новим људима да о томе разговарају, наводи Вујовић.
Министар финансија није искључио могућност да се то повећање деси пре буџета за наредну годину, али и навео да није реално обећавати пре него што се то детаљно буде разматрало.
Упитан о евентуалном ребалансу буџета, Вујовић каже да је ребаланс потребан када подбацују приходи, те да не очекује формалну потребу за законским ребалансом.
То је питање за нову владу и министра финансија - да ли ће ситуација бити таква да се захтева ребаланс или не, али ја не очекујем то, навео је Вујовић.